ELLE MAN – kultura na weekend:

FILMY NA WEEKEND

Piłsudski”

Akcja tego filmu historycznego rozpoczyna się w 1901 roku. Józef Piłsudski (Borys Szyc) po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego znów staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym zmaga się z namiętnościami, bowiem rozdarty jest między dwiema kobietami – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska).

Piłsudski wraz ze współpracownikami jest gotowy na wszystko – nie cofnie się przed zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, ani przed szmuglowaniem bomb czy zuchwałym napadem na pociąg. To sprawia, że Polska Partia Socjalistyczna uznaje go za terrorystę. Zbliża się 1914 roku i bohater zaczyna dostrzega nowe szanse na realizację niemożliwego. Wiele osób pójdzie na film Michała Rosy z czystej ciekawości. „Piłsudski” zapowiadany jest jako kino awanturnicze, które przy okazji pokazuje dotąd nieznaną historię Marszałka.

Downton Abbey”

Jest rok 1927 (rok po zakończeniu szóstego sezonu serialu). Ponownie znajdziemy się w niezwykłym domostwie, jeszcze bardziej niż dotąd pełnym przepychu. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy – wystawne wnętrza, nieprawdopodobne kostiumy, glamour. Czas jeszcze raz znaleźć się w świecie, w którym przeplata się dramat, komedia i romans. Wracając do domu Granthamów, zobaczymy rodzinę oraz służbę w czasie przygotowań do największego zaszczytu, jaki można sobie wyobrazić – wizyty królewskiej. Fani brytyjskiego serialu kostiumowego bez wątpienia ucieszą się, że otrzymali jeszcze filmową kontynuację. 

Niezbędna konieczność”

Pierre Perdrix prowadzi spokojne życie w niewielkim, sennym francuskim miasteczku. Jak przystało na kapitana policji, każdy jego dzień jest perfekcyjnie zorganizowany, a przez to również przewidywalny. Przynajmniej do chwili, gdy nie ma kontaktu ze swoją rodziną.

Główny bohater wydaje się jedyną osobą, która jest w stanie trzymać najbliższych w ryzach. Po śmierci ojca prowadząca popularną audycję w radiu matka Pierre’a rzuciła się w wir płomiennych romansów, a jego starszy brat oddał się osobliwemu hobby. Rodzinne relacje mogą ulec zmianie z chwilą, gdy w okolicy pojawia się atrakcyjna i nieco tajemnicza Juliette. Fani francuskich komedii romantycznych zapewne będą się dobrze bawić.

To nie jest kraj dla starych ludzi” na HBO GO (14 września)

Llewelyn Moss znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabierając ze sobą gotówkę, nie wie, że jego śladem podąża psychopatyczny morderca. Filmu braci Coenów raczej nie trzeba przedstawiać. Oparty na powieści Cormaca McCarthy’ego jest prawdopodobnie największym arcydziełem w ich karierze. To neo-western, w którym spotykamy jednego z najbardziej fascynujących psychopatów w historii kina – Antona Chigurha (wyborna rola Javiera Bardema).

Prawdziwe męstwo” na Netfliksie (15 września)

Czternastoletnia Mattie Ross rusza z zapijaczonym szeryfem na poszukiwanie mordercy swojego ojca. Każdy film od braci Coenów warto obejrzeć już dla samego poziomu ich reżyserii. Nie inaczej jest w przypadku tego westernu, w którym grają Jeff Bridges oraz Josh Brolin.  

Paranormal Activity 4” na Netfliksie (15 września)

Fani horrorów mogą też obejrzeć 4. część popularnej serii. Akcja filmu rozgrywa się sześć lat po wydarzeniach z części drugiej. Do nawiedzonego domu wprowadza się inna rodzina.

SERIALE NA WEEKEND

„Marianne” na Netfliksie (13 września)

Zwabiona do swojego rodzinnego miasta sławna autorka horrorów odkrywa, że zły duch, który nawiedza ją we śnie, teraz sieje spustoszenie w prawdziwym świecie. Francuski serial składający się z 8 odcinków. 

Niewiarygodne” na Netfliksie (13 września)

Gdy nastolatka mówi, że została zgwałcona, a potem odwołuje zeznania, dwie policjantki starają się ustalić, do czego naprawdę doszło. Historia jest na faktach. Oparto ją o nagrodzony Pulitzerem artykuł. W obsadzie pojawia się m.in. znakomita Toni Collette („Dziedzictwo. Hereditary”).

Temple” na HBO GO (13 września)

Po osobistej tragedii utalentowany chirurg Daniel, wraz ze swoim partnerem Lee, postanawia założyć podziemną klinikę znajdującą się w tunelach pod Londynem i podejmuje się tam leczenia przestępców, nielegalnych imigrantów i rozmaitych dziwaków, którzy nie chcą korzystać z publicznej opieki medycznej. Mark Strong w roli głównej, obok niego występuje także Carice van Houten, znana z „Gry o tron”.