"Green Book" to obecnie jeden z najsilniejszych kandydatów do zdobycia Złotych Globów 2019. Na statuetkę mają szansę nie tylko odtwórcy głównych ról, Viggo Mortensen i Mahershala Ali, ale także twórcy scenariusza i reżyser Peter Farrelly. Film powalczy też o lśniącą kulę w kategorii Najlepszy Film – Musical albo Komedia. Co niezwykłego w filmie Farrelly’ego dostrzegli zatem członkowie Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej?

"Green Book"- będą Złote Globy 2019?

W "Green Book" Mahershala Ali (zdobywca Oscara i Złotego Globu za fenomenalną kreację w dramacie „Moonlight”) pojawia się jako Don Shirley - czarnoskóry doktor i wybitny jazzman, który na pewnym etapie swojej kariery poszukuje szofera. Jako osobistego kierowcę zatrudnia byłego bramkarza z nowojorskiego klubu nocnego (Tony Lip - w tej roli Viggo Mortensen), który - nazwijmy to tak - ma pewne uprzedzenia rasowe. Panowie po pierwszych tarciach i słownych utarczkach wspólnie wyruszają w trasę koncertową, która dla obu okaże się lekcją tolerancji, odwagi i – nie bójmy się tej napompowanej frazy - człowieczeństwa. Wyprawa na głębokie południe USA da początek niewiarygodnej przyjaźni, która połączy dwa – jak możemy się domyślać - zupełnie różne światy.

"Green Book" to jednak film, o którym warto mówić już teraz, bo w sezonie amerykańskich nagród idzie jak burza. Obraz ma na swoim koncie wygraną w Toronto, kilkadziesiąt nagród za najlepszy film i nagród publiczności na dziesiątkach festiwali na całym świecie, Nagrodę dla Najlepszego Filmu i Najlepszego Aktora (Viggo Mortensen) od National Board of Review oraz kilkanaście nominacji do innych nagród, w tym – najświeższe 5 nominacji do Złotych Globów. Zgadujemy, że na samych nominacjach się jednak nie skończy. W końcu Mahershala Ali to wielkie odkrycie Hollywood ostatnich sezonów (pamiętacie jego rolę bezwzględnego lobbysty w „Hosue of Cards”?), a Viggo Mortensen to aktor, który od Oscara odbijał się już kilkakrotnie (ostania wielka szansa, którą zmarnowała Amerykańska Akademia Filmowa to fantastyczny „Captain Fantastic”).

"Green Book"- kiedy polska premiera?

Czy obaj panowie sięgną po Złote Globy? Tego dowiemy się już 6 stycznia. Dwa tygodnie później, bo 22 stycznia ogłoszone zostaną nominacje do Oscarów 2019. To i tak wcześniej niż film wjedzie na ekrany polskich kin - na to musimy bowiem poczekać do 15 lutego przyszłego roku. To całkiem dużo czasu, żeby zastanowić się, czy prawdziwa męska przyjaźń między przedstawicielami różnych klas, środowisk i kast jest naprawdę możliwa. "Green Book" daje na to swoją odpowiedź. Jaką? Tego dowiecie się już w kinie. 

Zwiastun filmu "Green Book" obejrzysz poniżej: