Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Fine Dining Week jest odkrywanie polskiego oblicza współczesnego fine diningu, czyli sztuki restauracyjnej najwyższej próby. Twórczo łączy on tradycję z nowoczesnością, a jednocześnie promuje najlepsze polskie składniki sezonowe. Festiwal ma na celu przybliżenie gościom bogactwa rozkwitającej polskiej sceny finediningowej i filozofię smaku utytułowanych szefów kuchni osiągających światowy poziom kulinarny. Jest też realną pomocą dla walczących o przetrwanie niezależnych restauracji.

- W porównaniu z Zachodem, polska scena fine diningowa jest dość młoda. Bez historycznego bagażu ma unikalną szansę na określenie swojego DNA oraz miejsca w świecie - tłumaczą nam Paweł Światczyński i Maciej Żakowski, organizatorzy festiwalu z RestaurantClub. - Kolejne polskie restauracje otrzymują międzynarodowe rekomendacje czy gwiazdkę Michelin. W tym roku do gwiazdkowych warszawskich restauracji Atelier Amaro i Senses dołączyła krakowska Bottiglieria 1881. To właśnie teraz jest najlepszy moment, by odkryć tę kwitnącą scenę i obserwować powstawanie jej unikalnej tożsamości, filozofii jedzenia i gościnności.

FINE DINING WEEK 2020: gdzie? kiedy? jak rezerwować stoliki?

Festiwalowych rezerwacji już teraz można dokonywać na stronie finediningweek.pl. Warto się spieszyć, liczba najlepszych stolików jest bowiem tym razem mocno ograniczona. Festiwal potrwa od 26 sierpnia do 13 września i będzie dział się w 8 regionach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Silesii, Szczecinie i Trójmieście. Szefowie kuchni z ponad pięćdziesięciu najwybitniejszych restauracji przygotują dla festiwalowiczów popisowe, pięciodaniowe, autorskie menu skomponowane z najlepszych sezonowych produktów, dostępne w wyjątkowej cenie 129 zł. Każdy pełnoletni gość otrzyma także dodatkowo w prezencie kieliszek Martini Prosecco. Stoliki można rezerwować każdrazowo z jednodniowym wyprzedzeniem. Na gości festiwalu, jak co seozn, czeka także konkurs fotograficzny, w którym do wygrania są ekskluzywne rezerwacje.

Wśród festiwalowych restauracji znajdziemy tak uznane lokale jak choćby warszawskie Belvedere Łazienki Królewskie, inAzia w hotelu Sheraton Grand Warsaw, Kieliszki na Próżnej, Marconi w Hotelu Bristol, Zoni, a także debiutujące Pam Pam czy U Fukiera. W Fine Dining Week wezmą udział także takie restauracje jak krakowska Four, łódzka Powidok, poznańska Obfitość, trójmiejski Biały Królik, wrocławski Fuego Restaurant & Bar czy gliwicka Plado. Podczas nadchodzącego festiwalu nie zabraknie także doświadczeń specjalnych takich jak m.in. Fine Dining Experience na dachu Hotelu Westin z widokiem na Warszawę. 

FINE DINING WEEK 2020: szanuj jedzenie

Organizatorem Festiwalu jest inicjatywa RestaurantClub. RestaurantClub.pl zrzesza gości i restauracje. To największa platforma do kulinarnych odkryć i rezerwacji. Club wspiera niezależną scenę restauracyjną, członkostwo w nim jest bezpłatne. Założyli go uczestnicy i organizatorzy festiwalu Restaurant Week. 

Festiwal odbywa się w duchu filozofii #RespectFood stworzonej przez najlepszego na świecie Szefa Kuchni i restauratora Massimo Botturę, który odwiedził festiwal w zeszłym roku. RestaurantClub jako organizator festiwalu kontynuuję tę misję w ramach trwającej kampanii #SzanujJedzenie. Dzięki wcześniejszemu wyborowi menu przy dokonywaniu rezerwacji, jedzenie w restauracjach prawie w ogóle się nie marnuje. Co nie mniej ważne, wszystkie uczestniczące w festiwalu restauracje otrzymały Kartę Higieny zgodną z oficjalnymi i aktualnymi wytycznymi sanitarnymi.

FINE DINING WEEK 2020 - szczegóły

  • Rezerwacje: www.FineDiningWeek.pl
  • Festiwalowe miasta i regiony: Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań, Silesia, Trójmiasto, Szczecin
  • Termin festiwalu: 26 sierpnia - 13 września 2020