Jedyna szansa (Une chance de trop), 1 sezon

Miniserial w reżyserii François Velle'a na podstawie powieści Harlana Cobena o tym samym tytule. Zrealizowany dla stacji TF1, okazał się jej wielkim sukcesem: każdy z sześciu odcinków gromadził przed telewizorami średnio 8,7 mln widzów (a zatem 35% wszystkich Francuzów oglądających w tym czasie telewizję).

Serial opowiada historię rodziny Lambertów, która zostaje zaatakowana we własnym domu. Po ośmiu dniach śpiączki Alice Lambert budzi się w szpitalu i słyszy, że jej mąż został zastrzelony, zaś córka zniknęła. Kobieta zrobi, co w jej mocy, aby uratować własne dziecko.  

Bezkarni (Braquo), 4 sezony 

Laureat nagrody Emmy (2012) w kategorii Najlepszy Serial Dramatyczny; w jednej z głównych ról wystąpił Jean-Hugues Anglade, znany szerokiej publiczności głównie z udziału w filmie Królowa Margot.

W Braquo śledzimy perypetie czwórki funkcjonariuszy paryskiej policji kryminalnej, których przełożony – Max Rossi – w wyniku fali niesłusznych oskarżeń popełnił samobójstwo. Dawni podwładni i przyjaciele podejmują działania na granicy prawa, aby oczyścić Maxa z zarzutów, a tym samym ocalić jego dobre imię. Będą musieli stawić czoło nie tylko kryminalistom, lecz także IGS – instytucji nadzorującej pracę policji.

Horoskop śmierci (Zodiaque), 1 sezon 

Serial z 2004 roku, na który składa się pięć 100-minutowych odcinków. Akcja toczy się w południowej Francji, gdzie magnat finansowy Gabriel Saint-André zamierza oficjalnie wprowadzić do swojej rodziny nieślubną córkę, Esther. Zorganizowane w tym celu przyjęcie kończy się nieoczekiwanymi wypadkami, zwiastującymi serię tragicznych śmierci w łonie familii. Morderca używający pseudonimu Zodiak posługuje się swoistym kluczem astrologicznym, na podstawie którego wybiera kolejne ofiary. Kim jednak jest zabójca i dlaczego obrał sobie za cel rodzinę Saint-André? Czy seria zbrodni ma coś wspólnego z pochodzeniem Esther?

Serial cieszył się popularnością nie tylko nad Sekwaną, co skłoniło twórców do nakręcenia jego kontynuacji.

Błękit oceanu (Le Bleu de l’océan), 1 sezon

Serial powstał w 2003 roku, a o jego niesłabnącej popularności świadczy fakt, że różne kanały francuskiej telewizji lubią co kilka lat do niego wracać. Młoda kobieta, Talia Vargas, towarzyszy umierającej matce w jej ostatnich chwilach. Niespodziewanie dowiaduje się przy tym, że jest przybraną córką - biologiczni rodzice dziewczyny zginęli wiele lat wcześniej podczas rejsu po oceanie. Okoliczności ich śmierci nie zostały jednak nigdy do końca wyjaśnione. Talia podejmuje się zatem śledztwa na własną rękę... ale istnieje ktoś, kto zechce jej przeszkodzić w dojściu do prawdy. 

Odtwórczyni roli Talii, Claire Borotra, zdobyła dzięki niej we Francji status gwiazdy.   

Las (La Forêt), 1 sezon

Szesnastoletnia mieszkanka niewielkiej wioski przepada bez śladu w pobliskim Lesie Ardeńskim. Śledztwo w tej sprawie prowadzi nowy szef policji wraz z miejscową funkcjonariuszką, która prywatnie dobrze znała zaginioną dziewczynę. Pomaga im tutejsza nauczycielka, borykająca się z cieniami własnej przeszłości. Po tym, jak dochodzi do kolejnych zaginięć, spokojna dotąd osada pogrąża się w odmętach lęku...

Las dostępny jest na platformie Netflix. 

Purpurowe rzeki (Les Rivières pourpres), 2 sezony

Udana koprodukcja francusko-belgijsko-niemiecka, nagrodzona na kilku festiwalach zrzeszających znawców gatunku. Serial stanowi adaptację książki Jean-Christophe'a Grangégo o tym samym tytule.

Detektyw Pierre Niémans oraz jego nowa partnerka Camille Delauney podejmują się przeprowadzenia śledztwa w sprawie bardzo nietypowych zbrodni, do jakich dochodzi w odległych rejonach Francji. Przyjdzie im się zmierzyć z wyjątkowo sprytnym i brutalnym mordercą, a także... z nieznanymi dotąd faktami z historii kraju. 

Dodatkowy plus serialu stanowi zanurzenie fabuły w regionalnym francuskim folklorze - słabo nam znanym i przez to interesującym. 

Criminal: Francja (Criminal: France), 1 sezon

Dość zaskakująca produkcja Netflixa, opierająca się nie na przemocy czy rozlewie krwi, ale na przesłuchaniach. Mamy okazję obserwować pracę śledczych, którzy na podstawie zwykłych rozmów z osobami podejrzanymi muszą ustalić tło poszczególnych zbrodni oraz ich rzeczywistego sprawcę. Całość cechuje dobra gra aktorska i dopracowany scenariusz, zaś zwarta forma (zaledwie trzy czterdziestominutowe odcinki!) sprawia, że ten miniserial można obejrzeć w jeden wieczór.   

Spirala (Engrenages), 6 sezonów

Jeden z najbardziej dochodowych seriali francuskich w historii - prawa do jego emisji zakupiły stacje telewizyjne z siedemdziesięciu państw. Produkcja doczekała się kilku znaczących wyróżnień, na czele z Nagrodą Emmy w kategorii Najlepszy Serial Dramatyczny (2015), a także francuskim Kryształowym Głobem.

Serial opowiada o pracy policjantów, prawników i sędziów z paryskiego Pałacu Sprawiedliwości - jest zatem fabularyzowanym przewodnikiem po francuskim systemie prawnym. Jego twórcy postawili sobie za cel jak najwierniejsze odtworzenie realiów. Do współpracy zaproszono więc specjalistów w zakresie prawa karnego, którzy pomagali przy pisaniu scenariusza. 

Anioł śmierci (Ange de feu), 1 sezon

Françoise dostaje dziwną przesyłkę pocztową z fałszywym zawiadomieniem o śmierci męża. Kobietę ogarnia fala rozpaczy, w wyniku której rzuca się z okna mieszkania. Zgodnie ze swoją wolą, ma zostać pochowana w rodzinnym miasteczku. Mąż Marc i córka Lola są załamani jej niespodziewaną śmiercią, dopełniają jednak wszelkich formalności pogrzebowych.

W dniu ceremonii rodzina samobójczyni nie kryje wrogości wobec Marka i Loli. Dziewczyna zaczyna podejrzewać, że cała ta sprawa skrywa jakiś mroczny sekret. Postanowiwszy rozwikłać zagadkę, zatrzymuje się na noc w miejscowym hotelu. Następnego ranka odkrywa zwłoki dawnego przyjaciela ojca. Ponieważ staje się główną podejrzaną, policja prosi ją o pozostanie w miasteczku do czasu wyjaśnienia sprawy.

W produkcji zagrał Frédéric Diefenthal, znany m.in. z filmowej serii Taxi  oraz z serialu David Nolande, emitowanego także w Polsce.

Anioła śmierci  pokazywała u nas kilkakrotnie telewizyjna Dwójka - ostatnio w 2019 roku, w specjalnym paśmie poświęconym w całości francuskim kryminałom telewizyjnym. Widać zatem, że kryminalne serie znad Sekwany wciąż cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem.     

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują