Black Russian: historia drinku

Black Russian posiada osobliwą nazwę, ale to prawdziwy klasyk koktajlowy, który może smakować zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Jest to bodajże pierwszy drink w naszym cyklu, który nie posiada wielu historii opisujących jego powstanie. Jest tylko jedna. W 1949 roku Perle Mesta, amerykańska ambasador w Luksemburgu, przesiadywała w barze hotelu Metropole w Brukseli. Barman Gustave Tops postanowił zrobić dla niej charakterystycznego drinka. Wpadł na prosty, ale genialny pomysł, łącząc wódkę z Kahluą, słodkim likierem kawowym wytwarzanym w Meksyku. Zimna Wojna właśnie zaczynała się rozkręcać, więc tak ciemny i tajemniczy koktajl wydawał się idealnym pomysłem na tamte czasy.

Choć drink powstał w Belgii, to jednak swoją nazwę najprawdopodobniej zaczerpnął od swoich składników – alkoholu, którego głównym eksporterem wtedy była Rosja oraz koloru likieru. Nie jest to może szalenie kreatywne, ale nazwa szybko się przyjęła i dziś raczej nikt nie zwraca na nią uwagi.

Warto wspomnieć, że chwilę później powstała wariacja tego drinku o nazwie White Russian, gdzie do składników dodano śmietanki. Biały Rosjanin zyskał nieśmiertelną sławę za sprawą filmu „Big Lebowski”: był to ulubiony drink The Dude’a, granego przez Jeffa Bridgesa. Czarny Rosjanin nie może się pochwalić taką przynależnością do historii popkultury jak jego biała wariacja, ale wciąż pozostaje jednym z tych drinków, które warto przynajmniej raz w życiu spróbować.

Black Russian: przepis

Black Russian to jeden z najprostszych drinków, jakie można zrobić. Potrzebujesz 40 ml wódki i 20 ml likieru kawowego. Zwróć uwagę na jakość wódki – im wyższa, tym smaczniejszy będzie drink. Jeśli chodzi o likier, to najrozsądniej jest sięgnąć po oryginalną Kahluę – stosowanie zamienników może mieć wpływ na smak, niekoniecznie korzystny. Zatem do szklanki do whisky wypełnionej lodem wlej 20 ml likieru kawowego. Dodaj powoli po kostkach lodu wódkę, aby utworzyć dwie warstwy. Przed wypiciem można zamieszać. Można oczywiście też pić bez mieszania, przebijając się najpierw przez wódkę, która jest warstwą wierzchnią drinka, a potem trafiając na likier kawowy, który osłodzi smak alkoholu. Jednak polecamy wymieszać – jest to przyjemniejsze w smaku podejście.

Jeśli chcesz akurat spróbować też i White Russian, to oprócz wódki i likieru potrzebujesz 50 ml śmietanki lub mleczka skondensowanego. Wódkę i likier umieść w szklance do whisky. Następnie delikatnie po ściance lub łyżce wlej śmietankę lub mleczko, by stworzyć dwie warstwy. Dobrze wymieszaj przed wypiciem i poczuj się jak Big Lebowski.

Oczywiście Czarny Rosjanin posiada wiele różnych wariacji, gdzie dodaje się np. kilka kropel soku z cytryny (drink Black Magic) czy Jagermeistera (drink Vader). Ale tą najbardziej szlachetną i kultową jest oryginalna wersja oraz biała odmiana. Po co kombinować, gdy wystarczą dwie lub trzy rzeczy, by napić się czegoś pysznego i nieoczywistego?

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Historia jednego drinka: Krwawa Mary