Krótka fryzura powinna być dopasowana do kształtu naszej twarzy. Dobranie odpowiedniej fryzury wymaga co prawda pewnego nakładu pracy z fryzjerem i niejakiej dozy eksperymentów, jednakże istnieje kilka wyjściowych reguł według których można zdecydować się na wybór najlepszej dla nas opcji. 

Fryzury męskie krótkie: różne kształty twarzy 

Jeżeli masz kwadratową twarz, z wyrazistą i dosyć szeroką szczęką, to dzięki prawidłowemu dobraniu krótkiej fryzury możesz ją optycznie wydłużyć. W związku z tym boki mogą być nieco podgolone, a góra podniesiona. 

W przypadku twarzy podłużnej postępujemy zupełnie odwrotnie. Boki naszej fryzury nie powinny być zbyt krótkie, ponieważ pragniemy uniknąć jej wydłużenia. Twarz będzie wyglądać w takiej sytuacji na szerszą i nie będziemy musieli się martwić już jej kształtem. Warto unikać w tym wypadku także długiego zarostu, który wydłuża twarz. Modna fryzura to taka, która optycznie poprawia nasz wygląd. 

Mając twarz okrągłą wyszukujemy takie fryzury, które nadają jej bardziej kanciastego kształtu. Podobnie jak w sytuacji twarzy kwadratowej, nie próbujemy jej poszerzać, natomiast zrobienie nieładu artystycznego lub wyraźne zarysowanie krawędzi naszej fryzury jest wskazane. Modne fryzury mające w sobie trochę kędziorów tudzież „zawijasów” również sprawdzą się tu doskonale. 

Dla twarzy trójkątnych wskazane są próby optycznego zwężenia czoła, dlatego wszelkie metody luźnego ułożenia nieco dłuższych włosów pomagają tutaj osiągnąć dobre proporcje. Dobrym pomysłem będą również grzywki. Jeżeli pragniemy jednak nosić bardzo krótkie fryzury, możemy spróbować rozszerzyć dół twarzy za pomocą odpowiednio przyciętego zarostu. Wtedy nawet krótka fryzura nie będzie wyglądać źle. 

Twarz owalna z kolei umożliwia noszenie prawie każdej fryzury bez obaw o zły wygląd. Warto jednak pamiętać, by nasze włosy nie zepsuły dobrych proporcji twarzy, jednak jest to ulubiony kształt twarzy każdego fryzjera i jeżeli takowy mamy, to jest sporo opcji wyboru.

Poniżej przedstawiamy wam popularne wzory fryzur, które oczywiście stanowią jedynie propozycje. Być może znajdziecie tu coś dla siebie. 

Fryzury męskie krótkie: pompadour

Ta modna fryzura ma swoje korzenie już w XVIII wieku. Nazwę zawdzięcza Madame de Pompadour, kochance króla Ludwika XV, która w podobny sposób upinała włosy. Fryzura ta była również bardzo popularna w latach 50. i 60., gdy popularyzował ją Elvis Presley. Jest bez wątpienia efektowna. Charakteryzuje się ona podniesioną do góry długą grzywą. Boki i tył są ścięte na krótko, a włosy ułożone z użyciem odpowiednich kosmetyków takich jak pianka. Na koniec całą fryzurę trzeba utrwalić lakierem. Ze względu na podniesione włosy, które wydłużą optycznie twarz, ta fryzura idealnie pasować będzie do twarzy okrągłej lub kwadratowej. Jednakże popularność fryzury typu pompadour jest na tyle duża, że często zobaczyć ją można także u osób z innym kształtem twarzy. 

Modne fryzury męskie: side part

Side part to fryzura charakteryzująca się przedziałkiem. Przedziałek wykonany jest z boku zazwyczaj po stronie, z której mamy lepszy profil. Nadaje się doskonale dla twarzy podłużnych i owalnych, a nawet okrągłych. Jako że przedziałek rozdziela włosy na części długą i krótką najczęściej włosy powinny być ułożone na bok. Nie jest to jednak reguła, obecnie krótkie fryzury poddawane są różnym modyfikacjom i jeżeli należymy do osób odważnych, możemy pozwolić fryzjerowi lub barberowi na pewne eksperymenty. Jeżeli zdecydujemy się na ułożenie włosów na bok musimy wziąć pod uwagę w którą stronę naturalnie rosną i w tą właśnie je układać. Włosy męskie potrafią być kapryśne. 

Krótka męska fryzura: fade

Fade jest kolejną modną krótką fryzurą. Spopularyzował ją James Dean i od tamtej pory nieustannie znajduje się w czołówce najpopularniejszych fryzur. Fade dopasować można praktycznie do dowolnego kształtu twarzy dzięki temu, że ten styl nie ma skonkretyzowanej długości. Najważniejsze jest tu odpowiednie wycieniowanie. Jeżeli wolimy bardzo krótkie fryzury nasz fade może zaczynać się nawet od milimetra a kończyć na kilku. Gdy chcemy postawić na nieco dłuższe włosy, fade spokojnie na czubku głowy może dojść do kilku centymetrów. Fryzura ta jest schludna, bezpieczna i pasuje doskonale do każdej sytuacji. Dbanie o nią również nie należy do trudnych. Do prawidłowo wykonanego fade'a wystarczy odrobina pasty lub gumy do włosów, która pozwoli na perfekcyjną stylizację. 

Fryzury krótkie męskie: prawie na zero

Nie jest to już najpopularniejsza fryzura męska, nie oznacza to jednak, że powinniśmy się jej bać. Jest to bardzo krótka fryzura, dzięki czemu przede wszystkim podkreśla rysy naszej twarzy, co pasuje idealnie szczególnie dla osób o ostrych i wyraźnych rysach. Golimy całą głowę zostawiając tylko kilka milimetrów. Jest to najprostsza możliwa fryzura do wykonania. Sprawdzać się będzie jako podkreślenie naszej niezależności. Jest to też świetna fryzura dla sportowców i osób wyjątkowo aktywnych, które nie muszą się martwić podczas treningów, że ucierpi na tym ich stylizacja. Warto rozważyć taką fryzurę również jeżeli praca wymaga od nas noszenia kasku, hełmu bądź czapki. Z pewnością nie zostanie zepsuta w takiej sytuacji. Mężczyzna obcięty prawie na zero ciekawie prezentuje się w stylizacji casualowej, ale też i eleganckiej, w garniturze. 

Fryzury męskie krótkie: krótkie boki i tył 

To również sprawdzona i modna męska fryzura. Sprawdzi się u każdego z twarzą kwadratową lub okrągłą, która potrzebuje dodatkowego wydłużenia. Niekiedy boki i tył wygolone będą niemal na zero – w innym wypadku pozostawimy tam kilka milimetrów. Góra jest wyraźnie dłuższa, zaś w odróżnieniu od fryzury fade – przejście nie jest płynne, zaś wyraźna jest granica w której włosy przechodzą w dłuższe. Do stylizacji takiej fryzury możemy użyć pasty lub gumy, którą nałożymy na górną warstwę włosów. Tę fryzurę możemy też przekształcić później w zaczes do tyłu. Zaczes jednak wymaga minimum 15 centymetrów długości włosów, jeżeli lubimy więc krótkie męskie fryzury możemy pozostać więc przy standardowej opcji. Dopóki góra nie będzie zbyt długa, włosy nie powinny opadać. 

Mamy nadzieje, że w naszych propozycjach znaleźliście coś dla siebie. Pamiętajmy o tym, że krótka fryzura to podstawa schludnego wyglądu, a zadbane włosy potrafią zrobić świetne pierwsze wrażenie. A te jak wiadomo, można zrobić... tylko raz.