Na terenie Unii Europejskiej nie ma wątpliwości co do tego, które trunki można, a których nie można oficjalnie określać mianem szampana. Prawo do posługiwania się tym określeniem w stosunku do swoich produktów ma stosunkowo niewielka grupa firm, która jest zobowiązana do przestrzegania ściśle określonych restrykcji.

Czy rosyjski szampan to prawdziwy szampan?

Zupełnie inaczej sprawy wyglądają z punktu widzenia Rosjan. Bo choć w naszym kraju trunki określane jako „ruskie szampany” traktuje się z mocnym przymrużeniem oka, to w Rosji są postrzegane poważniej. Na tyle poważnie, że niedawno weszło w życie prawo mające chronić tamtejszego „szampana”. W jego myśl na terenie Rosji określenia „szampanskoje” można używać tylko wobec rosyjskich win musujących – także tych dobrze znanych z polskich marketów, które można kupić za dosłownie kilka złotych. Te lepsze rzeczywiście mają sporo wspólnego z oryginałem, ale te tańsze najczęściej po prostu nasycane są dwutlenkiem węgla – po to, aby osiągnąć możliwie niską cenę sprzedaży.

Na odpowiedź Francuzów nie trzeba było długo czekać. Rosja nie należy do Unii Europejskiej i nie obowiązują jej przepisy dotyczące ochrony produktów regionalnych, więc postanowiono odpowiedzieć w inny sposób niż pozwem. Stowarzyszenie zrzeszające producentów prawdziwego szampana zapowiedziało, że skoro w świetle nowego prawa ich produkty nie mogą być sprzedawane w Rosji jako szampany, to nie będą sprzedawane w ogóle. Co ciekawe, nowe regulacje prawne budzą zdziwienie także w Rosji.

Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że prawdziwy szampan pochodzi z Szampanii, z Francji. To bardzo ważne, żeby chronić rosyjskie wina na naszym własnym rynku i odpowiednio je oznaczać, ale regulacje prawne muszą być rozsądne i nie mogą być sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem.

– powiedział Paweł Titow – przedstawiciel winnicy Abrau-Durso, czyli jednego z największych producentów win musujących w Rosji.

Co jest, a co nie jest szampanem?

Aby móc w Unii Europejskiej sprzedawać swoje produkty jako szampany, trzeba spełnić szereg warunków. W szczególności produkcję szampana charakteryzuje:

  • ściśle określony obszar uprawy,
  • regulowany sposób uprawy, jak np. gęstość winorośli,
  • ograniczenia wielkości zbiorów z jednostki powierzchni,
  • ręczne zbiory winogron,
  • dokładne wyciskanie następujące szybko po zbiorze,
  • fermentacja wina w butelkach.

Szampana produkuje obecnie ponad 280 tak zwanych domów szampana, w tym 12 dużych grup.