Historia Gianniego Versace zaczyna w latach 50. w malowniczym włoskim miasteczku Reggio Calabria, gdzie Francesca Versace, mama czworga dzieci, prowadzi małą pracownię krawiecką. Zapracowana matka siedzi przy maszynie do szycia i tworzy kreacje, a wszystkiemu przygląda się jej syn, Gianni. Nic dziwnego, że zostałem projektantem - wspominał z perspektywy czasu. Już wtedy jako mały chłopiec wiedział, że przejmie fach po mamie. W rodzinnym mieście uczył się warsztatu, a ze ścinków materiałów szył szmaciane lalki. Tak zaczęła się droga Gianniego Versace do jednego z największych modowych imperiów świata.

Gianni Versace - pierwsze kroki

Gianni Versace mając 9 lat zaprojektował swoją pierwszą suknię, a wieku 17 lat sprzedał pierwszą letnią kolekcję ubrań sygnowaną własnym nazwiskiem w rodzinnym miasteczku. W wieku 26 lat wyjechał do Mediolanu i jako projektant zadebiutował kolekcją dla Florentine Flowers. Po 4 latach współpracy z marką, Gianni zdecydował się na stworzenie własnej firmy i zaprezentowanie pierwszej kolekcji. Odważna stylistyka oczarowała nie tylko Włochy, ale cały świat i zmieniła dotychczasowe myślenie o modzie.

Giorgio Armani ubiera żonę, natomiast Versace kochankę tego samego mężczyzny - tak mówiono o Versace, który zdecydował się na odejście od eleganckich i stonowanych kreacji inspirowanych Paryżem.

Gianni Versace / fot. Getty Images

Gianni Versace - na szczycie

Gianni Versace promował wyraziste kolory, od neonowej zieleni po intensywny granat, a wszystkie ich odcienie kontrastowo zestawiał ze sobą. Nie bał się też połączeń skóry z jedwabiem, jako projektant czuł się zobowiązany do eksperymentowania, nie przepadał za banalnymi i oczywistymi rozwiązaniami. W jednym z wywiadów powiedział: Jestem trochę jak Marco Polo, lubię mieszać kultury. Jego styl bazował na kolorze złotym, ale wzrok przyciągały przede wszystkim kontrowersyjne zdobienia nawiązujące do epoki renesansu i baroku, często ocierające się o kicz. Jednak każda kolejna kolekcja zdobywała coraz większe grono miłośników marki. Pod koniec lat 90. Versace stało się jedną z najpopularniejszych modowych marek. Sieć 130 butików wyceniono na 807 000 000 dolarów. Ceny sprzedawanych ubrań z metką Versace wahały się między 50 dolarów a... 30 tysięcy dolarów!

Gianni i Donatella Versace / fot. Getty Images

Gianni Versace - dwa strzały

15 lipca 1997 roku Gianni Versace jak każdego dnia wyszedł po poranną kawę i świeżą prasę. Wchodząc z powrotem do swojego domu w Miami został zauważony przez Andrew Cunanana, którego wcześniej poznał na dyskotece i z którym wielokrotnie spotykał się, nie wiedząc, że chłopak zarabia jako męska prostytutka. Cunanan podszedł do bramy i oddał dwa strzały. Obydwa w głowę projektanta. Obydwa śmiertelne.

Gianni i Donatella Versace / fot. Getty Images

Gianni Versace - American Crime Story: Zabójstwo Versace

Versace nie tylko trwale odcisnął piętno na ówczesnym rozumowaniu mody, ale zyskał rzeszę wielbicieli, którzy gotowi byli z nią eksperymentować. Jego ostatnie lata życia miały szczególny wpływ na prowadzoną wspólnie z siostrą markę Versace. Jego historię, sylwetkę i to jaką rolę odegrał w świecie mody przybliża serial American Crime Story: Zabójstwo Versace. Produkcja już teraz dostępna jest na platformie streamingowej Netflix.