Kursk” to nowy film Thomasa Vinterberga, autora nominowanego do Oscara oraz Złotego Globu „Polowania”. Opowieść o rosyjskim okręcie to obraz pełen  walki o przetrwanie, który na długo pozostanie w pamięci widzów. Historia okrętu podwodnego Kursk, który zatonął w 2000 roku na Morzu Barentsa opowiedziana została z charakterystyczną dla reżysera wrażliwością, ale wnikliwością. Vinterbergowi udało się odpowiedzieć na pytanie, kto tak naprawdę ponosi winę za tę katastrofę? Co o jego filmie myślą polscy recenzenci?

Kursk - historia katastrofy

10 sierpnia 2000 roku okręt podwodny Kursk, stalowy kolos o rozmiarach pary jumbo jetów i długości dwóch boisk piłkarskich, wyrusza na pierwsze od dekady ćwiczenia wojenne. W wielkich manewrach Floty Północnej niezatapialna duma rosyjskiej marynarki bierze udział w towarzystwie 30 okrętów i trzech innych łodzi podwodnych. Dwa dni później potężna eksplozja, którą zarejestrowały nawet sejsmografy na Alasce, posyła Kursk na dno arktycznych wód Morza Barentsa. Według docierających informacji katastrofę przeżywa zaledwie 23 z 118 obecnych na pokładzie marynarzy. Rozpoczyna się desperacka akcja ratunkowa, która przykuwa uwagę całego świata. Chociaż szanse na ocalenie oraz zasoby tlenu żołnierzy maleją z godziny na godzinę, Rosjanie konsekwentnie odmawiają przyjęcia pomocy z Zachodu. Przez kolejne 9 dni trwa porażający dramat. Biorą w nim udział walczący o życie marynarze Kurska, ich rodziny, a w wśród nich wierząca w ocalenie męża Tanya Averin (w filmie Vinterberga gra ją Léa Seydoux), sztaby dowódcze najważniejszych mocarstw świata i kapitanowie jednostek, gotowych ruszyć na pomoc Rosjanom – w tym brytyjski komandor David Russell (w tej roli Colin Firth).

Kursk” Thomasa Vinterberga - recenzje

Jak Vinterbergowi udało się przełożyć tragiczną historię Kurska na film pod takim samym tytułem? Obraz Duńczyka już obejrzeli czołowi polscy recenzenci. Co dokładnie napisali? Ich zdania są mocno podzielone. Ich recenzje znajdziesz na kolejnych stronach: