GÓRECKI NA WEEKEND: MUZYKA

  • Jonas Kaufmann, Selige Stunde, Sony Music

Jonas Kaufmann jest nieziemsko przystojny, właściwie trudno jest skupić się na czymś co mógłby robić. A jednak, kiedy śpiewa możemy dokonać barbarzyństwa, możemy zamknąć oczy i wtedy nic inne się nie liczy. Niemiecki tenor operowy najbardziej znany jest z występów w rolach spinto (termin wokalny używany do scharakteryzowania głosu sopranowego lub tenorowego o wadze między lirycznym a dramatycznym, który jest w stanie poradzić sobie z dużymi kulminacjami muzycznymi w operze w umiarkowanych odstępach czasu.), takich jak Don José w Carmen, Cavaradossi w Toscę, Maurizio w Adrianie Lecouvreur, oraz tytułowej roli w Don Carlosie

W 2014 r. magazyn „The New York Times” określił go jako „a box-office draw, and... the most important, versatile tenor of his generation”. Kaufmann właśnie zaprezentował światu kolejną płytę nagraną w środku pandemii, jakby chciał rozproszyć skażone powietrze, intymną, złożoną z dwudziestu siedmiu pieśni, serią miniatur lirycznych. Dotyka repertuaru Beethovena, Brahmsa, Chopina, Liszta, Dvorak czy Schumann. Ale w tym tyglu rozmaitych nazwiskach, kompozytorów prócz przepychu i bogactwa jest coś najważniejszego. Świadomość i umiejętność łącznia z pozoru niepasujących do siebie światów w jedną opowieść. Na koniec dodam, że dziś w wiedeńskim parku pałacowym Schönbrunn odbędzie się koncert Filharmoników Wiedeńskich pod dyrekcją Valery’ego Gergieva z udziałem Kaufmanna,

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • Dolabella. Wenecki malarz Wazów, Zamek Królewski w Warszawie 

Takiej wystawy jeszcze nie było. Tomasz Dolabella, włoski malarz, jeden z głównych twórców malarstwa barokowego, który pracował na rzecz królów z dynastii Wazów oraz dla biskupów i opatów. Był jednym z dwóch, oprócz Bernarda Bellotta zwanego Canalettem, znaczących malarzy weneckich pracujących dłuższy czas w Polsce. Wystawa na warszawskim Zamku Królewskim opiera się na wieloletnich badaniach Jerzego Żmudzińskiego, który proponuje nowatorską interpretację dokonań artysty i bazuje na wielu nowych atrybucjach, potwierdzonych publikacjami i zaakceptowanych przez badaczy polskiej sztuki nowożytnej.

Ten całkowicie zapomniany dziś artysta wniósł do malarstwa polskiego tego okresu światło i kolor południa, wrażliwość malarską i swobodę we władaniu pędzlem. Jego wielkoformatowe płótna z wieloma postaciami, głęboką perspektywą i widocznym dialogiem portretowanych osób są świadectwem wyjątkowych umiejętności malarza. Pracom Dolabelli towarzyszą dzieła innych malarzy weneckich oraz przykłady weneckiego rzemiosła artystycznego stanowiące tło dla jego dorobku artystycznego. Wystawa otwarta została 10 września i potrwa do 6 grudnia.

GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

  • Streit's: maca i amerykański sen, Michael Levine, Kino Muranów

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, FILMS for FOOD oraz kino Muranów zapraszają na inaugurację trzeciej edycji TISZ - Festiwalu Żydowskiego Jedzenia (TISZ (jid. stół) - w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole). Festiwalowe spotkanie z kuchnią żydowską rozpocznie się 29 września o godz. 20:00 seansem w kinie Muranów niepokazywanego wcześniej w Polsce filmu dokumentalnego „Streit's: maca i amerykański sen” w reżyserii Michaela Levine'a.

To historia mieszkającej w Nowym Jorku żydowskiej rodziny, która od pięciu pokoleń produkuje macę – tradycyjny żydowski chleb wypiekany bez użycia zakwasu. Jednak pieczywo jest tu jedynie punktem wyjścia do opowiedzenia znacznie głębszej historii. W dynamicznie zmieniającej się nowojorskiej Lower East Side znajduje się fabryka produkująca macę, Streit's Matzo factory. Gdy firma otworzyła się w 1925 roku, dzielnica była największym centrum społeczności żydowskich imigrantów. Dzisiaj jest to ostatnia rodzinna fabryka macy w Ameryce. Film przedstawia historię firmy, historię rodziny, ich pracowników, tradycję i miejsce marki w bogatej historii dzielnicy oraz Ameryki. To opowieść o tradycji, odporności i wytrwałości imigrantów z różnych środowisk, którzy znaleźli dom na Lower East Side, za drzwiami Streit's. To także opowieść o współczesności i trudnościach w prowadzeniu etycznego biznesu w świecie nastawionym przede wszystkim na zysk. Program całego festiwalu pod linkiem www.polin.pl/pl/tisz2020.

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

  • Szczepan Twardoch, Pokora, Wydawnictwo Literackie

Na każdą książkę wielokrotnie nagradzanego Szczepana Twardoch zawsze czeka się z ekscytacją. W najnowszej epickiej powieści autor ponownie rozprawia się z tożsamością tym razem przenosząc akcję z Warszawy na Śląsk. To tam rozgrywa się opowieść o klęsce asymilacji, władzy, wojnie, opowieść pełna gniewu i sporze na Górnym Śląsku pomiędzy Niemcami i Polską. Opowieść o przynależności do określonej klasy i o upokorzeniach związanych z wykluczeniem. Wreszcie opowieść o pierwszych dekadach ubiegłego wieku, w których bohater mierzy się z jednym z najistotniejszych pytań, pytaniem godność i cenę jaką się za nią płaci.

W "Pokorze" mam dosłownie wszystko, wszystko by nazwać tę książkę solidną porcją literatury. Czyta się to z wypiekami na twarzy, z podekscytowaniem, zatapiając się w miłosnych, intymnych wyznaniach bohatera. Twardoch jeszcze nigdy nie był tak sensualny! Bo tak naprawdę ta książka jest jednym wielkim wyznaniem miłości. Miłości do kobiety, życia, kraju, miejsca, które nas kształtuje. Miłość do wolności, która przecieka nam przez palce, tracąc tym samym nadzieję na przyszłość. Twardoch potwierdził, że jest autorem konsekwentnym, jest literatem, pisarzem (!), a to dopiero pokusa, żeby po tę książkę sięgnąć! 

GÓRECKI NA WEEKEND: WYDARZENIE

  • Pawlik, Obara, Wasilewski i Młynarski!, Jassmine, ul. Wilcza 73, Warszawa

Dokładnie tydzień temu doznałem orgazmu w ogrodzie rozkoszy miejskich. W centrum zatłoczonej, zawirusowanej Warszawy zjechałem dwa piętra niżej. Gdzieś, gdzie mój Internet i telefon pada i odłączam się od życia. A tam w oparach sztucznego dymu (zapachu papierosów i innych... papierosów już nie doświadczymy) gra się jazz. Taki jaki kiedyś zaszczepił w społeczeństwie niepoprawny marzyciel bon vivant Leopold Tyrmand. Ten ogród to klub Jassmine, w którym 19 września wystąpi jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, szczycąca się międzynarodowymi sukcesami, między innymi nagrodą Grammy za materiał „Night In Calisia” – Włodek Pawlik Trio.

Tydzień później 25 września Kwartet Macieja Obary, który tworzy muzykę wielowarstwową, będący sojuszem niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów, którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. To „improwizatorzy o kosmicznej energii”, jak określił ich John Fordham z „The Guardian”. A na koniec wrześniowej jazzowej fety hołd dla Tomasza Stańko odda Trio Marcina Wasilewskiego z którym mistrz zagrał tysiące koncertów i nagrał trzy arcyważne płyty: „Soul OF Things”, „Lontano” i „Suspended Night”. Zaufajcie mi i zjedzcie dwa piętra w dół, by doznać rozkoszy!

ZOBACZ TEŻ: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”: Widzieliśmy i oceniamy. Warto iść do kina? [WIDEORECENZJA]

CZYTAJ WIĘCEJ: Piotr Trojan w ELLE MAN: Tworząc film o Tomku czuliśmy, że robimy coś ważnego [WYWIAD]