Manhattan – historia koktajlu

Manhattan posiada wiele historii opisujących swoje powstanie, co akurat nie powinno dziwić, bo w naszym cyklu o koktajlach alkoholowych jest to już normą. Najpopularniejsza z nich mówi, że drink narodził się podczas przyjęcia w nowojorskim Manhattan Club w 1874 roku. Wyprawiła je Jennie Jerome, znana lepiej jako Lady Randolph Churchill (tak, jest to matka Winstona Churchilla) na cześć Samuela J. Tildena, kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Impreza rozsławiła drink, co przyczyniło się do tego, że ludzie zaczęli go zamawiać, odwołując się do nazwy klubu.

Jednak w tamtym czasie Lady Randolph była w ciąży i przebywała w Wielkiej Brytanii, więc ta historia jest fikcją. Brzmi ładnie, ale nie dajcie się nabrać. Co ciekawe, z samym Tildenem jest pośrednio związana też jedna z historii powstania Old Fashioned, o której wspominaliśmy przy okazji pisania o tamtym drinku.

Inna sprawa, że istnieją odniesienia do różnych podobnych przepisów na koktajle zwanych Manhattan i serwowanych właśnie w tym okręgu Nowego Jorku. Bardziej prawdopodobną historią jest ta zamieszczona w książce „Valentine’s Manual of New York” z 1923 roku. Według Williama F. Mulhalla, barmana, który pracował w nowojorskim Hoffman House pod koniec XIX wieku, to facet o nazwisku Black miał jako pierwszy wymyślić Manhattan w swoim barze na Broadwayu.

Na pewną niekorzyść tej wersji zwraca uwagę fakt, że najwcześniejszą wzmiankę o koktajlu można znaleźć w książce Williama Schmidtsa „The Flowing Bowl” z 1891 roku. Black miał stworzyć Manhattan już w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Trochę trudno uwierzyć, że przez taki czas nikt wcześniej nie wspomniał w formie drukowanej o koktajlu.

Tak czy siak zamieszczony u Schmidtsa przepis był dość rozbudowany, bowiem uwzględniał absynt, bitters, whiskey, syrop gomme oraz wermut. Z kolei w książce „Jack’s Manual” z 1908 roku widnieje przepis o nazwie „Brooklyn Cocktail”, który w składnikach zawiera likier maraschino, bitter Amer Picon, wermut oraz whiskey. Ta wersja już bardziej przypomina Manhattan niż powyższy drink z absyntem.

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy weźmiemy pod uwagę, że w 1930 roku książka „Shake ‘Em Up!” V. Elliota i P. Stronga przedstawiła światu przepis koktajl o nazwie „Tennessee Cocktail”. Składniki? Whiskey, wermut, bitter i lód.

Tradycyjnie uznaje się, że Manhattan powinien być wykonany z amerykańską żytnią whiskey. Jednak spokojnie można go tworzyć z boubronem lub kanadyjską whisky. Druga opcja jest akurat spuścizną z czasów Prohibicji – trunku używano z racji tego, że był najbardziej dostępny.

Jak widać nie da się niejednoznacznie ustalić, kto wymyślił Manhattan. Jednak nastąpiło to gdzieś w drugiej połowie XIX wieku, czyli w momencie, gdy niejeden inny słynny drink zaczął zdobywać podniebienia i umysły ludzi.

Manhattan: przepis. Jak zrobić drink?

Manhattan to drink, który raczej nikomu nie powinien przysporzyć trudności w przygotowywaniu. Aby go zrobić, potrzebujesz 40 ml whisky (może być bourbon), 25 ml słodkiego wermutu, kropli angostury oraz kilku kostek lodu. Do wysokiej szklanki wlej whisky i wermut. Dodaj trzy lub cztery krople angostury i wszystko wymieszaj. W następnej kolejności przygotuj dobrze schłodzony kieliszek do martini (możesz umieścić w nim wcześniej kostki lodu lub wstawić go do lodówki) i wlej do niego drink. Jako dekorację możesz użyć wisienkę koktajlową. Smacznego.

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Historia jednego drinka: Krwawa Mary