Negroni: historia

Nikogo raczej nie zdziwi, gdy na wstępie zaznaczymy, że nieznane są dokładnie okoliczności powstania Negroni. Najczęściej podaje się, że drink powstał we Florencji w Cafe Casoni w 1919 roku na żądanie Camilla Negroniego, który zażyczył sobie, by barman i zarazem jego przyjaciel, Fosco Scarselli, wzmocnił jego ulubiony koktajl Americano. W tym przypadku chodziło o zastąpienie wody gazowanej ginem. Barman dodał również plasterek ze skórki pomarańczy zamiast cytryny, która wówczas była częścią Americano, aby zasygnalizować, że Negroni pije inny koktajl.

Po sukcesie koktajlu rodzina Negroni założyła Negroni Distillerie w Treviso we Włoszech i wyprodukowała gotową wersję napoju, sprzedawanego jako Antico Negroni 1919. Jednak rodzina Negroni twierdzi, że hrabia Camillo Negroni tak naprawdę nigdy nie istniał i historia z nim to nic więcej jako marketingowy chwyt. Ich zdaniem prawdziwym wynalazcą słynnego drinku jest generał i hrabia Pascal Olivier de Negroni. Miało to mieć miejsce w 1857 roku w Senegalu. Negroni wymyślił miksturę, by wspomóc trawienie swojej nowej żony. W źródłach można znaleźć jeszcze inną datą, która wskazuje, że Pascal miał wymyślić Negroni… rok po swojej śmierci.

Co ciekawe, jedno z najwcześniejszych doniesień o napoju pochodzi od Orsona Wellesa. Wybitny reżyser w 1947 roku pracował w Rzymie przy filmie „Czarna magia”, adaptacji powieści „Józef Balsamo”. Na łamach gazety „Coshocton Tribune” Welles opisał nowy napój o nazwie Negroni: „Likier jest doskonały dla wątroby, gin wręcz przeciwnie. Dzięki temu równoważą się nawzajem”.

Najprawdopodobniej pierwsza publikacja przepisu Negroni pojawiła się w książce „El Bar: Evolucion y arte del cocktail” Jacinto Sanfeliu Brucart z 1949 roku.

Jak widać historia Negroni jest mocno zamglona i nie sposób dojść, kto i kiedy wymyślił ten drink. Bardzo możliwe, że drink pito na długo zanim oficjalnie potwierdzono jego istnienie w drukowanej formie. Jednak można zakładać, że najbardziej powszechna wersja z Camillo Negroni jest po prostu wymysłem.

Negroni: przepis

Negroni zalicza się do najmocniejszych drinków ze względu na ilość i różnorodność łączonego w napoju alkoholu. Pomimo to, jest to napój idealny na Aperitivo, czyli pobudzenie apetytu. We Włoszech jest traktowany jako drink dla dorosłych mężczyzn lub młodzieży, która chciałaby się szybko rozbawić. Negroni jest łatwy do zrobienia i składa się z popularnych składników, dlatego warto zwrócić uwagę na ich jakość. Drink jest idealny na każdą porę roku.

Składniki:

  • 1/3 gin

  • 1/3 bitter campari

  • 1/3 vermut czerwony (rosso)

  • 1 plaster skórki z pomarańczy

Przepis:

Wymieszaj wszystkie składniki i podaj w szklance Old Fashioned wypełnionej lodem i skórką z pomarańczy.

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Historia jednego drinka: Krwawa Mary