Po przebadaniu kodu genetycznego blisko 500 tys. osób z USA i Wielkiej Brytanii naukowcy stwierdzili, że niemożliwe jest przewidzenie orientacji seksualnej człowieka na podstawie jego DNA. Zidentyfikowano zaledwie pięć wariantów genetycznych, które były w znaczący sposób związane z zachowaniami seksualnymi osób tej samej płci, a kolejne tysiące zdają się być w nie zaangażowane. Te pięć wariantów wyjaśnia jednak mniej niż 1 proc. zmienności zachowań osób tej samej płci.

Badanie „zapewnia jak dotąd najlepszy wgląd w genetyczne podstawy zachowań seksualnych osób tej samej płci” – powiedział współautor badania, Benjamin Neale z Broad Institute w Cambridge. „Genetyka stanowi mniej niż połowę tej historii w kontekście zachowań seksualnych, ale nadal jest bardzo ważnym czynnikiem, który się do niej przyczynia” – dodał.

CZYTAJ TEŻ: Mężczyźni nie chcą segregować śmieci, bo jest to „gejowskie”? To nieprawda!

Badanie zostało opublikowane w czwartek przez czasopismo „Science”. Wyniki oparte są na testach genetycznych i odpowiedziach na ankietę. Niektóre znalezione warianty genetyczne były obecne zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dwa z nich zlokalizowano u mężczyzn w pobliżu genów biorących udział w łysieniu i węchu, co rodzi intrygujące pytania o to, w jaki sposób regulacja hormonów płciowych i powonienia może wpływać na homoseksualne zachowanie.

Co ważne, w badaniu większość uczestników zapytano o częstotliwość zachowań homoseksualnych, ale nie o to, czy określają się jako geje lub lesbijki. Mniej niż 5 proc. uczestników w Wielkiej Brytanii i około 19 proc. osób w USA zgłosiło kiedykolwiek doświadczenie seksualne osób z przedstawicielem tej samej płci.

Naukowcy uznali to ograniczenie i podkreślili, że w badaniu skoncentrowano się na zachowaniu, a nie na tożsamości seksualnej lub orientacji. Zauważają również, że w badaniu wzięli udział tylko ludzie pochodzenia europejskiego i nie mogą odpowiedzieć, czy podobne wyniki można by znaleźć w innych grupach. Podkreślają też, że użycie tego badania do rzekomego wyleczenia homoseksualizmu jest całkowicie niemożliwe.