ELLE MAN – kultura na weekend: FILM

„Mroczna wieża” na Netflix

Postapokaliptyczna rzeczywistość. Ostatni żyjący rewolwerowiec, Roland Deschain (Idris Elba), przemierza pustkowia w poszukiwaniu tajemniczej Mrocznej Wieży. Jest to mityczne, spajające ze sobą światy, miejsce będące istotą całego istnienia. Mężczyzna prowadzi odwieczną walkę z Walterem O’Dimem, znanym również jako Człowiek w czerni (Matthew McConaughey), który chciałaby doprowadzić do zburzenia budowli. W końcu dochodzi do ostatecznego pojedynku dobra ze złem.

Film jest czymś w rodzaju kontynuacji/rebootu serii powieści Stephena Kinga o tym samym tytule, luźno adaptującą różne jej elementy.

Idol z piekła rodem” na Netflix

Jonah Hill i Russell Brand łączą swe siły na planie szalonej komedii o Aaronie Greenie (Hill) pracowniku wytwórni muzycznej, który ma dokładnie 72 godziny, by sprowadzić  z Londynu do Los Angeles legendę rocka, skandalistę Aldusa Snowa (Brand) na jego pierwszy koncert po latach scenicznej przerwy. Aby zachować stanowisko, Aaron będzie musiał nie tylko wygrać wyścig z czasem, ale również przetrwać obłędną, rozpustną, prawdziwie rockową jazdę bez trzymanki. Producent „Wpadki” i „Supersamca” kolejny raz serwuje widzom solidną porcję śmiechu i zabawy.

Pożegnanie z Afryką” na Netflix

„Pożegnanie z Afryką” to zrealizowany z epickim rozmachem romans, który podbił serca widzów na całym świecie. Wyreżyserowany przez nagrodzonego Oscarem Sydneya Pollacka film opowiada o fascynujących losach duńskiej pisarki Karen Blixen (Meryl Streep), obdarzonej silną wolą kobiety, która około roku 1914 wyjechała do Kenii, by wraz ze swym niewiernym mężem (Klaus Maria Brandauer) założyć tam plantację kawy. Ku swemu zdumieniu wkrótce pokochała Czarny Ląd, jego mieszkańców i tajemniczego myśliwego (Robert Redford), z którym połączył ją namiętny romans.

Seria „Szczęki” (część 2,3 i 4) na Netflix

Choć żaden z sequeli nie może się równać z pierwszymi „Szczękami” Stevena Spielberga, to jest to rodzaj odmóżdżającej rozrywki, który sprawdza się w chwilach, gdy chcemy puścić coś lekkiego.

Klub winowajców” na Netflix

Grupa uczniów pochodzących z różnych środowisk w ramach kary musi spędzić sobotę w szkole. Ten kultowy komediodramat z 1985 roku w reżyserii Johna Hughesa to rzecz, którą każdy kinoman powinien obejrzeć chociaż raz w życiu. Filmy o nastolatkach bywają różne, ale tutaj udało się uchwycić coś z różnych emocji, którymi rządzą ludźmi w młodym wieku. To rzecz zaskakująco głęboka i empatyczna. A utwór „Don’t You (Forger About Me)” Simple Minds zna niemal każdy.

Hannibal” i „Czerwony smok” na Netflix

„Hannibal” to kontynuacja głośnego „Milczenia owiec”. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) mieszka we Florencji, gdzie sprawuje funkcję kustosza jednego z tamtejszych muzeów. Cały czas pozostaje jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców na świecie. Do polowania przyłącza się również Mason Verger (Gary Oldman), jedna z ofiar doktora, która przeżyła spotkanie z nim. Verger pała żądzą zemsty. Pragnie dopaść Lectera przed policją i rzucić go na pożarcie specjalnie hodowanym świniom.

„Czerwony smok” opowiada historię agenta FBI Willa Grahama (Edward Norton), który ściga psychopatycznego zabójcę nazwanego przez prasę „Zębową wróżką”. Graham jest jednym z najlepszych agentów, który kilka miesięcy wcześniej aresztował Hannibala Lectera (Anthony Hopkins). Teraz jednak musi zwrócić się do niego o pomoc, bowiem przestępcę, którego chce schwytać, nie da się pokonać przy użyciu tradycyjnych metod śledczych.

Seria „Mumia” (trzy części plus prequel „Król skorpion” z Dwaynem Johnsonem) na Netflix

Poszukiwacze skarbów uwalniają mumię kapłana Ozyrysa, który trzy tysiące lat wcześniej sprzeniewierzył się faraonowi. W drugiej części mumia powraca, zaś w trzeciej bohaterzy próbują powstrzymać wskrzeszonego cesarza Hana i jego armię terakotowych wojowników przed zawładnięciem światem. W „Królu skorpionie” pustynny wojownik walczy przeciwko armii okrutnego Memnona, która niszczy jego ojczyznę. Aby osłabić wroga, Mathayus porywa służącą mu czarodziejkę Kasandrę.

Trylogia Iron Man, Iron Man 2 oraz Iron Man 3  na HBO GO

Seria trzech filmów o Iron Manie, czyli miliarderze Tony’m Starku, który tworzy zaawansowaną technologicznie zbroję i jako superbohater zaczyna używać jej do zwalczania przestępczości. W jego rolę wciela się dwukrotnie nominowany do Oscara, charyzmatyczny Robert Downey Jr. Filmy należące o kinowego uniwersum Marvela.

Natręt” na HBO GO

Scott (Michael Ealy) i Annie Russel (Meagan Good) są małżeństwem, któremu udaje się kupić wymarzony dom w Dolinie Napa. Kupują go od ekscentrycznego wdowca o imieniu Charlie (Dennis Quaid). Sprawy przybierają jednak dziwny obrót, gdy mężczyzna wciąż pojawia się w domu i ingeruje w życie jego nowych właścicieli.

Sprawnie zrealizowane kino z dreszczykiem w reżyserii Deona Taylora. Produkcja ma pełną zwrotów akcji fabułę, która potrafi wciągnąć wszystkich miłośników kina grozy.

Wszyscy bogowie w niebie” na HBO GO (od 11 kwietnia)

Trzydziestoletni Simon (Jean-Luc Couchard) pracuje w fabryce i mieszka na zaniedbanej farmie na zapomnianej przez boga i ludzi francuskiej prowincji. Cały swój czas poświęca opiece nad niepełnosprawną siostrą Estelle (Melanie Gaydos), która doznała w dzieciństwie tragicznego w skutkach urazu podczas niewinnej zabawy. Simon cierpi z powodu poczucia winy i depresji. Nadziei szuka w pozaziemskich mocach. Wierzy, że dzięki nim uda mu się uwolnić siebie i siostrę z jarzma cielesnego więzienia.

Horror z elementami kina science fiction autorstwa stawiającego swoje pierwsze kroki w kinematografii Quarxxa. Twórca buduje niezły klimat oraz kreśli niebanalną fabułę.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

Devs” na HBO GO (7 odcinków, jeden do końca)

Lily Chan (Sonoya Mizuno) jest młodą programistką, która bada działania tajnego działu rozwoju w swojej firmie, będącej jedną z najnowocześniejszych spółek technologicznych z Doliny Krzemowej. Dziewczyna wierzy, że komórka stoi za zniknięciem jej ukochanego chłopaka. Serial dramatyczny z elementami kina science fiction. Główna bohaterka obrazu bada spisek w jednej z najpotężniejszych firm technologicznych z Doliny Krzemowej.

„Devs” to miniserial składający się z 8 odcinków, stworzony przez Alexa Garlanda, który ma na koncie dwa cenione filmy science fiction – „Ex Machinę” oraz „Anihilację”. Jednak śmiało można powiedzieć, że „Devs” to najlepsza rzecz, jaką Garland zrobił do tej pory. Sposób narracji jest często hipnotyzujący, fabuła odpowiednio wciągająca i tajemnicza, a medytacje na temat człowieczeństwa niebanalne. Warto nadrobić całość przed finałem, który będzie miał miejsce 16 kwietnia.