Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie modelu pracy zdalnej. Coś, co początkowo miało być jedynie rozwiązaniem tymczasowym, okazało się mieć pozytywne skutki zarówno dla samych firm, jak i ich pracowników. Na świecie zwiększyła się liczba ludzi, którzy swoją pracę mogą wykonywać z praktycznie dowolnego miejsca na Ziemi - oczywiście pod warunkiem, że będą mogli podłączyć swój komputer do prądu i internetu.

Najlepsze miasta do pracy zdalnej

Powyższa sytuacja sprawiła, że całkiem sporo ludzi zaczęło myśleć o przeprowadzce. Impulsem dla takiego działania mogła być chociażby opisywana niedawno inicjatywa na Maderze, gdzie władze zdecydowały się stworzyć “wioskę dla cyfrowych nomadów”, a kolejnym może być poniższy ranking. Za stworzeniem The Work-from-Anywhere Index stoi firma Nestpick. To holenderska firma zajmująca się pośredniczeniem w wynajmie pełni umeblowanych mieszkań. W tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę szereg rozmaitych czynników: od tych związanych ściśle z kosztami życia (cena wynajęcia mieszkania, kwestie podatkowe), poprzez prawa i wolności (tolerancja wobec mniejszości etnicznych i seksualnych, poziom bezpieczeństwa), po te związane w samym życiem w danym mieście (oferta kulturalna, opieka medyczna, infrastruktura, poziom zanieczyszczenia powietrza etc).

W zestawieniu ostatecznie znalazło się 75 miast z całego świata. Na pierwszym miejscu uplasowało się Melbourne, a drugie i trzecie miejsce podium to Dubaj i Sydney. Oto czołowa dziesiątka rankingu:

  1. Melbourne
  2. Dubaj
  3. Sydney
  4. Tallinn
  5. Londyn
  6. Tokio
  7. Singapur
  8. Glasgow
  9. Montreal
  10. Berlin

Jak w rankingu wypadły polskie miasta?

Z 75 wszystkich uwzględnionych w The Work-from-Anywhere Index tylko jedno znajduje się w Polsce – jest to oczywiście Warszawa. Zdobycze punktowe w poszczególnych kategoriach ostatecznie pozwoliły naszej stolicy uplasować się na dość niskim, bo 64. miejscu. Warszawa wyprzedziła co prawda kilka miast przeważnie uznawanych za „fajne” do życia (w tym między innymi Amsterdam, Kopenhagę i Szkokholm), ale do czołówki zabrakło jej sporo. Co zdecydowało o wspomnianym miejscu w rankingu? Cóż o ile w kwestii dostępności mieszkań i ich ceny jest bardzo dobrze (w obu tych kategoriach pierwsza dziesiątka), o tyle w praktycznie wszystkich pozostałych jest sporo do nadrobienia. Warszawa zajęła odległe miejsca w takich kategoriach jak zanieczyszczenie powietrza (trudno się nie zgodzić), a także tolerancji wobec mniejszości seksualnych - gorzej od polskiej stolicy wypadły miasta z krajów islamskich.

Cały ranking można zobaczyć tutaj.