Krzysztof Wellman to artysta fotografik, który od prawie czterech dekad fotografuje polskich aktorów na planach filmów fabularnych, najpopularniejszych seriali i teatrów telewizji. Swoją przygodę z kinem rozpoczął już w liceum jako kaskader. Pierwszymi filmami fabularnymi, na których planach wystąpił w roli fotosisty, były filmy w reżyserii Witolda Stareckiego, Tomasza Lengrena i Andrzeja Trzos-Rastawieckiego („Po upadku”). Od tego czasu utrwalił setki scen filmowych. Fotografował wiele znanych postaci ze świata filmu, m.in. Rutgera Hauera, Sophie Marceau, Malcolma McDowella, Omara Shariffa, Lamberta Wilsona, Juliana Sandsa, Renee Sautendijk, Thomasa Iana Griffitha, Johna Rhysa Daviesa czy Horsta Buchholza.

Sceny romantyczne, miłosne i erotyczne okiem Krzysztofa Wellmana

Najnowsza wystawa Krzysztofa Wellmana to blisko 40 - letnia historia polskiego kina na wyselekcjonowanych zdjęciach przedstawiających miłość w filmie. Autor podzielił wystawę na sceny romantyczne, miłosne i te najbardziej odważne - erotyczne. W doborze takich zdjęć nie zależało mu jednak nie wywołaniu taniej sensacji, lecz na pokazaniu wielkich osobowości rodzimej kinematografii. Dla wielu widzów będzie to zatem „podróż sentymentalna”. Na fotografiach z wystawy zobaczymy choćby Krystynę Jandę w scenach z kultowej „Pestki”, Grażynę Szapołowską z „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…” czy młodziutką Agnieszkę Włodarczyk z kultowego ale i kontrowersyjnego filmu „Sara”.

Wystawę „Sceny romantyczne, miłosne i erotyczne w fotosach filmowych Krzysztofa Wellmana” oglądać można do 27 lutego 2020 (od 12:00 do 18:00) w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Partnerami wystawy są Jacob’s Creek, Printed.com.pl oraz AFA PIXX. ELLE MAN jest patronem medialnym wydarzenia.