Aperol Spritz: historia

Według strony „Drinks Internaional” Aperol Spritz był dziewiątym najlepiej sprzedającym się koktajlem na świecie w 2019 roku. Większość z nas zapewne miała choć raz w życiu do czynienia z tym drinkiem. Jednak nie wszyscy mogą wiedzieć, że jego historia rozpoczęła się w czasach, gdy nawet jeszcze nie wymyślono Aperolu. Na początku trunek nazywał się po prostu spritz i narodził się pod na początku XIX wieku wieku podczas wojen napoleońskich. A mówiąc dokładniej – w momencie, gdy wojska austriackie zajęły region Wenecji Euganejskiej.

Żołnierze, ale także różni kupcy, dyplomaci i pracownicy austriaccy szybko zaczęli zaznajamiać się w szerokiej gamie lokalnych win. Jednak zawartość alkoholu w tych trunkach była wyższa od tego, co do tej pory spożywali – przede wszystkim od piwa, którego rzecz jasna nie mieli przy sobie w podbitym rejonie. Co więcej, upały dawały się im mocno we znaki, co tylko potęgowało siłę włoskich win. Stąd nowo przybyli zaczęli prosić miejscowych gospodarzy o pryskanie wina odrobiną wody (po niemiecku spritzen), aby było lżejsze. W taki właśnie sposób narodził się spritz.

Choć wino mogło być punktem wyjścia dla spritza, to przepis powoli ewoluował, najpierw zastępując czystą wodę wersją gazowaną, a następnie stopniowo uzupełniając smaki winem wzmacnianym i likierami.

Aperol w końcu pojawił się na początku XX wieku, gdy bracia Luigi i Silvio Barbieri odziedziczyli wytwórnię likierów swojego ojca w 1912 roku i po siedmiu latach eksperymentów zaprezentowali w Padwie słynny alkohol ziołowy, inspirowany francuskim określeniem na aperitif: „Apéro”. Jego receptura do dziś nie jest w pełni znana, ale wiemy, że podstawowymi składnikami są goryczka, gorzka pomarańcza, rabarbar, chinowiec czy wyciąg z ziół. 

Marka jakoś sobie radziła od chwili debiutu swojego trunku, ale wszystko zmieniło się po II wojnie światowej. W latach 50. powstał przepis na Aperol Spritz. Koktajl stał się hitem we Włoszech – w szczególności wśród młodzieży. Stopniowo zaczął przedzierać się ze swoją sławą do innych części świata. Gdy w 2003 roku Campari Group nabyło Aperol, nowy producent szybko zaczął pozycjonować Aperol Spritz jako „idealny drink na okazje towarzyskie”. To oczywiście się opłaciło i obecnie drink jest jedną z tych rzeczy, które zamawia się w upalne dni.

Aperol Spritz: jaki jest przepis? Jak go zrobić?

To tyle z samej historii słynnego koktajlu, teraz nadszedł czas na przedstawienie przepisu. Jak go przyrządzić? Potrzebujemy do tego 75 ml Gancia Prosecco, 75 ml Aperolu, 25 ml wody gazowanej, plasterek pomarańczy oraz kostki lodu. Do dużego kieliszka (najlepiej do białego wina) wrzucamy lód (do pełna), a potem wlewamy Prosecco, Aperol i wodę gazowaną. Na koniec wkładamy do kieliszka plasterek pomarańczy. Składniki możemy wymieszać cienkim mieszadłem. Najlepiej jest, by woda wlewana do drinka była mocno gazowana, stąd używamy nieotwieranej wcześnie butelki.   

Jak widać zrobienie Aperol Spritz jest bardzo proste. Wystarczy mieć pod ręką jedynie odpowiednie składniki. A wrażenia smakowe są naprawdę duże.

ELLE MAN POLECA: Historia jednego drinka: Gin & tonic

ZOBACZ: Historia jednego drinka: Sex on the Beach

CZYTAJ: Historia jednego drinka: Krwawa Mary