GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

  • Galeria Uffizi, Florencja 

Oto jedna z najważniejszych włoskich instytucji kultury. Florencka Galeria Uffizi znajdująca się w pobliżu Piazza della Signoria, którą Giorgio Vasari (włoski architekt, historyk sztuki) zaprojektował na zlecenie Medyceuszy. Galeria, która w swoich zbiorach posiada chociażby dzieła Rafaela, Michała Anioła, Sandro Botticelliego, Leonardo da Vinci, Tycjana, Rubensa czy Caravaggio. Proponuje wam odwiedziny na wystawie on-line Miracolous Healings, która powstała w wyniku zamknięcia przez korono-wirusa. To zbiór dzieł ze szczegółowym opisem, które skupiają się na tytułowym, cudownym uzdrowieniu. Unffizi podobne zamknięcie przeżywała już chociażby w 1993. To było 27 września, kiedy organizacja mafijna Cosa Nostra zdetonowała ładunek wybuchowy ukryty w samochodzie na parkingu pod murami Galerii Uffizi. Zamach wówczas zniszczył kawałek galerii oraz siedzibę Akademii Georgofili. Podobne zamknięcie było chociażby trzydzieści lat wcześniej, kiedy to rzeka Arno zalała Florencję pokrywając błotem całe miasto, w tym także liczne zbiory w muzeum.

Galeria Uffizi, Piazzale degli Uffizi 6, 50122 Firenze, Florencja Włochy

GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

  • Babyteeth, reż. Shannon Murphy, Best Film

Zbliża się lato, może nieco inne, niż wszystkie do tej pory. Ale bez względu na wszelkie okoliczności i tła historyczne lato to idealna pora na miłość. Może naiwną, może kruchą i ulotną, ale miłość. O takiej miłości opowiada Shannon Murphy, której fabularny debiut pokazywany był w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu w Wenecji. Główną bohaterką filmy jest Milla (Eliza Scanlen), poważnie chora nastolatka, która pewnego dnia zakochuje się w chłopaku z problemami – Mosesie (Toby Wallace za swoją kreację otrzymał na wspomnianym festiwalu nagrodę Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski). Ten z pozoru niewłaściwy chłopak zamieszkuje z dziewczyną po tym jak jej rodzice wyrażają na to zgodę. Razem przechodzą niezwykłą przemianę. I chociaż temat wydaje się stąpaniem po cienkim lodzie, reżyserka omija wszystkie ciężkie i ckliwe tony z niezwykłą precyzją. Jest za to pełno radości, humoru, ciepła i to w świetnej warstwie muzycznej. Ten film jest jak lekki wiatr, przyjemny, nie niszcząc naszej strefykomfortu. Ale o finale nie wspominam, finał wymazuje z pamięci. Zakochany bez pamięci!

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • Nieznany Impresjonizm, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Edouardo Manet, Camille Pissarro, Alfred Sisley, Paul Cezanne, Henri de Toulouse-Lautrec, Pierre Auguste Renoir i inni mistrzowie rozgościli się na Zamku w Poznaniu. Właściwie to w najbliższy weekend, odbędzie się finisz ich wizyty, wielki finał wystawy „Nieznany Impresjonizm”, która po okresie kwarantanny wróciła na kilka tygodni. Na wystawie zobaczymy 35 prac graficznych należących do Muzeum Asholean z Oxfordu oraz dziesięć uzupełniających wystawę pochodzących ze znakomitej kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie. Grafika do dziś jest często pomijana przez galerie i muzea, które doceniają bardziej malarstwo czy rzeźbę, a jak mawiał sam Pissarro: Nie jestem rytownikiem, to są po prostu ryte impresje. Uważam, że tego rodzaju twórczość jest równie interesująca jak malarstwo, którym parają się wszyscy, natomiast niewielu potrafi wykonać przyzwoite grafiki.

CK Zamek, ul. Św. Marcina 80/82, 61-809 Poznań

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

  • Seria: Ilustrowany Atlas Architektury, Fundacja Centrum Architektury

Fundacja Centrum Architektury od kilku lat obdarowuje nas niesamowitymi przewodnikami po Warszawie. W skład niezwykłej serii wchodzą już chociażby atlasy Ochoty, Mokotowa, Powiśla, Pragi, Saskiej Kępy czy Żoliborza, przy którym zatrzymam się nieco dłużej. Oto modernistyczny, warszawski, po prostu "piękny brzeg” (nazwa dzielnicy pochodzi od francuskiej nazwy Joli Bord), który tworzy nierealną wręcz oniryczną przestrzeń, jedyną taką w całej stolicy. Niegdyś raj dla architektów zafascynowanych międzynarodowym modernizmem, gromadzący na urokliwych uliczkach projekty takich urbanistów jak Józef Szajna czy Barbara i Stanisław Brukalscy. W Atlasie znajdziemy ok. 60 budynków opatrzonych ilustracją i opisem w języku polskim i angielskim. Do tego jeszcze krótka historia dzielnicy. Czego dowiadujemy się z Ilustrowanego Atlasu Architektury? Chociażby tego, że w latach 20. XVII wieku w jednej z części folwarku (obecnie tereny Cytadeli) mieścił się cmentarz, na którym chowano ciała zmarłych w wyniku „wielkiej zarazy", a było ich w samej Warszawie, aż 2,5 tysiąca. Historia zatacza koło, a Żoliborz niezmiennie piękny i inspirujący do weekendowych wycieczek, zresztą podobnie jak pozostałe części tej serii!  

GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

  • Jonas Kaufmann, Verdi’s Otello, Sony Classical

Niemiecki tenor operowy Jonas Kaufman powraca z kolejnym albumem, tym razem prezentując nowe nagranie studyjne Otella Verdiego, opery, z którą ponad piętnaście lat temu zderzył się, grając dwukrotnie młodego Cassio w Paryżu i Chicago. Dwie arie z tej opery wykorzystał już na albumie z 2013 roku poświęconym samemu Verdiemu. Owe wydawnictwo jest kontynuacją wystawionej trzy lata temu opery w Royal Opera House Covent Garden w Londynie pod rządami Antonio Pappano, z którym zeszłego lata udał się do Studio Audiotorium Parco della Musica w Rzymie by zarejestrować  materiał. Kaufmannowi należą się niekończące się brawa, brawurowo mierzy się z historycznym repertuarem ustawiając się w szeregu z największymi, którzy sięgali po repertuar Verdiego. Jest dojrzały, świadomy, dość konkretny w zarysowywaniu charakteru zabójczo zazdrosnego Otella, który w finale morduje Desdemonę. To opowieść o ludzkiej psychice, która wystawiona na próbę gubi się w meandrach myśli. 

ZOBACZ: Mick Jagger: stare zdjęcia. Ikoniczny wokalista The Rolling Stones w czasach swojej młodości

CZYTAJ TEŻ: Demony przeszłości: Grzegorz Damięcki i Hubert Miłkowski w serialu „W głębi lasu”

WIĘCEJ O KULTURZE: Co oglądać w trzeci weekend czerwca? [FILMY I SERIALE NA WEEKEND]