ELLE MAN – kultura nad weekend: FILMY i SERIALE

Toy Story 4”

W czwartej części najlepszej serii animowanej w historii kowboj chudy wraz z przyjaciółmi usiłują się zatroszczyć o nową zabawkę w zespole. Amerykańscy krytycy zgodnie chwalili nową część, uznając ją za ciepłą, zabawną i wspaniale zrobioną. Akurat wyroby studia Pixara to są przeważnie same strzały w dziesiątkę, więc tutaj nie mamy żadnych wątpliwości – „Toy Story 4” warto sprawdzić. 

Upiorne opowieści po zmroku”

Weekend w kinie bez horroru to weekend stracony. Tym razem otrzymujemy film, dla którego podstawą były kultowe opowieści grozy autorstwa Alvina Schwartza. A tak przedstawia się fabuła:

Niektórzy ludzie wierzą, że jeśli powtarzamy pewne historie odpowiednio często, to stają się one prawdziwe. Przez dekady upiorna posiadłość rodziny Bellows rzucała ponury cień na okolicę. To właśnie tam, w domu położonym na obrzeżach miasta Mill Valley, młoda dziewczyna – Sarah opisała swoje pełne strasznych sekretów życie w tajemniczej księdze. Wkrótce opowieści z niej staną się przerażająco realne dla grupy przyjaciół, którzy po latach trafią do opuszczonego domu Sarah. Ignorując ostrzeżenia uwolnią oni złowrogą moc księgi i przebudzą do życia istoty z najgorszych koszmarów.

Głos Pana”

Każdy film węgierskiego reżysera Gyorgy’ego Palfiego zasługuje na uwagę. Nie inaczej jest z „Głosem Pana”. Tym bardziej, gdy mamy do czynienia z adaptacją powieści Stanisława Lema o tym samym tytule z 1968 roku. Młody mężczyzna poszukuje swego ojca – profesora matematyki Petera Hogartha, który zaginął podczas pracy nad tajnym projektem rządu Stanów Zjednoczonych. Już sam fakt, że Palfi powziął się tak trudnego zadania jest interesujący. A czy udało mu się wyjść obronną ręką? Warto sprawdzić.

Glow” – 3. sezon na Netfliksie

„Glow” skupia się  na grupie kobiet walczących w lidze wrestlingowej. Dwa pierwsze sezony zebrały rewelacyjne recenzje od krytyków, więc nic dziwnego, że Netflix zamówił także i 3. sezon. Tym razem dziewczyny przygotowują się do występów w legendarnym Vegas. Jednak ich przyjaźni zagrażają odmienne priorytety, uśpione instynkty oraz walka o władzę. Zapewne możemy spodziewać się kolejnej udanej mieszanki satyry, kiczu i humoru.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI

Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” – Michael Chabon

To najlepsza premiera książkowa ostatnich dni. Można powiedzieć, że wreszcie doczekaliśmy się najsłynniejszej powieści bardzo cenionego amerykańskiego pisarza Michaela Chabona.

Pewnej nocy 1939 roku w domu Sammy’ego Claya z Brooklynu pojawia się jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców. Wspólnie zaczynają tworzyć komiksy, które podbijają serca amerykańskich czytelników.

Czerpiąc ze swoich pragnień i lęków, Kavalier i Clay wymyślają postaci superbohaterów, w tym Eskapisty – zaprzysięgłego wroga nazistów i mistrza ucieczki walczącego ze złem, oraz Luny, inspirowanej piękną Rosą Saks, która wkrótce stanie się bliska obu chłopcom. Dzięki komiksom szybko zdobywają sławę i bogactwo, ale w głębi duszy każdy z nich pragnie czegoś zupełnie innego.

Michel Chabon, świetnie balansując między komedią i tragedią, stworzył brawurową opowieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu, a przede wszystkim o sztuce, która przezwycięża strach przed odrzuceniem i strach przed śmiercią. Powieść wyróżniono Nagrodą Pulitzera i uznaje się ją za jedno z największych osiągnięć amerykańskiej prozy XXI wieku. Jak najbardziej słusznie.

Upiorne opowieści po zmroku” – Alvin Schwarz

To dość ciekawa sytuacja, ale fani horrorów mogą sobie zrobić niezłe combo, bo nie tylko obejrzeć wyżej wspomniany film, ale także i przeczytać książkę, która właśnie się u nas ukazała za sprawą wydawnictwa Zysk. To klasyczna kolekcja niesamowitych opowieści, zebranych i opowiedzianych przez zbieracza folkloru Alvina Schwartza i zilustrowanych przez cenionego artystę Stephena Gammella.

„Upiorne opowieści po zmroku” zawierają jedne z najbardziej przerażających opowieści o makabrze, mrocznej zemście i nadprzyrodzonych wydarzeniach wszech czasów. Chodzące zwłoki, tańczące kości, szaleńcy z nożami i ucieczki krętymi uliczkami przed śmiercią – wszystkie te motywy znajdziemy w tym mrożącym krew w żyłach zbiorze opowieści o duchach.

Władcy jedzenia. Jak przemysł spożywczy niszczy planetę” – Stefano Liberti

Jedzenie na naszym talerzu to ostatnie ogniwo globalnego systemu produkcji żywności, który prowadzi wprost do zagłady Ziemi. Warto być tego świadomym wybierając się do supermarketu.

Zmowa koncernów spożywczych i finansistów doprowadziła do powstania firm-szarańczy, które produkują żywność na masową skalę, jak najmniejszym możliwym kosztem. Jedynym ich celem są szybkie zyski. Rabują zasoby naturalne, aż do całkowitego ich wyczerpania. Zniszczywszy jedno miejsce przenoszą się gdzie indziej, dokładnie tak, jak robi to stado szarańczy.

Liberti śledzi największych producentów wieprzowiny - najczęściej spożywanego mięsa; soi - najbardziej poszukiwanego warzywa strączkowego; tuńczyka w puszce - drugiego (po krewetkach) najczęściej sprzedawanego produktu pochodzenia morskiego oraz koncentratu pomidorowego, wyrobu z najpopularniejszego na świecie warzywa. Te produkty stanowią podstawę diety większości światowej populacji, a zarazem przyczynę największych szkód wyrządzanych Ziemi przez przemysł spożywczy.

Dziennikarz ostrzega: obecny system żywieniowy jest nie do utrzymania. Pora poważnie się zastanowić, co dalej.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA i TEATR

Historie o starości” – wystawa zbiorowa w Galerii Arsenał w Białymstoku (do 15 września)

Wystawa „Historie o starości”* jest głosem w debacie poświęconej problemowi starości. W Polsce obecnie żyje ponad 4 tys. ludzi w wieku ponad stu lat, wielu z nich cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją intelektualną.

Na wystawie pokażemy prace artystów współczesnych (w większości polskich) mówiące o starości z różnych punktów widzenia i traktujące o rozmaitych jej aspektach: biologicznym, ekonomicznym, psychologicznym, społecznym – zwłaszcza w kontekście relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych. Przede wszystkim spróbujemy określić, co to znaczy być starym człowiekiem w dzisiejszych czasach. Kiedy zaczynamy myśleć o starości? Jak zmieniają się postawy wobec osób starszych? Jaki obraz starości znajdujemy w przekazie medialnym, np. w publicystyce czy reklamach. I w końcu – jaką wizję starości kreuje sztuka? Jak widzą ją artyści różnych generacji? Czy dla tych, którzy tworzą do późnego wieku, starość jest w ogóle tematem ich sztuki?

Wąsy” w Och-Teatrze w Warszawie

Sztuka „Wąsy” jest dwudziestą drugą sztuką w dorobku dramatopisarskim Macieja Kowalewskiego. Napisał ją na zamówienie Teatru Montownia, w hołdzie wszystkim wąsatym na ciele i umyśle. Jest to antykorporacyjna, ekologiczna tragikomedia omyłek, katastrof mniejszych i tych apokaliptycznych. Dzieje się w równoległej rzeczywistości nad morzem, gdzie grillują cztery małżeństwa, spędzając tam kolejne wakacje. Sztukę “Wąsy” może zagrać od czterech sztuk aktorów, obojętnie jakiej płci, byle tylko wąsy mieli. W przypadku tej realizacji, której reżyserem będzie sam autor sztuki, wszystkie dwanaście postaci grają czterej aktorzy Teatru Montownia: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.

Reżyseria:Maciej Kowalewski

Występują: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

Drake – „Care Package”

To pierwszy kompilacyjny album w karierze kanadyjskiego rapera. Zawiera utwory z lat 2010-2016, które rozsiane były po Soundcloudzie i YouTubie. Krytyczka „The Independent” napisała, że na tym albumie odnajdziemy mroczniejszą, bardziej nastrojową aurę niż na eklektycznym „Scorpion” z 2018 roku. Fanów raczej nie trzeba zachęcać do odsłuchu, choć ci pewnie znają te kawałki.

Janerka na Basy i Głosy – „Janerka na basy i głosy”

Album "Janerka na basy i głosy" to dzieło serc i rąk dwojga doświadczonych basistów: Małgorzaty Tekiel (m.in. Będzie Dobrze, Pudelsi, Pochwalone) i Piotra Pawłowskiego (m.in. Made in Poland, The Shipyard), którzy w ten sposób składają hołd wybitnemu wrocławskiemu twórcy i basiście – Lechowi Janerce. Na płycie znajduje się kilkanaście kompozycji Janerki zagranych jedynie na basie, różnie wykorzystywanym, nawarstwianym i przetwarzanym, a brzmienie instrumentów uzupełniają głosy dzieki udziałowi w nagraniach wybitnych wokalistów i wokalistek. Wszyscy twórcy tego projektu są wielbicielami twórczości Janerki.

Dla podkreślenia wybitnych walorów tekstowych wrocławskiego artysty, w nagraniu płyty wzięli również udział ludzie zajmujący się na co dzień literaturą. Chór piór stanowią m.in: nagradzani poeci i poetki: Barbara Klicka, Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Joanna Oparek, Marcin Świetlicki, pisarz i dziennikarz Jarek Szubrycht.

Warto podkreślić, że twórcy otrzymali błogosławieństwo Lecha Janerki dla tego projektu.