GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

Ala | Zastary, Jutro?

Ala – kobieta po muzycznych przejściach. Zastary – mężczyzna z przeszłością. Spotkali się w muzycznym projekcie New People, by zaraz potem zacząć wspólne granie. Oto przed wami jeszcze jeden damsko-męski duet na naszym rodzimym podwórku uprawiający elektronikę (by wspomnieć chociaż The Dumplings, XXANAXX, Rebekę, Coals czy Linię Nocną). Uprawią ją zacnie, mieszając finezyjnie wszystkie odmęty electro-popu i tanecznych dźwięków, czasem dodając inne brzmienia.

Na debiutanckim Jutro? pełno nostalgii i upragnionego smaku beztroskiego lata w sosie z przewagą syntezatorów. Podobnie jest w lekkich, momentami zabawnych tekstach śpiewanych na dwa głosy, w których znaleźć można sporo smakowitych kęsów w postaci nawiązań do pop-kultury. Ten album jest jak niewinne wspomnienie z warszawskiego Powiśla, Sopotu czy festiwalowego pola namiotowego, niezobowiązujący romans z lipca czy sierpnia, który powraca do nas przez następny rok... do czasu kolejnego romansu. Niesamowita jest ta nowa fala młodych gniewnych w polskiej elektronice!

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

Karolina Bednarz, Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet, Wydawnictwo Czarne

Wydawnictwo Czarne postanowiło wznowić wydanie reportażu Karoliny Bednarz, która zabiera nas w podróż po Japonii. Ale jest w tym reportażu coś niezwykle intrygującego, mianowicie to nie jest kraj pełen harmonii, piękna, czystości i zasad, które powinny być wzorem dla reszty świata. Raczej to wielowiekowa opowieść o świecie, który boryka się z własną tożsamością, gubiąc ją, a to pod naporem fascynacji zachodem, chociażby literaturą rosyjską, a to zamykając się w skrajnie konserwatywnych i nacjonalistycznych wartościach. W tym wszystkim Bednarz maluje przerażający portret kobiet, które w Kraju Kwitnącej Wiśni, ryżowych krakersów czy skomplikowanych upięć włosów np. na „pękniętą brzoskwinię” od setek lat decydują się na uprzedmiotowienie. Rezygnując z marzeń, upragnionych studiów czy prawa do własnego ciała. Tak było chociażby na początku lat 20. ubiegłego wieku, kiedy to w japońskich domach publicznych mieszkało ponad 50 tysięcy kobiet. Kobiety wówczas w świetle prawa były towarem, z którym można było zrobić co się chciało. Oto świat podręcznych, które po latach uprzedmiotowienia powoli przebijają się ze swoim głosem. Bednarz w tej opowieści jest konsekwentna, uczciwa i unika wszechobecnej propagandy Państwa Wschodzącego Słońca, które pod idealną cerą i finezyjnie ułożoną kompozycją z kwiatów ukrywa dyskryminację do mniejszości, w tym właśnie kobiet czy osób starszych i ubogich. Takiego widoku nie znajdziecie w katalogach podróży!

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

Dom Spotkań z Historią, Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949

Warszawa na nowo, dziś po kilkutygodniowej kwarantannie i wczoraj na nowo po traumie II wojny światowej. Oto pierwsza, długo wyczekiwana wystawa w DSH. Na zgromadzonej wystawie możemy podziwiać 75 zdjęć z okazji 75. rocznicy odbudowy Warszawy. To symboliczne podsumowanie pracy Anny Brzezińskiej i Katarzyny Madoń-Mitzner, które do wystawy opracowały także specjalny, wspaniały album z kultowymi już dzisiaj zdjęciami. Warto zobaczyć tę wystawę z wielu powodów, żeby chociażby zrozumieć miasto, które powstało na nowo, na gruzach, tylko dzięki zjednoczeniu społeczeństwa. Bowiem do wolności potrzeba jedności, nie da się tego osiągnąć w pojedynkę. I niby to oczywiste, a jednak takie widoki możemy spotkać tylko na czarno-białych zdjęciach.

To także przepięknie udokumentowany czas po wojnie, któremu daleko do propagandowego hasła, a nawet smutku czy lamentu. To radość dnia powszechnego i smak nieporównywalny do niczego innego. Radość z upragnionej, odradzającej się wolności. Każdy ma swoją Warszawę, każdy ma swoją historię Warszawy. To miasto inne, niż wszystkie, miasto, w którym nie da się nie zakochać. Wystawa potrwa do 20 września 2020, Dom Spotkań z Historią ul. Karowa 20, Warszawa

GÓRECKI NA WEEKEND: OPERA

Teatr Wielki Opera Narodowa po kwarantannie

Dla miłośników opery ostatnie trzy miesiące były próbą przetrwania. Życie bez możliwości wysłuchania ulubionych arii na żywo, życie bez tego dreszczyku emocji i podniecenia, kiedy zasiadamy na publiczności. Teatr Wielki Opera Narodowa na dniach ogłosił plany na najbliższy sezon. Wygląda to bardziej, niż imponująco. Na początek dwie zaległe premiery (balet Korsarz w interpretacji Manuela Legrisa oraz Werther, opera w reżyserii Stefana Heinrichsa), które trzeba było przenieść z powodu pandemii.

Następnie nowa realizacja dyrektora Mariusza Trelińskiego, który postanowił wziąć na warsztat Cardillaca Paula Hindemitha czy Cyganeria Giacomo Pucciniego, kolejna realizacja Barbary Wysockiej, reżyserki świetnej Tosci z 2019 roku. Będzie też wspomniana przed tygodniem Aleksandra Kurzak, w roli Madama Butterlfy. A do tego koncerty Jakuba Józefa Orlińskiego, Piotra Beczały i koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego. No i jeszcze więcej, znacznie więcej propozycji!

WIĘCEJ O KULTURZE: Cannes 2020: festiwal ogłosił wyniki selekcji. Na prestiżowej liście znalazł się polski film!

ZOBACZ TEŻ: Wizyta w Zurychu, powrót teatru Jandy, wielkie piękno Aleksandry Kurzak i opowieść o włoskiej mafii

INNE REKOMENDACJE NA WEEKEND: Co oglądać w domu w drugi weekend czerwca? [FILMY I SERIALE NA WEEKEND]