Gry planszowe: „Szogun"

Gracze wcielają się w dowódców wojsk w XVI wiecznej Japonii, którzy starają się zapewnić jak największe wpływy swoim rodom. Wasze działania nie będą się ograniczały tylko do walk o kolejne pola i ziemie. Prawdziwy przywódca nie tylko umie podbić nowe obszary, ale też sprawić, by te odpowiednio się rozwijały i przynosiły coraz większe zyski. Jak łatwo się domyślić, podporządkowani chłopi nie będą zachwyceni, że zmienia się ich władca. Poprzedni nie był doskonały, ale przynajmniej wiedzieli, czego mogą się spodziewać. Rozgrywka w „Szoguna" to ciągłe balansowanie pomiędzy rozwijaniem ziem, tłumieniem jakichkolwiek oznak buntu i zwiększaniem podległych obszarów. Doskonała gra planszowa!

Gry planszowe: „Boże Igrzysko: Magnaci"

Ten tytuł to prawdziwa gratka dla miłośników interakcji w grach planszowych. Jeśli ponadto nie jesteście zwolennikami dużej dawki losowości w rozgrywce, „Magnaci" z pewnością przypadną wam do gustu. Mechanika została stworzona tak, by jak najlepiej oddać realia historyczne. Gracze wcielają się w role magnatów, którzy dążą do rozwoju potęgi własnego rodu w sprzyjającym fortunie momencie: szczytowego rozkwitu Unii Polski i Litwy. Do walki o prestiż i posiadłości ziemskie stają najznamienitsze rody: Leszczyńscy, Potoccy, Radziwiłłowie, Sapiehowie, oraz Zamoyscy. Dokładnie tak, jak w polityce międzynarodowej na najwyższym szczeblu, podstawą sukcesu w „Magnatach" jest umiejętne dysponowania swoimi ruchami tak, by żadna z dziedzin nie została w tyle. Gra wymaga podejmowania wielu decyzji, a zwykle zwycięzcą okazuje się ten, kto umiał zrobić to najskuteczniej. 

Gry planszowe: „Teotihuacan: Miasto Bogów"

Miasto Teotihuacan było w pierwszych dziewięciu wiekach naszej ery jednym z najważniejszych ośrodków cywilizacji Azteków. Nazwa ośrodka w wolnym tłumaczeniu oznacza „miejsce, z którego pochodzą bogowie". Ja łatwo się domyślić zadaniem uczestników gry będzie skuteczne rozwijanie swoich rodów, tak by ich wpływy rosły. Będą mieli okazję czynić to poprzez szereg różnych akcji i to właśnie zróżnicowanie i duża liczba akcji są jedną z największych zalet tej gry. Podstawą jest jednak budowanie piramidy z pięknie wykonanych kafli z ornamentami. Zadanie to będzie o tyle trudne, że do budowy trzeba się przygotować i wyposażyć w odpowiednie ilości surowców. „Teotihuacan" to świetna gra dla wszystkich fanów myślenia wielopłaszczyznowego i odkrywania nowych dróg do zwycięstwa. 

Gry planszowe: „Twilight Struggle"

Rzadko w naszych zestawieniach pojawiają się gry przeznaczone tylko dla dwóch osób, ale dla tego tytułu musimy zrobić wyjątek. To prawdziwa ikona w kategorii strategicznych gier historycznych. Mechanika opiera się na symulacji czterdziestu pięciu lat walki o światową dominację pomiędzy Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Gra rozpoczyna się pośród ruin Europy, gdy dwa nowe supermocarstwa walczą o powojenne zgliszcza, a kończy się w 1989 roku. Rozgrywka wprost kipi ówczesnym klimatem. Plansza gry to mapa świata z okresu zimnej wojny, na której gracze przenoszą swoje znaczniki i poszerzają strefy wpływów, próbując pozyskać sojuszników i kontrolować kolejne państwa.

CZYTAJ TEŻ: Zbliża się weekend! Te 4 gry planszowe świetnie sprawdzą się na imprezie

ZOBACZ: Gry dla moli! Oto 4 gry planszowe inspirowane książkami i komiksami

ELLE MAN POLECA: W kosmosie nie ma miejsca na potknięcia – recenzja gry planszowej „New Frontiers”