Gry planszowe: Władca Pierścieni. Podróż przez Śródziemie

Seria książek J.R.R. Tolkiena posłużyła za kanwę wielu gier planszowych, ale „Podróż przez Śródziemie" wybija się na tle wszystkich innych. Gra została zaprojektowana jako rozgrywka kooperacyjna, czyli taka, w której gracze łączą siły, a przeciwnikiem jest gra sama w sobie. Jak można się domyślić waszym zadaniem będzie obronienie Śródziemia przed siłami ciemności. Co ciekawe, dzięki specjalnie zaprojektowanej mechanice i zmieniającej się pomiędzy partami planszy, gra jest bardzo regrywalna, a poszczególne rozgrywki znacząco się od siebie różnią. Miłośnicy pięknie wykonanych detali także znajdą coś dla siebie –  większość postaci w grze ma odpowiadające figurki, które zostały precyzyjnie wykonane, a samo przesuwanie ich po planszy sprawia dużą radość. Nie pozostaje nic innego jak zebrać przyjaciół, spakować plecak i szukać szczęścia podczas podróży przez Śródziemie. 

Gry planszowe: Świat Dysku - Ankh Morpork

Kto nie miał okazji zagłębić się w serię książek Terry'ego Pratchetta, ten naprawdę wiele stracił. Prawdopodobnie nikt tak sprawnie jak amerykański pisarz nie balansuje na granicy absurdu i wyszukanego humoru. Jeśli jednak zdarzyło wam się czytać książki z serii „Świata Dysku" to z pewnością polubicie ten tytuł planszówkowy. Gra jest całkowicie asymetryczna, czyli każdy z graczy będzie starał się wygrać realizując osobny, indywidualny cel. Oznacza to, że siadając do stołu musicie nie tylko kombinować jak spełnić swoje wymagania wiktorii, ale też regularnie kontrolować poczynania przeciwników. Do tej gry najlepiej siadać w 4 osoby, choć rozgrywka w trzy lub dwie także jest możliwa. Miłym dodatkiem są pięknie wykonane karty, które wprowadzają do gry dużo charakterystycznego dla Pratchetta humoru. 

Gry planszowe: Studium w Szmaragdzie

Miłośnikom twórczości H.P. Lovecrafta nie trzeba przedstawiać tego świata dwa razy. Dla wszystkich innych przygotowaliśmy małą ściągawkę. Na początku rozgrywki gracze otrzymają swoje tajne tożsamości, które przydzielą ich do grupy Restauracjonistów albo Lojalistów. Ci pierwsi starają się wyprzeć potężne potwory z naszego świata i na nowo przejąć nad nim kontrolę, natomiast ci drudzy nie widzą niczego zdrożnego w panowaniu nad światem różnego rodzaju bestii. Jak łatwo się domyślić jedni będą próbować walczyć z potworami, a drudzy skutecznie im w tym przeszkadzać. Dzięki wprowadzeniu takiej mechaniki gra staje się wielowymiarowa i bardziej skomplikowana. Nie tylko musimy próbować spełniać założone dla nas cele, ale też próbować przewidywać działania przeciwników i im je utrudniać. 

Gry planszowe: The Godfather: Imperium Corleone

Jeśli choć raz w życiu zastanawialiście się jak wygląda codzienne życie prawdziwego mafijnego bossa, to gra przypadnie wam do gustu. Jak łatwo się domyślić ( i wyczytać z tytułu) rozgrywka inspirowana jest słynnym „Ojcem Chrzestnym" autorstwa Mario Puzo. Każda runda w tej grze będzie wymagała od was podejmowania trudnych decyzji o wymuszeniach, rabunkach, haraczach i morderstwach. Co więcej, czasem może się zdarzyć, że konkretne zlecenia przyjmiecie od samego Dona Corleone. Czy uda wam się przetrwać w niebezpiecznym świecie mafiozów? A co, jeśli dostaniecie „propozycję nie do odrzucenia"? 

CZYTAJ TEŻ: Do rozrywki nie potrzeba wiele, czyli 4 gry planszowe oparte tylko na kartach

ZOBACZ: Piękno małych złośliwości, czyli 4 gry planszowe, które pokochacie za negatywną interakcję

ELLE MAN POLECA: W kosmosie nie ma miejsca na potknięcia – recenzja gry planszowej „New Frontiers”