Drink Bloody Mary – kto wymyślił i kiedy?

Krwawa Mary to koktajl alkoholowy przygotowywany najczęściej z wódki, soku pomidorowego i przypraw. I tak jak jest w przypadku opisywanego przez nas ostatnio Sex on The Beach, drink posiada kilka wersji historii swojego powstania. Jedna z nich mówi, że drink wymyślił francuski barman Fernand Petiot w 1921 roku w paryskim barze New York Bar, który później przemianował się na Harry’s New York Bar. Pierwsza wersja Bloody Mary składała się jedynie z wódki i soku pomidorowego. Proporcje były rozłożone po połowie.

W Harry’s Bar regularnie gościł m.in. słynny pisarz Ernest Hemingway. Amerykanin szybko stał się wielbicielem Krwawej Mary i propagował go na całym świecie. Chwalił się między innymi tym, że wprowadził koktajl do Hongkongu w 1941 roku.

Według drugiej wersji Krwawą Mary wymyślono w barze New York’s 21 Club w latach 30. Ten pomysł przypisuje się albo barmanowi Henry’emu Zbikiewiczowi, albo komediantowi George’owi Jesselowi, który był stałym bywalcem baru.

Petiot jednak nie dawał za wygraną i później powiedział, że w 1934 roku stworzył obecnie nam znaną Krwawą Mary, ulepszając banalny przepis o serię dodatków w rodzaju pieprzu, sosu Worcestershire, soli i soku z cytryny. Miało to mieć miejsce w nowojorskim hotelu St. Regis. Niezależnie od tego, kto ostatecznie wymyślił drink, można zakładać, że powstał on w drugiej lub trzeciej dekadzie XX wieku.

Drink Bloody Mary – skąd nazwa?

Nie do końca jasna sprawa jest z samą nazwą drinku. „Bloody Mary” może pochodzić od Marii I Tudor, królowej Anglii w latach 1553-1558. Ten przydomek nadano jej z powodu jej brutalnych rządów, podczas których chciała wprowadzić w kraju katolicyzm. W ciągu pięciu lat spalono żywcem na stosie ponad 300 protestantów za wiarę.

Swoje trzy grosze w tym temacie ma również Petiot. Francuz ogłosił, że nazwę zaczerpnął z opowieści dwóch pierwszych klientów jego koktajlu. Mężczyźni pochodzili z Chicago i opowiedzieli mu o barze o nazwie Bucket of Blood, gdzie pracowała kelnerka o przydomku Bloody Mary. Jeden z nich oznajmił w pewnym momencie, że drink Petiota przypomina mu tę kobietę, więc barman nazwał go po niej. Jeszcze jedna wersja każe nam sądzić, że to Mary z kabaretu „Bucket of Blood” z lat 20. stała się inspiracją dla napoju alkoholowego. Nie sposób dojść, gdzie leży prawda.

Drink Bloody Mary: przepis. Jak zrobić?

Jak to często bywa z popularnymi koktajlami alkoholowymi, Krwawy Mary ma wiele wersji, ale ta klasyczna robiona jest na wódce. Aby ją zrobić, potrzebujesz 40 ml wódki, 80 lub 100 ml soku pomidorowego, szczyptę soli zwykłej, świeżo mielonego pieprzu, sosu Worcestershire, sosu tabasco, pieprzu, soli selerowej oraz 1 łyżeczki soku z cytryny. Dość powiedzieć, że niektóre składniki można pominąć, ale trzymajmy się wersji ze wszystkimi składnikami.

Najpierw zacznij od schłodzenia szklanki poprzez wypełnienie jej kostkami lodu. Potem wlej do niej 40 ml wódki oraz 80 lub 100 ml soku pomidorowego (wypróbuj która wersja będzie ci bardziej pasować). Następnie dodaj szczyptę soli, trochę pieprzu, chlust sosu Worcestershire oraz dwie lub trzy krople tabasco. Wymieszaj łyżką i dopełnij resztę szklanki sokiem pomidorowym. Możesz ozdobić świeżą bazylią.

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Drinki na lato: mocne i orzeźwiające drinki z whisky [PRZEPISY ELLE MAN]