Bauhaus powstał 100 lat temu z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Wśród jej wykładowców byli m.in. malarze Paul Klee oraz Wassily Kandinsky.

W Bauhausie, szkole stawiającej na prostotę, funkcjonalność i racjonalizm, przyszli architekci, projektanci, malarze i graficy uczyli się wspólnie. Sztuka, rzemiosło i technika były w niej ściśle powiązane. Programem Bauhausu było stworzenie nowoczesnej architektury, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki. Dążono do jedności estetycznych i technicznych dzieła. Styl był oszczędny w formie i odrzucał niepotrzebną dekoracyjność.

Sama nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte – strzechy budowlanej, łączącej w sobie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego. Oznaczała zatem wykształcenie wszystkich artystów za pomocą jednakowego kursu wprowadzającego o formach, materiałach, kolorach.

Bauhaus – historia ruchu

Uczelnia w Weimarze działała do 1925 roku w budynku zaprojektowanym przez Henry’ego van de Velde. Kiedy w Turyngii rok wcześniej objął rząd konserwatywny, szkołę Bauhausu oskarżono o szerzenie myśli socjalistycznej i wywrotową działalność. Gropius przeniósł ją wówczas do Dessau w Saksonii-Anhalt i zaprojektował dla niej nową siedzibę. Stworzył również Domy Mistrzów dla siebie i innych wykładowców Bauhausu: László Moholy-Nagy, Georga Muche, Oskara Schlemmera,Wassily’ego Kandinskiego i Paula Klee.

W 1932 r. Bauhaus musiał przenieść się do Berlina, a w 1933 r., po dojściu nazistów do władzy, został rozwiązany. Wielu twórców, aby uniknąć represji, wyemigrowało wówczas do Stanów Zjednoczonych. Historia Bauhausu była zatem krótka, ale jego modernistyczny styl wciąż inspiruje architektów, designerów i artystów na całym świecie. Obiekty powstałe dla Bauhausu znajdują się na liście UNESCO jako ikony klasycznego modernizmu.

Aby uczcić powstanie szkoły Bauhaus, firma Google stworzyła animowany Doodle, który przedstawia niektóre z obiektów zrodzone w murach Bauhausu, takie jak dzbanki do kawy, lampy, a nawet budynki. To bez wątpienia świetny sposób na przypomnienie jednego z najważniejszych ruchów artystycznych XX wieku.

Bauhaus – 5 najciekawszych budowli

Uniwersytet Bauhaus w Weimarze

Ten budynek, siedziba Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Weimarze (przekształcona w późniejszy Bauhaus), powstał w 1907 roku. Zaprojektował go Henry Van de Velde. Można powiedzieć, że był on zapowiedzią stylu ruchu.

Dom Ludu

W miejscowości Probstzella znajduje się Dom Ludu („Haus des Volkes”), który wzniósł architekt Alfred Arndt. Powstawał w latach 1925-27. Tu widać już w pełni idee Bauhaus. Tkaniny, lampy czy meble zostały wykonane w warsztatach Bauhausu.

Haus Zuckerkandl

W Jenie, położonym niedaleko Weimaru mieście uniwersyteckim zrealizowano pierwszy projekt w stylu Bauhausu: Teatr Miejski (1921/22). Choć nie istnieje on już w formie wymyślonej przez Waltera Gropiusa, to zachowano i przy tym odrestaurowano budynki „Hans Auerbach” i „Haus Zuckerkandl”.

Bauhaus w Dessau

Zaprojektowany przez Gropiusa i otwarty w 1926 roku. To prawdziwy wyznacznik architektury modernizmu.

Haus Lange i Haus Esters

A to z kolei eleganckie wille bliźniacze w Krefeld, dzieło autorstwa Ludwiga Miesa van de Rohe. Wniesione w 1927 roku.