Gry planszowe na prezent – dla rodziny

Wsiąść do pociągu

Z różnych stron słyszeliśmy, że to tytuł, którego pudełko i krótki opis na nim może zniechęcić wielu dorosłych graczy swoją infantylnością. Trzeba powiedzieć wprost „Pociągi” to naprawdę wartościowa gra także dla graczy po 18stce, a nawet 30stce. Gra jest bardzo sprawnym i przyjemnym połączeniem wciągającej atmosfery i strategii. W trakcie rozgrywki trzeba trochę kalkulować, by na koniec liczyć wielkie stosy punktów. To też dobra pozycja dla graczy lubiących spokojnie budować swoje imperium. Interakcja z przeciwnikami jest ograniczona, więc szansa, że popsują Twój misterny plan jest niewielka. Świetnie sprawdzi się także jako gra rodzinna, która będzie wprowadzać najmłodszych członków rodziny w gry planszowe. Zasady są proste, a kolorowe elementy przyciągają uwagę. 

Gry planszowe na prezent – dla fanów trudnych gier

Terraformacja Marsa

Tytuł, który na przestrzeni lat stał się klasykiem wśród miłośników większych gier planszowych. Nic dziwnego, że niezmiennie od kilku lat znajduje się na jednym z najwyższych miejsc najpopularniejszego serwisu dla planszówkowiczów – Board Game Geek. Idea rozgrywki jest bardzo prosta – będziecie rywalizowali z innymi graczami o miano najlepszego eksperta od przystosowywania Marsa do życia. Waszą rolą będzie nie tylko podnoszenie stałej temperatury i i wilgotności powietrza, ale też tworzenie oceanów i zielonych obszarów. Piękno tej gry polega na tym, że nie ma jednej drogi do zwycięstwa, a każda rozgrywka rządzi się swoimi prawami.

Gry planszowe na prezent – dla grających w grupie

Pandemia

Jeśli cokolwiek dobrego ma z nami pozostać po tych miesiącach odosobnienia, niech będzie to „Pandemia”. Wydawcy gry twierdzą, że gra nigdy do tej pory nie cieszyła się takim zainteresowaniem. I dobrze! „Pandemia” to naprawdę jedna z najlepszych gier kooperacyjnych na początek planszówkowej przygody. Rozgrywka bardzo dosadnie pokazuje jak rozwijają się wirusy. Wszystko wygląda dobrze, świetnie sobie radzimy i nagle koniec. Wszystko wybucha w jednym ruchu, a my leżymy. Jeśli spodoba wam się ten rodzaj gier, koniecznie musicie zajrzeć potem do „Pandemii:Legacy” to osobna gra, która w rzeczywistości składa się z kilkunastu rozgrywek połączonych w jedną kampanię. Doskonała rozgrywka, która obecnie niestety ma bardzo przydatne walory edukacyjne. 

Gry planszowe na prezent – dla grających w dwie osoby

Gejsze

Jeśli mielibyście ochotę zagrać w grę planszową, ale okropnie nudzi was przechodzenie przez kilkudziesięciostronicową instrukcję z milionem opisanych zasad „Gejsze” są dla was. Gra jest tak prosta, że w miarę sprawny grafik zdołałby opisać wszystkie jej zasady na jednej kartce i spokojnie zmieściłby tam jeszcze ozdobne ilustracje i stopkę redakcyjną. W całej grze macie do wyboru tylko 4 akcje, a każdą z nich zagracie dokładnie raz. Wszystko, co zależy od was to wybrać ich kolejność i dobrać do nich karty. Proste? Nie dajcie się oszukać. Gra jest niezłą łamigłówką, w której wszystko rozgrywa się pomiędzy graczami siedzącymi przy stole. Czy zagranie było blefem? Jak zahamować taktykę przeciwnika? Czy dam radę przewidzieć jego ruchy? Proste, ale zabójcze. 

Gry planszowe na prezent – dla grających samemu

Aeon’s End

Grę poznałem stosunkowo niedawno i pewnie nigdy nie trafiłbym na nią, gdyby nie moim niezawodni planszówkowi przyjaciele. Szybko okazało się, że gra, która na pierwszy rzut oka przypomina zamierzchłe czasy książek fantasy z lat 90. (jedni kochają, inni wypierają istnienie) ma sporo do zaoferowania. W pojedynkę albo w grupie będziecie musieli stawić czoło wielkim potworom i pokonać je w ostatecznej bitwie. Problem polega na niesprzyjających warunkach i chmarze obrzydliwych pomocników, którzy skutecznie utrudniają rozgrywkę. W skrócie – jeśli czasy „Magii i miecza” wspominasz z łezką w oku, wrzucaj „Aeon’s End” do wirtualnego koszyka.