Równo sto lat temu, 27 grudnia 1918 roku wybuchło największe zwycięskie powstanie w naszej historii - Powstanie Wielkopolskie. Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia, Katarzyna Herman, Jan Wieczorkowski, Olga Kalicka i Mateusz Damięcki zachęcają do wspólnego świętowania i wzięcia udziału w obchodach zorganizowanych w ramach kampanii „Wolność liczy się w każdym wieku”. Jaka była geneza Powstania Wielkopolskiego? I jak jeszcze dziś możesz dołączyć się do jego celebracji?

Zaczęło się od wizyty wielkiego kompozytora. 26 grudnia 1918 roku do Poznania przyjechał Ignacy Paderewski – światowej sławy pianista i kompozytor oraz wielki orędownik polskiej sprawy. Płomienne przemówienie, które wygłosił z balkonu hotelu Bazar sprawiło, że Wielkopolanie postanowili zawalczyć o swoją wolność. Następnego dnia rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. 31 grudnia już prawie cały Poznań znajdował się w rękach Polski, a do walk dołączały kolejne miasta i wsie. Miesiąc później w Trewirze zawarto rozejm kończący walki powstańcze. Dzięki temu podczas zawartego w Wersalu pokoju, kończącego I Wojnę Światową, zdecydowano, że Wielkopolska została przyłączona do odrodzonej Rzeczpospolitej.

Wolność liczy się w każdym wieku

Stan ducha, swoboda podejmowania decyzji, sztuka, własna tożsamości. Wolność przybiera wiele form. Wolność liczy się w każdym wieku – to o tym już od dłuższego czasu przypominają Katarzyna Herman, Jan Wieczorkowski, Olga Kalicka i Mateusz Damięcki, którzy zostali ambasadorami kampanii zorganizowanej z okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. O tym, czym jest dla nich wolność, opowiadają w serii krótkich filmów, które można obejrzeć na kanale na You Tubie Powstanie Wielkopolskie – 27 grudnia 1918. Kampania w sieci to jedno. Szansa na przyłączenie się do jego świętowania to już drugie. Szansę na to masz jeszcze dziś. Oraz w najbliższą sobotę.

Świętujmy razem!

27 grudnia o 19.30, w dzień 100. Rocznicy zwycięstwa Wielkopolan,  na Stadionie Miejskim w Poznaniu odbędzie się koncert „Muzyka Wolności” z udziałem m.in. takich wykonawców jak Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Michał Szpak i Maryla Rodowicz. 29 grudnia w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się zaś występ Poznańskich Słowików, czyli słynnego, wielkopolskiego chóru. Wielbiciele pieszych wycieczek mogą wziąć również udział w questach powstańczych, aby podążając śladem historycznych miejsc i poznać nowe karty polskiej historii.

Pełny program obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego znajdziesz na stronie 27grudnia.pl. Na stronie tej obejrzysz też livestream z poznańskiego koncertu. Ten zacznie się już o 20.00. Do zobaczenia w Poznaniu lub przed ekranami laptopów!