GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

  • Bob Dylan, Rough and Rowdy Ways, Columbia Records

Stary mistrz powraca po niemal dziesięciu latach do autorskich kompozycji, by po raz kolejny udowodnić swoją niepodważalną wielkość. Apetyt na nowe teksty był o tyle większy, iż w 2016 roku Dylan jako pierwszy muzyk otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Na albumie zatytułowanym Rough and Rowdy Ways po raz kolejny zaprasza słuchaczy do rozmowy, lecz tym razem prostej, namacalnej, pozbawionej jak to często bywało w jego przypadku metafor. Dotyka najprostszych tematów, miłości pomiędzy dwojgiem ludzi czy mało poetyckiej śmierci, na którą patrzy cały kraj. Składa w nich hołd różnym postaciom od Johna F. Kennedy'ego, po Alana Ginsberga, Annę Frank czy Rolling Stonesów. Snuje tu znaną nam doskonale od 60 lat (debiutował albumem w 1962 roku!) folkową balladę przepełnioną elementami country czy bluesa. Tę pijacką balladę chłopaka z gitarą, który najnowszym krążkiem trafia w serce każdego z nas. To bardzo uniwersalna płyta Dylana!

GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

  • Powitanie słońca, reż. Stephane Haskell, Aurora Films

W tym pędzącym, dziwacznym świecie, który rozsypał się nam na kawałki ludzie coraz mocniej poszukują równowagi, czystości. Ale nie ma tutaj mowy o jakiejś konkretnej religii, raczej powrót do filozofii, która jeszcze do niedawna była codzienną praktyką dla wielu ludzi. Dzisiaj joga stała się taką nową filozofią życia. Dbanie o czystość duszy, myśli, umysłu i ciała pozwala zachować spokój w niezwykle opresyjnych czasach. Francuski dokumentalista i fotograf Stephane Haskell na jogę trafił przypadkowo, obudził się pewnego dnia sparaliżowany. Postanowił zrobić krok w stronę nowego życia, ratunkiem okazała właśnie joga i spotkanie z Teresą Poulsen. Ale nie da się traktować tego obrazu jako dzieło filmowe. Kadry, sceny są raczej prywatnym zapisem z podróży, intymną kartką z pamiętnika, w której autor podróżuje po świecie, od Francji, Stanów Zjednoczonych po Kenię czy Indie. Szlakiem jogi zawita do więzienia o zaostrzonym rygorze, kobiet chorych na AIDS czy do ubogiej szkoły afrykańskich dzieci. Trzeba odłączyć myślenie o tym filmie jako o jednej z gałęzi sztuk i popłynąć razem z myślą Haskella, który po przez jogę chce uleczyć poharatane społeczeństwo.

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

  • Kino Iluzjon, Przegląd filmów Federico Felliniego

Kino Iluzjon to jedno z najznamienitszych kin w stolicy, które po okresie kwarantanny powróciło do życia. Swój filmowy kalendarz jak zawsze wypełnia klasykami, lekcjami kina, które pozwalają nam obcować z największymi gwiazdami. W lipcu kino zaprasza na spotkania z reżyserem genialnym – Alfredem Hitchcockiem i zmarłym kilka miesięcy temu Krikiem Douglasem. Jednak najważniejszym wydarzeniem najbliższych tygodni będzie kontynuacja zapoczątkowanej na początku roku retrospekcji wielkiego Federico Felliniego.

Włoski reżyser w tym roku obchodzi swoją 100. rocznicę urodzin, a my wraz z nim zatapiamy się w świat jego nieograniczonej wyobraźni. Zresztą dewiza życiowa FeFe brzmiała „sny są jedyną rzeczywistością". Mówił: „We śnie nigdy nie jestem impotentem. Mogę się kochać dwadzieścia-pięć razy z rzędu. Sny są o wiele piękniejsze, niż rzeczywistość!”. W trwającym przez cały lipiec przeglądzie zobaczymy m.in. Amarcord, Słodkie Życie, 8 i pół, Satyricon, Wałkonie czy Rzym. To niesamowita okazja do spotkania z kinem nieoczywistym, które prowokuje nas do myślenie, ale i prowokuje nasze skrzętnie poukrywane fantazje i pragnienia. 

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

  • Motojiro Kajii, Cytryna, Wydawnictwo Tajfuny

Wydawnictwo Tajfuny zawładnęło moją domową biblioteką. Ich propozycja podróży do kraju Kwitnącej Wiśni burzy wszelkie inne plany na przeczytanie przez wakacje wielkich tomisk zakurzonych powieści czy niekończących się biografii. Tym razem z serii Tajfuny Mini chciałbym wam polecić kompletnie nieznanego w Polsce japońskiego pisarza Motojiro Kajii, który tworzył we wczesnym okresie Showy (okres ten rozpoczyna się w 1926 roku po objęciu tronu przez cesarza Hirohito, aż do 1989 roku). Kajii, który zmarł na gruźlicę w wieku trzydziestu jeden lat, zapowiadał się na jednego z najpotężniejszych pisarzy tamtego okresu. Zdążył napisać kilka mini opowiadań, jego krótkie formy są jak szelest papieru, delikatne, nie zabijające czasu, nie burzące harmonii, a jednak w tych subtelnych opisach pełno niepokoju jak chociażby w otwierającym Pod drzewami wiśni: „Potrzebuję tragedii. Tylko tragedia pozwala mi złapać równowagę, a mętnym rojeniom umysłu nadaje ostrość wyrazu.”. Podobnie jest  w Pieszczotach, w których na wstępie fantazjuje o przebiciu szczypcami do kasowania biletów kocich uszu. Zachęcam was też do odwiedzenia księgarni wydawnictwa, można tam usłyszeć kilka nietuzinkowych porad, jak chociażby to, że Cytrynę najlepiej czyta się przy dźwiękach nokturnów Chopina. Sprawdziłem, wyborna uczta! 

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • Grace Before Jones: Camera, Disco, Studio; 26 września, 2020 – 3 stycznia 2021, Nottingham Contemporary

Grace Jones to symbol Nowego Jorku i nocnego życia. Ikona mody i legenda muzyki. Arogancka androgynia, którą zachwycił się Andy Warhol i Helmut Newton doczekała się swojej wystawy. Wszystko rozpocznie się 26 września w Nottingham Contemporary (Centrum Sztuki Współczesnej). Jak zapewniają kuratorzy wydarzenia – Cedruc Fauq i Olivia Aherne będzie to nowe spojrzenie na Grace Jones i jej ciągle przełamywany kontrowersyjny wizerunek. Umieszczone na wystawie prace mają za zadanie zbadać pojęcie czarnego wizerunku, binaryzmu płciowego czy tego jak Jones wpływała na sztukę. Wystawa przedstawi szereg jej twarzy; od królowej disco po dub cyborka, od Jamajki po Francuzkę, od kobiety po mężczyznę, od czarnego człowieka po białego. Będzie to opowieść o przekraczaniu wszelkich granic. Opowieść o artystce, która wyznała kiedyś, że nasza natura jest taka, żeby być i kobietą, i mężczyzną, i aktywnym i pasywnym. Dodając: „Sądzę, że każdy mężczyzna powinien zostać chociaż raz w życiu spenetrowany, po to, by zrozumieć, jak to jest. Wysunęłam swoją własną teorię, że to pomogłoby załagodzić agresję, jaka panuje na świecie”.

ZOBACZ: Netflix na lipiec 2020: 10 najlepszych premier i lista dzień po dniu. Co obejrzeć?

CZYTAJ TEŻ: Helios wznawia działalność. Kino z okazji ponownego otwarcia przygotowało specjalne oferty

KULTURA NA ELLE MAN: Player.pl na lipiec 2020: jakie filmy i seriale obejrzymy na serwisie VOD?