Znakomici sportowcy, wybitni muzycy czy malarze, którzy już na zawsze zapisali się w naszej historii, pozostawiając cząstkę siebie w światowej kulturze – ich historie bywały naprawdę burzliwe, a życie nie oszczędzało im rozczarowań i bezlitośnie rzucało kłody pod nogi, utrudniając osiągnięcie celu. Prawdziwy upór i ciężka praca nie poszły jednak na marne, choć niektórzy z wielkich zyskali sławę dopiero po śmierci. Poznaj historie znanych ludzi – prawdziwych gwiazd i ikon, o których dziełach i niezwykłych osiągnięciach słyszał niemal każdy. Jednym ze sposobów na to, aby przyjrzeć się bliżej życiu piosenkarzy, artystów i znanych sportowców jest zanurzenie się w filmowe opowieści, które ukazują, jak wyglądało życie słynnych ludzi. Biografie artystów, w których wcielają się znakomici aktorzy, potrafią szokować i wzbudzać wielki podziw. Jak wygląda przegląd najlepszych filmów biograficznych? Podpowiadamy, które tytuły warto zobaczyć.

Filmy biograficzne o gwiazdach

„Elvis – zanim został królem” (2005), reż. James Steven Sadwith

Film biograficzny o prawdziwej ikonie popkultury XX wieku, Elvisie Presleyu, to pozycja, którą trzeba zobaczyć. James Steven Sadwith ukazuje życie jednej z największych gwiazd, aż od samych, skromnych początków, po osiągnięcie światowej sławy. Film skupia się na wielu szczegółach, przeprowadzając widza po zawrotnej karierze Elvisa, aż po jego tragiczną śmierć, związaną z uzależnieniem od narkotyków. W rolę króla rock and rolla wciela się Jonathan Rhys Meyers.

„Rocketman” (2019), reż. Dexter Fletcher

Licząc na wartościowe filmy biograficzne, warto zwrócić uwagę na produkcję „Rocketmen” – głośną biografię prawdziwego mistrza muzyki pop i rocka. Przekonaj się, jaką drogę przebył Reginald Dwight, aby stać się jedną z najjaśniejszych gwiazd estrady - Eltonem Johnem.  Musisz mieć świadomość, że wcale nie była ona usłana różami, a artysta musiał się zmagać nierzadko z samym sobą. Niezwykle barwna historia brytyjskiego muzyka dostępna jest na HBO GO.

„Mój tydzień z Marilyn” (2011), reż. Simon Curtis

Interesujące filmy biograficzne o aktorach? Pozycją, obok której nie można przejść obojętnie jest historia jednej z najsłynniejszych kobiet świata – Marilyn Monroe, w którą wcieliła się Michelle Williams. Historia przybliża prace, mające miejsce na planie filmu pt. „Książę i aktoreczka”, w którym u boku Laurence’a Oliviera (Kenneth Branagh) występuje olśniewająca Marilyn Monroe. Podczas jej pobytu w Londynie, gwiazdą zajmuje się asystent, pracujący na planie filmowym, Colin Clark (Eddie Redmayne). Obraz inspirowany wspomnieniami Clarka można obejrzeć na platformie Netflix.

Filmy biograficzne o artystach

„Pianista” (2002), reż. Roman Polański

Ukazana w „Pianiście” wstrząsająca historia życia Władysława Szpilmana to kolejna pozycja, której nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Dramat biograficzny w reżyserii Romana Polańskiego powstał na podstawie wspomnień tego wybitnego polskiego pianisty (w tej roli Adrien Brody). Z powodu swojego żydowskiego pochodzenia mężczyzna trafia do warszawskiego getta, gdzie doświadcza wielu niewyobrażalnych cierpień, a wkrótce ma zostać wywieziony do obozu zagłady w Treblince.

„Bohemian Rhapsody” (2018), reż. Bryan Singer

Najlepsze filmy biograficzne? Jednym z nich jest „Bohemian Rhapsody”, czyli wciągająca historia o tym, jak na sam szczyt sławy wspiął się Freddie Mercury (Rami Malek) razem ze swoimi muzykami, z którymi utworzył zespół Queen. Obraz w reżyserii Brayana Singera skupia się na karierze brytyjskiego zespołu rockowego, jego najsłynniejszych utworach oraz niesłychanym brzemieniu, a także skandalach, związanych z życiem lidera tej legendarnej grupy. „Bohemian Rhapsody” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chętnie sięgają po dobre filmy biograficzne o muzykach, a w szczególności dla fanów twórczości grupy Queen.

„Tina” (1993), reż. Brian Gibson

Głośne biografie gwiazd? Opowieść o prawdziwej królowej rocka, Tinie Turner (Angela Bassett), która jako kilkuletnia dziewczyna rozpoczynała swoją przygodę ze śpiewaniem od występu w chórze kościelnym, by w końcu wspiąć się na sam szczyt sławy. Życie divy muzycznej nie było jednak proste – kryzys małżeński, upokorzenia i znęcanie ze strony męża w końcu doprowadziły do zakończenia związku. Jak mimo tylu trudności w życiu osobistym udało jej się osiągnąć aż tak olbrzymi sukces?

Filmy biograficzne o sportowcach

„Zwycięzca” (2016), reż. Stephen Hopkins

Przeglądając tytuły biografii sportowców, warto zatrzymać się przy historii czarnoskórego Jessego Owensa (Stephan James). Znakomity i utalentowany lekkoatleta zdołał wspiąć się na sam szczyt sławy dzięki wytrwałości i wsparciu trenera. Młody mężczyzna dostaje się do amerykańskiej reprezentacji olimpijskiej i otrzymuje szansę pokazania światu na co go stać podczas olimpiady w Berlinie, w 1936 roku. Impreza sportowa ma być jednak zgodna z założeniami Hitlera, a tym samym, staje się nazistowską manifestacją, wywyższającą białą rasę. 

„Pele: narodziny legendy” (2016), reż. Jeff Zimbalist

Obserwując filmy o sławnych ludziach ze świata sportu, nie sposób przejść obojętnie obok tej produkcji. Jedną z największych gwiazd piłki nożnej, która swym talentem oczarowała wszystkich miłośników futbolu, jest piłkarz pochodzący z Brazylii – Pele. Warto poznać jego historię, przedstawioną w filmie „Pele: narodziny legendy”. Życie sportowca zostało ukazane tu od wczesnych lat jego dzieciństwa, do czasów, gdy jako młody sportowiec, wyróżniający się niezwykłym stylem gry i skutecznością, poprowadził swoją drużynę do wygranej mistrzostwach świata.

„Wielki Mike. The Blind Side” (2009), reż. John Lee Hancock

Wzruszające losy Michaela Ohera (Quinton Aaron), czarnoskórego nastolatka, który zmaga się z problemem bezdomności. Chłopak nigdy nie doświadczył prawdziwej miłości i nie wie, jak to jest na kogoś liczyć. Poznaje jednak Leigh Anne Tuohy (Sandra Bullock), majętną kobietę, matkę i żonę, która w swoim życiu stawia na chrześcijańskie wartości. Leigh postanawia przygarnąć Michaela i dać mu dom. Dzięki wsparciu nowej rodziny, chłopak odkrywa w sobie zamiłowanie do sportu i zaczyna w końcu wierzyć w siebie.

Filmy biograficzne o malarzach

„Frida” (2002), reż. Julie Taymor

Rozglądając się za biografiami słynnych ludzi, nie trudno natrafić również na historie z życia najznakomitszych malarzy i malarek. Jedną z takich opowieści jest poruszający obraz „Frida” w reżyserii Julie Taymor. Pięknie zrealizowana biografia meksykańskiej malarki, Fridy Kahlo (Salma Hayek), pozwala lepiej zrozumieć twórczość artystki i poznać jej historię. Znana malarka jako mała dziewczynka zachorowała na polio, a w okresie nastoletnim uległa wypadkowi autobusowemu. Podczas rehabilitacji kobieta odkryła swój talent malarski. Podczas działalności komunistycznej poznała malarza, Diego Riverę, który został jej mężem.

„Pollock” (2000), reż. Ed Harris

Dobry film biograficzny o malarzach, to również „Pollock”, czyli opowieść, poświęcona Jacksonowi Pollockowi (w tej roli Ed Harris), jednemu z najsłynniejszych współczesnych artystów amerykańskich. Historia skupia się na poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, co tak właściwie decyduje o wielkości twórców – ich talent, promocja dzieł, a może opinia krytyków? Przejmująca opowieść o pasji, sławie, a także samotności, to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika malarstwa i biografii słynnych ludzi.

„Picasso – twórca i niszczyciel” (1996), reż. James Ivory

Kolejną filmową biografią, którą powinni szczególnie zainteresować się fani malarstwa, jest film o Pablu Picassie, najsłynniejszym kubiście na świecie. Opowieść o ekscentrycznym artyście (w tej roli genialny Anthony Hopkins), skupia się na burzliwym związku między nim a młodą Francoise Gilot (Natascha McElhone). Życie u boku malarskiego geniusza i trudnego w relacji partnera, okazuje się dla kobiety dużym wyzwaniem.

Najlepsze polskie filmy biograficzne

„Bogowie” (2014), reż. Łukasz Palkowski

Wymieniając polskie filmy biograficzne, koniecznie trzeba pamiętać o tym tytule. To opowieść o Zbigniewie Relidze (Tomasz Kot), który był kardiologiem o ogromnych ambicjach. Chcąc przeprowadzić pierwszy w Polsce przeszczep serca, musiał się zmierzyć z niechęcią doświadczonych lekarzy, powątpiewaniem swoich rówieśników, a także systemem wypracowanym przez komunistyczne państwo. Mimo przeciwności, z uporem dążył do realizacji swojego celu, a kolejne sukcesy go do niego przybliżały. Jego życie to jednak nie było tylko pasmo zwycięstw – jak zawsze, zdarzały się przecież także porażki.

„Nad życie” (2012), reż. Anna Plutecka-Mesjasz

Tym razem historia dotyczy Agaty Mróz (Olga Bołądź), znanej polskiej siatkarki. Agata i jej drużyna odnoszą wielkie sukcesy na międzynarodowym szczeblu. W międzyczasie kobieta poznaje miłość swojego życia, Jacka (Michał Żebrowski). Agata żyje marzeniami, która są praktycznie na wyciągnięcie ręki – po ślubie z ukochanym będą mieli zaciszny domek w górach i stworzą prawdziwą rodzinę. Niestety, sielanka nie trwa długo, a druzgocąca wiadomość rujnuje wszystkie dotychczasowe plany – Agata ma białaczkę. Kobieta nie poddaje się jednak, chcąc walczyć dla trwającego u jej boku Jacka.

„Papusza” (2013), reż. Joanna Kos-Krauze

Niezwykła opowieść o pierwszej romskiej poetce, której udało się spisać swoje utwory, Bronisławie „Papuszy” (Jowita Budnik). W roku 1910 Jerzy Ficowski (Antoni Pawlicki), będący jednocześnie poetą i wydawcą, natrafia na tabor romski Dionizego Wajsa (Zbigniew Waleryś). Tam właśnie poznaje tytułową bohaterkę, a z czasem udaje mu się ją nakłonić, by spisała swoje wiersze. Następnie samodzielnie tłumaczy je na język polski i wydaje. Widz ma także okazję poznać przewrotne i często zaskakujące życie Papuszy.