Tequila sunrise: historia

Ten kto czytał nasze poprzednie odsłony tego cyklu raczej nie będzie zaskoczony, gdy na samym początku napiszemy, że nie da się jednoznacznie określić, skąd się wziął koktajl o nazwie tequila sunrise. Najczęściej można spotkać informację, że koktajl narodził się w Arizonie w późnych latach 30. lub na początku lat 40. To barman Gene Sulit z baru o nazwie Wright Bar jako pierwszy miał wpaść na ten przepis, lecz jego drink nieco różnił się składnikami: zamiast soku pomarańczowego i syropu z grenadyny zawierał likier creme de cassis oraz wodę gazowaną. Sama nazwa ma wywodzić się z tego, że gradacje kolorów drinku przypominają wschód słońca.

Inna wersja wskazuje nam na porewolucyjny Meksyk. Podczas gdy prohibicja dławiła Stany Zjednoczone, ci, którzy nie mogli wytrzymać bez alkoholu i drinków udawali się zagranicę. Jednym z takich miejsc był meksykański Hotel Agua Caliente, który zyskał popularność wśród Amerykanów za sprawą kasyna i toru wyścigowego, a także bliskości granicy Kalifornii z Meksykiem. „The Encyclopedia of American Food & Drink” cytuje konkluzję wyciągniętą przez Marion Gorman i Felipe P. de Alba w tomie „The Tequila Book” z 1976 roku: koktajl powstał właśnie wtedy, by przeciągnąć imprezę o świcie. Być może.

W 1939 roku Charles Baker zaproponował przepis nazwany Armillita Chico, nazwany na cześć popularnego w tamtym czasie meksykańskiego torreadora. Jego składniki przypominają tequilę sunrise, bowiem znajdziemy tam m.in. tequilę, limonki, wodę z kwiatów pomarańczy i grenadynę.

Tequila sunrise pojawia się z nazwy na stronie 43 książki „The Roving Bartender” Billa Kelly'ego z 1946 roku, który nazwał ją „ulubionym drinkiem w Tijuanie”. Zamieścił następującą instrukcję: „dodaj kilka kostek lodu do szklanki o pojemności 10 uncji. Dodaj pół łyżki cukru, 1/2 uncji soku z cytryny i uncję tequili oraz wypełnij niemal do końca wodą gazowaną. Następnie zamieszaj i wlej pół uncji crème de cassis”. Więc tutaj mamy tequilę, cytrusy i kolor. Jedynie ta woda gazowana nie pasuje.

Aby sprawę jeszcze bardziej zagmatwać, to znajdziemy też informacje, że najpopularniejsza wersja drinku została wymyślona w latach 70. w kalifornijskim barze Trident przez barmanów Bobby’ego Lozoffa i Billy’ego Rice’a. To właśnie oni mieli połączyć tequile z sokiem pomarańczowym i grenadyną. Na pewno w tamtym czasie Tequila Sunrise stał się bardzo modnym koktajlem, więc ta wersja ma zdecydowanie sens. Tak się składa, że właśnie w Trident w 1972 roku zorganizowano imprezę, która rozpoczynała trasę The Rolling Stones. Mick Jagger i spółka stali się fanami tego drinku i zamawiali go później w każdym mieście, do którego akurat przyjechali na koncert. Samą trasę Keith Richards określił zresztą jako „trasę kokainy i tequili sunrise”.

Romans Tequili Sunrise z rockiem nie skończył się tylko na Stonesach. W 1973 roku mega popularny w USA zespół The Eagles nazwał jedną z kompozycji na swoim albumie „Desperados” po drinku. W tym samym roku marka Jose Cuervo wyczuła interes w modnym koktajlu i zaczęła umieszczać jego przepis na tylnej nalepce swoich butelek tequili. Zapewne niejedna osoba słyszała też o filmie „Tequila Sunrise”, gdzie główne role zagrali Mel Gibson oraz Kurt Russell. Związki z popkulturą koktajl ma naprawdę dobre.

Jak widać wersji powstania drinku jest wiele. Którą z nich można uznać za najbardziej prawdopodobną? Zapewne każdą z nich po trochu.

Tequila sunrise: przepis

Na sam koniec artykułu pozostaje nam jedynie przytoczyć przepis tego słynnego drinku. Aby go zrobić potrzebujesz 60 ml tequili, 120 ml soku pomarańczowego, 10 ml syropu grenadyny (proporcje można ustalać według własnych upodobań) oraz kostek lodu. Przygotowanie jest bardzo proste: tequilę, sok i kostki lodu wrzuć do shakera i wymieszaj. Przelej wszystko do szklanki, a następnie dolej delikatnie grenadynę. Poczekaj aż syrop osiądzie na dnie. Potem możesz udekorować plastrem pomarańczy. I tyle.

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Historia jednego drinka: Krwawa Mary