Grzegorz Kapla imał się w swoim życiu wielu zajęć. Czyścił zęzy na statkach, malował kominy, produkował papier, uchwalał budżet miasta na prawach powiatu, próbował napisać słownik polsko – papuaski, skakał do wodospadu, próbował nowych dróg w Tatrach, kochał, zdradzał i próbował odnaleźć eliksir na złamane serce. Wydał kilka książek i opublikował setki reportaży w magazynach i gazetach - w tym w ELLE MANIE. Nie zdobył żadnych laurów, ani żadnych nagród. Zresztą, jak mówi, nie dałoby się ich przecież nosić w plecaku. Oprócz książek podróżniczych (do tej pory wydał dwie) pisze również kryminały. Pierwszy z nich to „Bezdech”, który pojawił się na rynku na początku kwietnia 2018 roku. Drugi, „Bezwład” miała swoją premierę w połowie października tego samego roku. "Bezmiar" pojawił się na rynku rok później. O czym opowiadają? Z czyimi losami się w nich mierzymy? Co znajdziecie w kaplowych reportażach z podróży? Przygotowaliśmy dla Was przegląd wszystkich książek, które Grzegorz Kapla wydał do tej pory. Kapla po pięciokroć? Owszem, a zgadujemy, że i tak to dopiero początek!

Grzegorz Kapla, kryminały: BEZDECH

W swojej debiutanckiej powieści Kapla skupił się na kilku wątkach, które pozornie nie mają ze sobą żadnego związku. Podczas jednego z zimnych i mokrych wieczorów samotny biegacz odkrywa zwłoki młodej dziewczyny tuż przy warszawskim brzegu Wisły. Śledztwo otwiera podkomisarz Serbia - Olga Suszczyńska, która nie wie jeszcze z jak bardzo surowym światem przyjdzie jej się skonfrontować.  W tym samym mieście, również w jesiennych ciemnościach, lecz ponad siedemdziesiąt lat wcześniej młody żydowski chłopiec Benjamin zostaje rozdzielony z ojcem podczas akcji wysiedleńczej. Razem z matką trafiają pod dach zaprzyjaźnionego sklepikarza, by już na zawsze zapomnieć o swoich korzeniach. Kapla w obrazowy sposób opisuje trudne losy polskich żydów u schyłku wojny, poznajemy też historię powojennego podziemia, dławionego bez zmieszania przez esbecję. Bohaterzy doświadczają przełomowych wydarzeń historycznych dla Polski i Świata, które wydarzyły się na przestrzeni ostatniego półwiecza. Książka jest niezwykłym zapisem ponad półwiecza historii, jak i komentarzem do wydarzeń światowej sceny politycznej ostatnich lat.

Grzegorz Kapla, kryminały: BEZWŁAD

Bezwład” obrazuje dalsze losy zawziętej podkomisarz Serbi oraz jej kolegów z Komendy Stołecznej Policji. W książce pojawiają się dwa wątki: współczesnej zbrodni i zagadki z przeszłości. Autor odkrywa kolejne karty zarówno jednej, jak i drugiej. Na kolejnych powieści dowiadujemy się, że Siwy prosi Serbię o pomoc w rozwiązaniu kolejnej zagadki z przeszłości: ponoć córka znajomego Siwego dostała od umierającego ojca kartkę z kilkoma informacjami. Serbia dostaje kwoty i cyfry spisane na kartce - są tam także dwa nazwiska i enigmatyczna instrukcja sugerująca, że gdzieś schowano „skarb”. Serbia przeszukując Internet, wpada na trop wiążący zagadkę ze słynnym napadem na bank w Warszawie przy ul. Jasnej z 22 grudnia 1964 oraz z zamachami z 1957 r. (napad na kasjerkę) i 1959 r. (zabójstwo milicjanta i napad na pocztę). Co łączy te trzy zbrodnie?  Tego dowiesz się czytając „Bezwład”.

Grzegorz Kapla, kryminały: BEZMIAR

W Warszawie kończy się zima. Podkomisarz Olga Suszczyńska ściga pedofila. Bandyta jest uzbrojony i niebezpieczny. Wbija się pomiędzy miesięcznicę smoleńską a antypisowską opozycję. W tłumie podnieconym polityką nikt nie dostrzega, kiedy policjantka staje oko w oko ze śmiercią. Nad Zatoką Perską zapada zmierzch. Operatorzy wojsk specjalnych, Luter i Druid, skaczą w otchłań morza. Potem płyną do brzegu, żeby zlikwidować dwa cele, które zagrażają porządkowi świata, ale coś idzie nie tak. Źli ludzie w wielkim mieście przejmują nieruchomości. Jeśli ktoś stanie im na drodze – spłonie. Wiele lat wcześniej piękna dziewczyna zakochana do szaleństwa w koledze z uniwersytetu, ogląda "Dziady" Dejmka, a potem walczy o życie z milicjantami szturmującymi dziedziniec uczelni. Pewnego dnia Serbia odkryje, że wszystkie te historie splątane są ze sobą na śmierć i życie. A przecież wiosna jest nie po to, żeby umrzeć, ale po to, żeby się zakochać jak nigdy.

Grzegorz Kapla, książki podróżnicze: W końcu i ty zapłaczesz. Z Baku do stóp Araratu

W końcu i ty zapłaczesz. Z Baku do stóp Araratu” to historia o zachwycie nad światem. O zbieraniu tych momentów, po które nie będzie można wrócić, bo przecież życia nie da się przewinąć tak łatwo jak obrazu w smartfonie. Południowy Kaukaz to wymagający region świata. Łatwo zagapić się na dramatyczną urodę gór, na ostentacyjny przepych Baku, łatwo utonąć w melancholijnym mroku ormiańskich świątyń. Łatwo znaleźć przygodę w tym świecie wciąż przez nas nieodkrytym, egzotycznym, zaczynającym się dwa kroki od naszej ukochanej Gruzji. Łatwo się tam zapomnieć. I przeoczyć sens. Kapla pisząc o swoje podróży z Baku do stóp Araratu daje jasne wskazówki, jak tego nie zrobić.

Grzegorz Kapla, książki podróżnicze: Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem

Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem” to opowieść nie tylko o kraju, ale i drodze, o pięknych widokach i pięknych ludziach wypełniających doliny Kaukazu.  Stara legenda głosi, że kiedy Bóg stworzył już niebo i ziemię, musiał podzielić ją między różne ludy. Zrobił się straszliwy tłok i rejwach, bo każdy chciał zdobyć dla siebie jakąś porządną krainę najlepiej nad morzem i żeby za często nie padało. Gruzini nie lubią stać w kolejkach, więc usiedli pod drzewem i odszpuntowali beczułkę wina. A kiedy nadszedł wieczór, Wszechmocny przysiadł się do nich bo poznał, że to było dobre wino. Posłuchał gruzińskich opowieści, popróbował baraniny i posmutniał, bo pojął że bardzo ich polubił, tymczasem nie został mu już ani jeden dobry kawałek świata. A potem westchnął i dał im ten, który stworzył dla samego siebie. Najpiękniejszy kraj świata. Czy Gruzja jest taka po dziś dzień? I co może spotkać globtrotera, który decyduje się na wyprawę na Kazbek i z powrotem?

Planowałeś przeczytać tę książkę? Teraz kupisz ją ze specjalnym rabatem. W dniach 10-30 kwietnia 2020 zamów ją na kultowy.pl i korzystaj ze specjalnego rabatu. Jedyne, co musisz zrobić przy zamówieniu to wpisać kod: KAPLA. Udanych zakupów!