ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY

  • „Godzilla II: Król potworów”

To kontynuacja filmu z 2014 roku, który okazał się dużym hitem. W widowiskowym sequelu Król Potworów powraca, by ponownie przywrócić w przyrodzie równowagę. Jednak tym razem Godzilla będzie musiała stoczyć bardzo ciężki pojedynek z potężnym Królem Ghidora. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Vera Farmiga oraz Millie Bobby Brown, znana z roli Eleven w „Stranger Things”.

  • „Men in Black: International”

A to kolejna propozycja rozrywkowa na weekend. W tym spin-offie serii „Faceci w czerni” bohaterzy grani przez Chrisa Hemswortha i Tessę Thompson zmierzą się z największym globalnym zagrożeniem w historii – w ich organizacji jest… wtyczka. Film to mieszanka komedii i sci-fi, w którym zapewne nie zabraknie scen akcji.

  • „Tajemnice Joan”

Ten film z Judi Dench to dramat szpiegowski oparty o powieść Jennie Rooney, która zainspirowała się prawdziwą historią życia Melity Norwood. Oto opis dystrybutora:

Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. 

Rok 1938. Młoda Joan (Sophie Cookson) studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo (Tom Hughes), który wkrótce staje się jej przewodnikiem po obcym, ale intrygującym świecie ideologii komunistycznej. Romantyczna idylla trwa aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Joan pracuje w ośrodku badań nad bombą atomową, gdy Leo prosi ją o przekazanie Rosjanom ściśle tajnych akt. Joan dowiaduje się, że jest tylko narzędziem w rękach ukochanego i sama musi wybrać pomiędzy miłością i zdradą swojego kraju a bliskimi i ich ocaleniem.

  • „Zabójczy rejs” na Netflix

Adam Sandler i Jennifer Aniston są gwiazdami najnowszej produkcji Netflixa, która zapewne dostarczy lekką rozrwykę. Po europejskich wakacjach na jachcie miliardera nowojorski policjant i jego żona zostają głównymi podejrzanymi, gdy ich gospodarz zostaje zamordowany.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI

  • „Kim Dzong Un. Szkic portretu dyktatora” – Sun Heidi Saebo

13 lutego 2017 roku na malezyjskim lotnisku doszło do zabójstwa Kim Dzong Nama, przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una. Czy dwie sprawczynie, które wtarły Kim Dzong Namowi truciznę w twarz, zostały wynajęte przez reżim? Co ta zbrodnia mówi o rodzinie koreańskiego dyktatora i sposobie sprawowania władzy przez samego Kim Dzong Una? Sun Heidi Sæbø przeprowadza dziennikarskie śledztwo, próbując naświetlić szersze tło sprawy i szkicując portret obecnego przywódcy Korei Północnej. Na podstawie wywiadów przeprowadzonych z uciekinierami z Korei Północnej, wysoko postawionymi dyplomatami i badaczami, a także czerpiąc z literatury i publicystyki chce nie tylko dotrzeć do motywu zbrodni, ale też zrozumieć reżim Kimów.

  • „Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na ziemię” – Andrew Smith

Program amerykańskich lotów kosmicznych Apollo powstał w czasach, kiedy wydawało się, że ludzkość jest o krok od kolonizacji kosmosu, i trwał szaleńczy wyścig o pierwszeństwo we wszechświecie. W ciągu trzech lat, między 1969 a 1972 rokiem, dwudziestu czterech mężczyzn wyruszyło w najdłuższą, najniebezpieczniejszą i najbardziej niezwykłą podróż w dziejach: poza orbitę Ziemi. Dwunastu z nich postawiło stopę na Księżycu. Komiczni kowboje, bohaterowie pierwszego naprawdę globalnego wydarzenia medialnego, śledzonego na żywo przez setki milionów widzów na całym świecie. Od niemal pół wieku nikt nie powtórzył ich wyczynu.

Smith postanowił dowiedzieć się, jak potoczyły się losy zdobywców Księżyca. Czy udało się im wrócić na Ziemię, czy już na zawsze zostali z głową z chmurach? Czy poznali odpowiedzi na palące pytania ludzkości, czy może przywieźli z kosmosu tysiące nowych wątpliwości? I co robić, jeśli najważniejsze wydarzenie w swoim życiu można już tylko oglądać we wstecznym lusterku?

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA, TEATR

  • „Madama Butterfly” na placu Defilad w Warszawie 15 czerwca

Klasyk operowy Giacomo Pucciniego zostanie wystawiony dla ponad pięciotysięcznej publiczności na placu Defilad w stolicy już w sobotę (15 czerwca) po godz. 21:00. W rolach głównych operowej historii miłosnej zobaczymy Aleksandrę Kurzak i Roberto Alagnę.

Natalia Korczakowska – reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Studio, który wystawia spektakl, powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej, że będzie to rodzaj koncertu zderzonego z widowiskiem teatralnym.

– Oprócz muzyki będzie to też festiwal świateł. Jest zaplanowany sztuczny wschód słońca na placu Defilad, który jest zrobiony przez warstwę wideo dźwięku, do którego gra na żywo orkiestra Sinfonia Varsovia. Ten element wizualny, który mogę zdradzić, to jest coś, co powinno robić wrażenie. Już nie mówiąc o tym, jak to będzie brzmiało. To są najlepsi artyści, muzycy, jacy mogą być – powiedziała.

  • Andy Warhol. Banan, rozporek i inne okładki płytowe w Łodzi

Andy Warhol – potomek słowackich Łemków urodzony w amerykańskim Pittsburgu; malarz, rysownik, fotograf, performer, reżyser; samotny bywalec nocnych klubów; nieśmiały manipulant; zadeklarowany homoseksualista, który regularnie uczestniczył w mszach świętych. W powszechnej świadomości – jeden z najsłynniejszych przedstawicieli pop artu.

Do sfery sztuki Warhol wdrażał przedmioty masowej produkcji, przechowywane w pamięci jako obiekty z okresu dzieciństwa. Osobiste doświadczanie kultury wizualnej, niezależnie od jej postaci, przetrwało w jego twórczości jako artystyczne, zmultiplikowane motywy – tak było ze słynną zupą Campbell, wizerunkami gwiazd, wycinkami z gazet i banknotami dolarowymi.

Kontekst reklamy jako formy artystycznej pojawił się również w jego pracach związanych ze światem muzyki: Warhol był twórcą okładek płyt winylowych dla The Rolling Stones, Arethy Franklin, Johna Lennona, Lizy Minnelli czy Debbie Harry. Niewątpliwie w powszechnej świadomości najtrwalej zapisała się słynna okładka debiutanckiego albumu The Velvet Underground, przedstawiająca banana (w zależności od egzemplarza, w skórce lub bez).

Kurator: Piotr Metz, dyrektor muzyczny Programu III Polskiego Radia

Wystawę współorganizuje Dom Aukcyjny Art in House, agencja eventowa Rebelia Media oraz Galeria Andel’s Art.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

  • Madonna – „Madame X”

Wyczekiwany, czternasty album studyjny w dorobku Madonny, zatytułowany „Madame X”. Artystka od kilku lat mieszka w Lizbonie i to czas spędzony w Portugalii w dużej mierze posłużył za inspirację do „Madame X”. „To w tym mieście narodziła się moja płyta. Odnalazłam tu swoje plemię i magiczną grupę wspaniałych muzyków, którzy wzmocnili moją wiarę w fakt, że muzyka łączy nas wszystkich i jest duszą wszechświata” – powiedziała Madonna.

Na podstawowej wersji „Madame X” znajdzie się 13 premierowych utworów, które celebrują wieloletnią relację artystki z muzyką latynoską, jak również wpływami kultur z całego świata. Gwiazda śpiewa po portugalsku, hiszpańsku i angielsku. Najjaśniejszymi punktami „Madame X” są „Medellin”, współprodukowany przez Mirwais, utwór-hołd dla rodzinnego miasta Malumy, epickie „I Rise”, dancehallowe „Future” z gościnnym udziałem Quavo (Migos) i współwyprodukowane przez Diplo, jak również innowacyjne w brzmieniu „Dark Ballet” (również produkcja Mirwaisa). Nagrania do „Madame X” trwały 18 miesięcy i odbywały się w Portugalii, Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles.