ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

Młody Ahmed”

Tytułowy bohater nowego filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.   

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?  

Filmy braci Dardenne to zawsze wydarzenie, więc warto ich nie omijać. Za swoją pracę przy tym filmie dostali Złotą Palmę w Cannes dla najlepszego reżysera. To bez wątpienia dobry wabik.

Nadzwyczajni”

Bruno (Vincent Cassel) i Malik (Reda Kateb) są najlepszymi kumplami. Na pierwszy rzut oka wszystko ich dzieli – temperament, zainteresowania, a nawet religia. Łączy natomiast gorąca przyjaźń oraz fakt, że od dwudziestu lat czynnie działają na rzecz autystycznych dzieci i młodzieży. W prowadzonych przez siebie ośrodkach szkolą młodych ludzi z trudnych dzielnic, aby ci fachowo zajmowali się przypadkami zakwalifikowanymi przez medycynę jako trudne i złożone. Nie wszystkim jednak metody Bruno i Malika są w smak. Kiedy Inspektorat Opieki Społecznej bierze pod lupę ich działalności i grozi zamknięciem ośrodków, przyjaciele rozpoczynają nierówną walkę z systemem. Wszystko dla dobra i zdrowia swoich niezwykłych podopiecznych.

Exit”

Yong-Nam to typowy, życiowy nieudacznik mieszkający kątem u swoich rodziców. Za czasów licealnych znany ze swoich wspinaczkowych sukcesów teraz, jedyne czym mógłby się pochwalić to zaproszenie na kolejną rozmowę rekrutacyjną. W dniu 70-tych urodzin swojej matki organizuje jej przyjęcie w "Dream Garden", gdzie pracuje jego niespełniona miłość – Eui-Joo, piękność wspinająca się po szczeblach hotelowej kariery zawodowej. Niespodziewanie tajemniczy mężczyzna rozpyla trujący gaz w okolicznej dzielnicy Seulu – Yong z Eui współpracując starają się zapewnić wszystkim bezpieczne schronienie i ucieczkę ze strefy narażonej na zatrucie.

Słodziak”

Historia burzliwego dzieciństwa aktora Otisa Lorta oraz jego lat młodzieńczych, kiedy to za pośrednictwem snów i kina próbuje pogodzić się z ojcem. Na ekranie zobaczymy wielki wzlot młodego aktora, który na naszych oczach staje się gwiazdorem, oraz późniejsze zmagania z życiem i nałogami. Kolejne etapy życia młodego aktora portretują Noah Jupe oraz Lucas Hedges. LaBeouf wciela się (odważnie i być może w ramach terapii) w trudną, niewdzięczną rolę własnego ojca. Artystka i piosenkarka FKA twigs debiutuje na wielkim ekranie w roli sąsiadki i przyjaciółki młodzieńczych lat Otisa.

Historia małżeńska” na Netflix

Tydzień temu film trafił do wybranych kin w Polsce, ale od dziś mogą obejrzeć go wszyscy, którzy posiadają konto na Netfliksie. „Historia małżeńska” ukazuje losy rozpadającego się małżeństwa, które jest w trakcie toczącej się sprawy rozwodowej. W głównych rolach wystąpili Scarlett Johansson i Adam Driver. Krytycy, którzy widzieli już ten film zgodnie napisali, że ta para dała prawdziwy popis aktorski. Oprócz nich w obsadzie są także znakomita Laura Dern, Ray Liotta, Alan Alda oraz Julie Hagerty.

Reżyserem obrazu i scenarzystą obrazu jest Noah Baumbach. Ten amerykański reżyser ma na koncie powszechnie chwalone filmy jak „Walka żywiołów” i „Frances Ha”. Patrząc na zwiastun „Historii małżeńskiej” można odnieść wrażenie, że może to być jego najlepszy film w karierze.

Martwe zło” na HBO GO

Grupa studentów postanawia spędzić beztroski weekend w opuszczonym domku w górach. Na miejscu znajdują legendarną księgę umarłych „Naturan Demantos" i kasetę z taśmą, na której nagrany jest tekst zaklęcia przywołującego demony. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że odsłuchując taśmę, budzą do życia moce ciemności.

Nagrodzony Saturnem niskobudżetowy horror, który szybko zyskał wśród widzów status dzieła kultowego i doczekał się kolejnych dwóch części. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował nim Sam Raimi, mistrz gatunku i twórca takich obrazów, jak „Człowiek ciemności” czy trylogii Spider-Mana. W obsadzie znaleźli się m.in. Bruce Campbell („Armia ciemności”, serial „Tożsamość szpiega”) i Ellen Sandweiss („W środku lasu”, „Mam na imię Bruce”).

Mroczną muzykę do filmu skomponował dwukrotny zdobywca Emmy Joseph LoDuca (serial „Xena: wojownicza księżniczka”, „Braterstwo wilków”), który wielokrotnie współpracował z Raimim. Obraz otrzymał dwie nagrody na MFF w katalońskim Sitges (najlepsze efekty specjalne, nagroda dla Sama Raimiego), wzbudził też wiele kontrowersji. Niektóre sceny zostały poddane cenzurze, m.in. w Finlandii, Niemczech oraz Islandii, z uwagi na ich brutalny charakter. Klasyk horroru, który trzeba znać.

Biały kruk” na HBO GO (od 8 grudnia)

Rok 1961. Rudolf Nuriejew (Oleg Ivenko) ma dwadzieścia dwa lata i leci z Sankt Petersburga do Paryża. Mężczyzna jest nieznanym szerokiej publiczności członkiem Kirov Ballet Company, który po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję. Wielkomiejskie życie oszałamia go. Rudolf zatapia się w kulturze i sztuce miasta świateł. Chłonie wszystko, co Paryż mu ma do zaoferowania. Z coraz większą uwagą zaczynają mu się przyglądać oficerowie KGB. W końcu młody artysta decyduje się na ryzykowny krok.

Historia życia Rudolfa Nuriejewa, jednego z najsłynniejszych tancerzy baletowych XX wieku. Na początku lat sześćdziesiątych, jako młody, zafascynowany Paryżem chłopak, zdecydował się on zwrócić z prośbą do rządu francuskiego o azyl polityczny. Dwukrotnie nominowany do Oscara aktor Ralph Fiennes („Angielski pacjent”) staje po drugiej stronie kamery i w ciekawy sposób kreśli portret nietuzinkowego artysty, który marzył o wolności i twórczym spełnieniu. W jego roli popisowo odnajduje się debiutant Oleg Ivenko. W pozostałych rolach występują zdobywczyni canneńskiej Złotej Palmy Adèle Exarchopoulos („Życie Adeli – Rozdział 1 i 2”), Raphaël Personnaz („Anna Karenina”), Chulpan Khamatova („Good Bye Lenin!”) i sam Fiennes.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

Księżniczka mafii” na Netflix

Córka bossa triady zaczyna pracować w tajnej ochronie znanej aktorki i zakochuje się w gwiazdorze telewizyjnym.

Virgin River” na Netflix

Po przeprowadzce z wielkiego miasta do małego kalifornijskiego miasteczka pewna pielęgniarka odkrywa, że życie na prowincji wcale nie jest takie proste, jakim się wydaje.

The Confession Killer” na Netflix

Henry Lee Lucas zyskał sławę, gdy przyznał się do setek niewyjaśnionych zbrodni. Ten serial dokumentalny analizuje, ile prawdy było w jego słowach.

2 sezon The Chosen One” na Netflix

Trójka młodych lekarzy, którzy przybyli do wioski w Pantanalu, by szczepić jej mieszkańców, zostaje uwikłana w sieć tajemnic oplatającą tę odizolowaną społeczność.