1. Chile

 • Stolica: Santiago
 • Waluta: peso chilijskie
 • Liczba ludności: 18 383 000

Chile to prawdziwy raj dla miłośników przyrodniczych mocnych wrażeń. W granicach jednego kraju znaleźć tu można pustynie, wysoki góry i bardzo obszerny dostęp do morza. To najdłuższe państwo na świecie, jest zarazem najlepiej rozwiniętym państwem Ameryki Południowej. Chile to także doskonałe miejsce dla miłośników wulkanów – na terenie tego pięknego kraju znajduje się ponad 2 tysiące wulkanów, a prawie 500 z nich jest potencjalnie aktywnych. 

Pomimo coraz bardziej rosnącego zainteresowania wśród turystów Chile dalej w wielu miejscach pozostaje nieodkryte, a ogromne tereny pozwalają poczuć się jak na obcej planecie – zupełnie samemu bez śladu innego człowieka w zasięgu wzroku. Jeśli planujecie wyprawę do Chile, koniecznie dodajcie do swojej listy odwiedziny w Parku Narodowym Chiloé. To niezwykłe miejsce, w którym nie tylko można spróbować wielu sportów wodnych, ale też poobserwować wieloryby w naturalnym środowisku, a nawet (z zachowaniem zasad szacunku) odwiedzić plemię rdzennych Indian.

2. Wyspy Owcze

 • Stolica: Thorshavn
 • Waluta: korona Wysp Owczych, korona duńska
 • Liczba ludności: 52 337

Ten autonomiczny obszar zarządzany przez Danię, a położony między Islandią a Norwegią jest prawdziwym rajem dla osób poszukujących ciszy i spokoju. Na Wyspach Owczych mieszka zaledwie 50 tys. ludzi, więc w wielu momentach ciężko spotkać nawet mieszkańca wyspy, nie mówiąc o turystach. Wyspy Owcze to także miejsce zachwycające przyrodą. Pomimo chłodnego klimatu (w lecie temperatura wynosi średnio 12-13 stopni Celsjusza) trzeba się koniecznie zabezpieczyć przez działaniami Słońca. Wszystko przez niesamowicie czyste powietrze, które przepuszcza zdecydowanie więcej promieniowania niż w innych miejscach świata.

Wyspy Owcze to także doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników dzikiej przyrody. Jak łatwo się domyślić, owce są tam jednym z najważniejszych elementów krajobrazu, ale z pewnością zadowoleni będą też amatorzy ornitologii, którzy całymi dniami będą mieli szanse obserwować rzadkie gatunki ptaków, których na wyspach nie brakuje. Z całego serca polecamy też bezpośredni kontakt z Farerami (mieszkańcami wysp), którzy potrafią zarazić swoim spokojem i bezproblemowym podejściem do codzienności. Odpoczynek gwarantowany!

3. Laos

 • Stolica: Wientian
 • Waluta: kip
 • Liczba ludności: 6 680 000

Laos to niewielkie państwo azjatyckie, które znajduje się na półwyspie indochińskim w południowo-wschodniej Azji. W części północnej graniczy z Chinami, vis a vis z kolei Kambodżą i Tajlandią. Zachodnia część graniczy z Mjanmą, a wschodnia z Wietnamem. To jedyny kraj w tamtej części Azji, który nie ma bezpośredniego dostępu do morza czy oceanu. Jeśli myślicie, że w ten sposób ominie was dostęp do ciekawe przyrody, nie dajcie się zwieść. Charakterystycznym elementem Laosu zdecydowanie jest to, że niemal w 100% teren kraju porośnięty jest lasem. 

To także doskonałe miejsce dla miłośników odosobnienia. Laos na mapie może wydawać się małym krajem, ale w rzeczywistości jest zaledwie 20 proc. mniejszy od Polski. Jednak pod względem ludności mieszkańców Laosu jest ponad pięć razy mniej niż Polaków. Większość obywateli Laosu zamieszkuje tereny wiejskie, a miasta są niewielkie i liczące niezbyt dużo mieszkańców. Dlatego też przylatując do Laosu trzeba się nastawić na przede wszystkim lasy, które są dzikie i wiele miejsc jest prawie niedostępnych. Piszemy „prawie", bo najbardziej wytrwali zdołają zwiedzić ten kraj, a on odpłaci im się zachwycającym pięknem. 

4. Albania

 • Stolica: Tirana
 • Waluta: Lek
 • Liczba ludności: 3 038 594

Albania jest jednym z najbliższych geograficznie miejsc względem Polski, ale to naprawdę niezwykły kraj. Odkrywcy znajdą w nim nie tylko prawdziwie bałkańską kulturę, ale też wpływy wschodnie i piękne zabytki. To kraj, który ma do zaoferowania o wiele więcej niż może się wydawać. Piękne nadmorskie kurorty, które jeszcze nie zostały zniszczone przez gigantyczne tłumy. Przyjaźni ludzie, którzy, gdy raz się do ciebie przekonają, będą pozytywnie nastawieni już na zawsze i kuchnia, która łączy w sobie elementy znane z wielu innych krajów. Jeśli lubicie górskie wycieczki koniecznie musicie zobaczyć Permet. Ten niezwykły region jest pełny malowniczo położonych szlaków, na których wciąż rzadko spotyka się innego odkrywcę. 

5. Botswana

 • Stolica: Gaborone
 • Waluta: pula
 • Liczba ludności: 2 180 000

 Botswana to kraj, jak na warunki afrykańskie, bogaty (dochód narodowy na głowę mieszkańca jest niewiele niższy niż w Polsce). Dość powiedzieć, że jest największym eksporterem diamentów na świecie, ma zasoby innych kamieni szlachetnych i złota. Ma też najstabilniejszą walutę w regionie – pulę, mocniejszą nawet od randa RPA uważanego za franka szwajcarskiego Afryki. Efekt? Wyjazd do tego pięknego miejsca nie należy do najtańszych. Dodatkowym problemem może być miejscowa turystyka, która w dużej mierze nastawiona jest na zachodniego bogatego turystę, który oczekuje pięknych widoków i efektownego safari, a pieniądze nie są dla niego przeszkodą. 

Mamy jednak kilka porad dla osób, które cenią sobie odosobnienie i chciałyby zwiedzić ten piękny kraj nieco taniej:

1. WEŹ SAMOCHÓD Z NAMIOTEM – będziesz mógł nocować praktycznie wszędzie. Auta są wyposażone w kuchenkę. Koszt ok. 7,5 tys. zł za miesiąc. Zero za noclegi.

2. UNIKAJ KAMPÓW PRZY PARKACH NARODOWYCH – oczywiście można wypoczywać w obozach dla wymagających turystów w samym sercu delty Okawango czy ostoi dzikich zwierząt w Chobe. Obsługa jest tam doskonała, jedzenie pyszne, a wino dobre. Niestety to koszt od 500 dol. za noc. Lepsze są kempingi poza obszarem parków, np. w pobliżu Maun, gdzie ceny za pole namiotowe są 10, a nawet 20 razy niższe.

3. JADAJ Z MIEJSCOWYMI – jedzenie w ośrodkach turystycznych bywa kosztowne. Lepiej przyjrzeć się, gdzie chodzą miejscowi. Tam z pewnością jest taniej, choć nie zawsze smaczniej. Najtańszym, a przy tym pożywnym lokalnym daniem jest pap (rodzaj gęstej owsianki robionej jednak najczęściej nie z owsa, tylko kukurydzy) z mięsem wołowym. To niezbyt wykwintne, ale pożywne danie można znaleźć także na niektórych stacjach benzynowych, co ułatwia żywienie się w drodze.

 

Inspiracji do zwiedzania najciekawszych wystaw w Europie dostarcza właściciel salonów Bentley Warszawa i Bentley Katowice.