Whiskey sour: historia

Historia Whiskey Sour oficjalnie sięga lat sześćdziesiątych XIX wieku, ale marynarze brytyjskiej marynarki wojennej pili coś bardzo podobnego na długo przedtem. Podczas długich podróży morskich często używano alkoholu, by jakoś poradzić sobie z tak męczącym trybem życia poza lądem. Dodatkowym zagrożeniem poza nieprzewidywalną żeglugą był szkorbut, więc cytryny i limonki były spożywane, aby zapobiec chorobie.

Z biegiem czasu cytrusy (zwykle cytryna) były mieszane z alkoholem (rum, gin lub whiskey) i wodą, aby stworzyć napój, który nie tylko gasi pragnienie, ale także skutecznie zapobiega wystąpieniu szkorbutu. Po dziesięcioleciach whiskey sour został sprowadzony na brzeg przez żeglarzy, gdzie szybko zaczął zyskiwać popularność.

Jeśli chodzi o oficjalne źródła, to istnieją trzy główne punkty odniesienia dla whiskey sour. Pierwsza wzmianka pisemna pochodzi z książki Jerry'ego Thomasa „The Bartender’s Guide: How To Mix Drinks” z 1862 roku. Przepis tam wyglądał następująco: cukier rozpuszczony w wodzie, sok z małej cytryny, jeden kieliszek Bourbona lub żytniej whiskey. Jedyne różnice w porównaniu z dzisiejszą wersją to szkło oraz rodzaj użytego lodu.

Następna wzmianka pochodzi z 1870 roku – gazety Waukesha Plainsdealer z Wisconsin. Ostatnia pojawiła się dwa lata później. W gazecie „El Comercio de Iquique” napisano, że były steward Elliot Staub wynalazł drink whiskey sour w barze w Iquique (wówczas część Peru). Czyli mamy tu standardową sytuację – nie da się jednoznacznie określić, kiedy właściwie powstał bohater naszego artykułu.

Whiskey sour ewoluował przez lata, stanowiąc podstawę dla innych koktajli jak Boston Sour czy New Your Sour, ale klasyczny przepis pozostał prosty – wystarczą trzy składniki, by go stworzyć.

Whiskey sour: przepis

Whiskey sour nie wymaga dużej wprawy. Idealny drink można przygotować już za pierwszym razem.  Potrzebujesz 50 ml whiskey (najlepiej bourbon), 30 ml soku z cytryny, 20 ml syropu cukrowego, kilka kostek lodu. Do wysokiej szklanki wlej whisky, sok i syrop cukrowy. Następnie wszystko wymieszaj. Do szklanki z grubym dnem wrzuć kostki lodu i wlej wcześniej przygotowany drink. I tyle.

Jak oczywiście można się domyślać, whiskey sour występuje w wielu odmianach. Oprócz powyższej warto przyjrzeć się jeszcze jednej. Do powyższych składników dokładamy białko z kurzego jaja. W pierwszej kolejności przygotowujemy białko. Jajko należy sparzyć we wrzątku (10-sekundowe zanurzenie w wodzie wystarczy). Następnie, oddzielamy białko od żółtka. Kolejnym krokiem jest wyciśnięcie soku z dojrzałej cytryny. Sok warto przecedzić przez sitko, żeby pozbyć się całego miąższu. Do shakera wlewamy białko i 20 ml soku z cytryny (łyżkę stołową). Następnie dodajemy syrop cukrowy (zależnie od upodobań, 10-20 ml). Wrzucamy kostkę lodu (w celu łatwiejszego ubicia białka) i energicznie wstrząsamy zamkniętym naczyniem przez 15 sekund. 

Ważne jest, żeby na tym etapie nie dodawać całego przygotowanego lodu. Białko powinno być ubijane "na ciepło". Po zakończeniu, do shakera wrzucamy pozostałe kostki lodu (3-4) i wlewamy 45 ml whiskey. Ponownie zamykamy shaker i energicznie wstrząsamy przez około 15-20 sekund, do momentu idealnego połączenia składników. Smacznego.

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Historia jednego drinka: Krwawa Mary