„W pogoni za szczęściem” („The Pursuit of Happyness”), 2006, reż. Gabriele Muccino

Nagle straciłeś pracę lub miesiącami nie możesz znaleźć odpowiedniej posady dla siebie? Masz ochotę na film o motywacji, który zachęci cię do działania? Pomoże ci historia Chrisa Gardnera – samotnego ojca, który z dnia na dzień stracił dach nad głową. Mężczyzna zostaje zmuszony do osadzenia się z dzieckiem w kolejowej toalecie – stamtąd szuka pracy i stara się o poprawę sytuacji życiowej swojej i syna. Pomimo niesprzyjających, fatalnych wręcz warunków, Chris nie poddaje się i walczy o swoje: udaje mu się wyjść z problemów dzięki ogromnemu samozaparciu. Film pokazuje, że można poradzić sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji – wystarczy się nie poddawać! Główną rolę odgrywa Will Smith: jego rola została okrzyknięta jedną z najlepszych w historii kina. Produkcję można obejrzeć na HBO GO.

,,Jestem na tak" („Yes Man"), 2008, reż. Peyton Reed

Produkcja dostępna na Netflixie wpisuje się w najlepsze filmy motywujące do życia. Bohater, Carl (Jim Carrey) – rozwodnik i niezadowolony z życia pracownik bankowy, zostaje wplątany przez dawnego przyjaciela w spotkanie stowarzyszenia ,,jestem na tak". Pod wpływem nowo poznanego guru, mężczyzna postanawia podjąć nietypowe wyzwanie: przez następny rok, ma zgadzać się na wszystkie propozycje, akceptując wszystko, co przynosi mu los. Film jest zabawny i pełen absurdalnych sytuacji, pokazuje jednak doskonale, że często zamykamy się we własnej strefie komfortu, odrzucając wszelkie zmiany. To dobry film motywacyjny dla osób, które mają ochotę na luźną, wesołą historię z przekazem!

,,Whiplash", 2014, reż. Damien Chazelle

Chcesz obejrzeć motywujący film, który przekazuje morał przez krew, pot i cierpienie i pokazuje, kiedy należy powiedzieć ,,stop"? ,,Whiplash" jest odpowiedni dla ciebie! Produkcja opowiada historię Andrew Neymana, młodego perkusisty, który trafia pod opiekę Terence'a Fletchera – psychotycznego nauczyciela, który doprowadza swoich uczniów do muzycznej perfekcji, dosłownie znęcając się nad nimi. Młodzi muzycy osiągają sukces kosztem samych siebie – film doskonale uczy samozaparcia i dążenia do celu, pokazując jednocześnie, kiedy należy przystopować i spojrzeć na siebie z bardziej ludzkiej strony. J.K. Simmons, grający Terence'a Fletchera stworzył jedną z najlepszych męskich ról w historii kina – to trzeba zobaczyć! Film jest dostępny na HBO GO.

,,Wszystko za życie" (,,Into the Wild"), 2007, reż. Sean Penn

Dobra posada i własne cztery ściany nie znaczą wiele, jeśli brakuje nam tego czegoś – odrobiny szczęścia i zadowolenia. W podobnej sytuacji znalazł się Christophera McCandles – młody mężczyzna, który zrezygnował z kariery i dóbr doczesnych na rzecz podróży autostopem na Alaskę. Brzmi absurdalnie? Nie do końca! Pomimo, że mężczyzna dopiero skończył studia z dobrym wynikiem i miał niemało pieniędzy na koncie, nie czuł się do końca sobą i nie potrafił odnaleźć radości w życiu. Wzruszający film motywacyjny ukazuje losy człowieka, który dopiero odkrywa ,,swoje ja" i smakuje życia, o jakim zawsze marzył. Historia pokazuje, że w życiu najważniejsze jest dążenie do szczęścia, a nie pieniądze czy ambicje rodziny!

,,Za wszelką cenę" (,,Million Dollar Baby"), 2004, reż. Clint Eastwood

Masz ochotę na filmy motywacyjne do treningu? ,,Za wszelką cenę" to Oscarowa produkcja opowiadająca o losach Maggie Fitzerald, kelnerki, która zainteresowała się boksem. Usiłuje dostać się pod opiekę Frankie Dunna – doświadczonego trenera, który na początku stanowczo odmawia trenowania kobiety. Kobieta zaczyna przychodzić na treningi pomimo zakazu – staje obok doświadczonych, znacznie młodszych mężczyzn, usiłując im dorównać. Frankie w końcu zauważa zaangażowanie Maggie i postanawia jej pomóc, prowadząc ją prosto na ring. Film udowadnia, że na realizowanie marzeń nigdy nie jest za późno: sukces w sporcie można osiągnąć w każdym wieku, bez względu na przeszłość, dotychczasową aktywność czy posadę! W produkcji występuje nie tylko sam reżyser Clint Eastwood, lecz także Morgan Freeman i Hilary Swan – zdobywcy Oscarów za role w filmie.

,,Nietykalni" (,,Intouchables"), 2011, reż.  Olivier Nakache/Éric Toledano

Ten film motywacyjny dostępny na HBO GO opisuje historię, która zdarzyła się naprawdę. Philippe, sparaliżowany milioner zatrudnia Drissa – czarnoskórego imigranta, który dopiero co wyszedł z więzienia i zamierzał zgłosić się do pracy jedynie po niezbędne zaświadczenie. Pomiędzy mężczyznami z dwóch różnych światów z czasem nawiązuje się wyjątkowa przyjaźń: oboje przekazują sobie wartości, których wcześniej nie znali. Produkcja pokazuje, że jedyne, co nas ogranicza to nasz własny umysł – a na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno. W ,,Nietykalnych" znajdziesz zarówno pełno zabawnych scen, jak i wiele tych niezwykle wzruszających – to trzeba obejrzeć!

,,Umysł w ogniu" (,,Brain on Fire"), 2016, reż. Gerard Barrett

To idealny film o motywacji dla ludzi zmagających się z problemami natury psychicznej – produkcja udowadnia, że choroby nie czynią nas gorszymi ludźmi i nie skazują na określony los. Historia zaczyna się wraz z poznaniem Susannah – młodej kobiety, która budzi się w szpitalnym łóżku usiłując przypomnieć sobie ostatnie dni. W jej umyśle piętrzy się chaos, ból i agresja. Jeszcze kilka tygodni temu rozwijała się prężnie w dziennikarstwie – teraz, po otrzymaniu diagnozy, musi zmierzyć się z własną psychiką. Film udowadnia, że każdy człowiek jest w stanie realizować swoje plany, łamać wewnętrzne bariery i przeć naprzód: bez względu na to, co dzieje się w jego umyśle. ,,Umysł w ogniu" obejrzysz na Netflixie!

,,Forrest Gump", 1994, reż. Robert Zemeckis

Niektóre filmy motywujące do działania znamy dobrze z dzieciństwa czy młodości: do pewnego momentu nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jaki przekaz za sobą niosą. Taką produkcją jest Forrest Gump – film opowiadający historię Forresta (Tom Hanks), którego poznajemy jako chłopca z niskim ilorazem inteligencji i niedowładem kończyn. Pomimo tego, że jest wyśmiewany przez rówieśników, odnajduje wsparcie w ukochanej matce, która zawsze stara się udowadniać, że Forrest stoi na równi z innymi dziećmi. Czy Forrest jeszcze kiedyś stanie na nogi? Co będzie miał wspólnego z wojskiem czy drużyną futbolową? Czy odnajdzie prawdziwą miłość? Przekonaj się sam! Film z Oscarową rolą Toma Hanksa obejrzysz na Netflixie lub HBO GO.

,,Vince niepokonany" (,,Invincible"), 2006, reż. Ericson Core

Najlepsze filmy motywacyjne sportowe opowiadają o ludziach takich, jak my! Produkcja dostępna na HBO GO opiera się na prawdziwej historii Vince'a Papale – 30-letniego zastępczego nauczyciela i barmana, którego pasją jest piłka nożna. Pomimo, że mężczyzna jest za stary na zawodowy debiut na boisku, postanawia wziąć udział w otwartym treningu. Nic nie zapowiada tego, że niedoświadczony zawodnik dołączy do ligi – tak jednak się stało! Najstarszy zawodnik w drużynie po czasie okazuje się jej największą chlubą, udowadniając wszystkim (ale przede wszystkim: samemu sobie), że na realizację najskrytszych marzeń nigdy nie jest za późno!

,,Skazani na Shawshank" (,,The Shawshank Redemption"), 1994,  reż. Frank Darabont

Wybrałeś już filmy motywacyjne warte obejrzenia? Nie zapomnij o absolutnym klasyku – ,,Skazanych na Shawshank", produkcji opartej na książce Stephena Kinga. Andy Dufresne (Morgan Freeman), bankier z Nowej Anglii, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo żony i jej kochanka. Zostaje osadzony w Shawshank – jednym z najgorszych więzień w Stanach Zjednoczonych. Mężczyzna walcząc o przetrwanie w surowym więziennym świecie, zastanawia się nad prawdziwym sensem życia i stara się zaadaptować do otoczenia, wykorzystując swój spryt. Szybko zdobywa przyjaźń Reda – przemytnika. Z biegiem czasu, Andy nie tylko opracowuje plan ucieczki, ale również walczy o przywileje swoje i reszty więźniów. Czy mężczyzna spędzi resztę życia w więzieniu? Jak zmieni się jego osobowość i postrzeganie świata? Sprawdź sam, oglądając film na Netflixie!

CZYTAJ: Filmy dla dwojga: TOP 10 filmów na romantyczny wieczór [RANKING ELLE MAN]

ZOBACZ: Filmy dla mężczyzn: najlepsze męskie kino [RANKING]

ELLE MAN POLECA: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują