Fryzura samuraj, czyli kucyk męski – ile trzeba zapuszczać włosy?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Haircut Gallery (@trends.geek) Mar 2, 2019 o 10:45 PST

Fryzury wikingów oraz japońskich samurajów, a także wielu innych dawnych ludów charakteryzowały się dość znaczną długością włosów. Jeszcze w renesansie powszechne było przekonanie, że „krótkie włosy, krótki rozum”, a męskie uczesania tuż przy skórze to zdecydowanie domena współczesności.

Ile trzeba zapuszczać włosy na samuraja? O ile obciąć włosy jest łatwo, o tyle proces odwrotny, czyli ich wydłużenie, jest zdecydowanie powolny. Ludzkie włosy rosną w średnim tempie około 1 cm miesięcznie, a na top knot trochę tej długości potrzeba. Grzywka, żeby móc ją ująć w kitkę na czubku głowy musi mieć przynajmniej 20 cm długości, natomiast tył włosów minimum 10 cm, żeby dały się zagarnąć i swobodnie związać gumką.

Przyjmując średnią długość włosów około 7 cm, trzeba poczekać przynajmniej rok, żeby wypróbować fryzurę na samuraja. W sytuacji lepszej są panowie, którzy mają już długie włosy – wtedy wystarczy umiejętne cięcie i po kilkunastu minutach fryzjerskich zabiegów fryzura na samuraja jest gotowa.

Jak zrobić fryzurę na samuraja? Odpowiednia długość włosów to nie wszystko. Trzeba jeszcze podjąć decyzję, w którym miejscu na głowie i jak ma przebiegać granica pomiędzy włosami długimi, a krótkimi. Wiele zależy od kształtu twarzy, ale także własnych upodobań i długości włosów.

Początkowo, kiedy kitka jest króciutka, warto zdecydować się na czesanie jej wysoko na czubku głowy. Wraz ze wzrostem długości włosów, można „przesuwać” ją ku tyłowi. Panowie, którzy mieli dotąd długie włosy, mogą oczywiście od razu zdecydować o ostatecznym kształcie fryzury. Łatwiej im również będzie znaleźć najlepszą granicę pomiędzy włosami długimi i krótkimi, ponieważ mogą ją przesuwać stopniowo. Podobnie jak wypracować odpowiednią jej linię – łagodne U, nieco bardziej płytkie, albo w kształcie litery V.

We fryzurze na samuraja długość włosów decyduje o jej kształcie. Technicznie rzecz ujmując, wyróżnia się zasadniczo dwa podstawowe rodzaje top knot:

  • kucyk pełny lub półpełny, czyli fryzura, przy której włosy po bokach są bardziej lub mniej wygolone,
  • koczek, możliwy do upięcia przy długich włosach. Żeby związać wszystkie włosy na czubku głowy potrzebne są przynajmniej 35-40 cm kosmyki, a najlepiej dłuższe.

Warto wiedzieć, że istnieje wiele wariacji na temat fryzury na samuraja. W koczek można związywać włosy zaplecione wcześniej w warkoczyki, a także związać w kucyk latami wypracowywane dready.

Fryzura na samuraja (wikinga): komu pasuje?

Fryzura samuraja najlepiej prezentuje się na głowach panów o twarzach pociągłych, o mniej rozbudowanych szczękach, bardziej trójkątnych niż kwadratowych. Na szczęście nieco odbiegający od modelowego kształt twarzy również pozwala na uczesanie top knot. Odmian tej fryzury jest tak wiele, że niemal każdy mężczyzna będzie w stanie dobrać odpowiednią.

Warto również wspomnieć, że tego rodzaju fryzura wcale nie jest zarezerwowana dla młodych – siwe włosy, czy poważny wiek nie są przeszkodą dla wypróbowania tego uczesania. Podobnie zresztą, jak styl ubierania – top knot pasuje zarówno do garnituru, jak i T-shirta oraz szortów i japonek.

Kucyk samuraja (top knot hairstyle) – znaczenie

W tradycji japońskiej, samurajski kucyk miał znaczenie symboliczne i ogromną wagę. Świadczył o przynależności do samurajów, oznaczał szlachetną pozycję wśród społeczeństwa. Jego utrata w trakcie walki powodowała hańbę, którą wojownik mógł z siebie zmyć jedynie poprzez popełnienie rytualnego samobójstwa, seppuku.

Dziś męski kucyk jest po prostu fryzurą, z którą nie wiąże się żadna symbolika, ani wiara w moc, tak charakterystyczna dla pradawnych tradycji, a nawet obecnie żyjących plemion uznawanych za prymitywne. Niemniej, w swoim wyrazie nadal ma pewne konotacje z męską siłą i odwagą, wyraża zdecydowanie oraz pewność siebie. Raczej nie wybiorą tej fryzury zachowawczy konserwatyści.

Fryzura typu samuraj: broda

O tym, czy męska fryzura jest dobra i na długo zagości na głowach panów, czy też nie, świadczy jej uniwersalizm i wygoda. Każdy mężczyzna, który kiedykolwiek nosił rozpuszczone, długie włosy wie, że kucyk to zdecydowanie komfortowe uczesanie – wystarczy uporządkować czuprynę rano, po wstaniu, a ta utrzymuje się w niezmienionej formie przez cały dzień. A co z dopasowaniem do różnych stylów? I tu fryzura na samuraja sprawdza się znakomicie. Niezależnie od tego, czy wolimy twarz gładko wygoloną, czy nosimy niewielki zarost, czy też obfitą brodę w stylu norweskiego drwala albo wikinga, top knot to doskonały pomysł na ciekawą i nieco awangardową męską fryzurę z kitką.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ManBun Brazil (@bunhairmen) Sty 14, 2019 o 3:44 PST

Fryzury męskie z kucykiem typu samuraj lub wiking wciąż są modne?

O zmienności trendów nie trzeba nikogo przekonywać. To, co projektanci mody lansują wiosną często bywa passe już jesienią, o kolejnym sezonie nie wspominając. Nawet jednak w tak szybkozmiennej i niestałej branży, jaką jest moda istnieją tzw. „pewniaki”, które z powodzeniem można włożyć zarówno dziś, jak i za trzy, pięć a nawet 10 lat.

Podobnie rzecz się ma z fryzurami – dobra fryzura utrzymuje się na topie latami. Dobra, czyli jaka? Po pierwsze szybka do uczesania, bo żaden prawdziwy facet nie wstanie o 5 rano i nie poświęci cennej godziny, którą mógłby przeznaczyć na sen tylko po to, żeby utrefić loki, a po drugie – komfortowa w noszeniu.

Okazuje się, że kucyk męski w stylu samuraja to świetna równowaga pomiędzy wygodą i awangardą. Jej zrobienie wymaga właśnie tyle czasu, ile mężczyzna jest w stanie poświęcić na uczesanie o poranku, a nietuzinkowy look sprawdza się niezależnie od okoliczności. Ponad pięcioletnia, niesłabnąca moda na top knot świadczy o ciągłej atrakcyjności tej męskiej fryzury.

ELLE MAN POLECA: Fryzura męska w stylu Peaky Blinders: strzyż się i czesz jak Tommy Shelby i jego bracia

ZOBACZ: Fryzury męskie długie dla różnych kształtów twarzy. 4 modne propozycje

CZYTAJ: Fryzury męskie krótkie dla różnych kształtów twarzy. Jak dobrać najlepszą?