Feromony męskie – czym są i jak działają?

Feromony to nic innego jak lotne substancje semiochemiczne, które w świecie przyrody są wykorzystywane przez zwierzęta w celu wywołania konkretnego wpływu na otoczenie lub innych przedstawicieli tego samego gatunku. Można zatem powiedzieć, że jest to jeden ze środków komunikacji, służący przede wszystkim zasygnalizowaniu gotowości do rozmnażania.  

Badania naukowe potwierdziły, że także ludzie wytwarzają lotne związki, których celem jest zwrócenie uwagi płci przeciwnej. Feromony męskie są zawarte w wydzielinach ciała – ślinie, pocie, moczu i spermie. 

W królestwie zwierząt obecność feromonów w powietrzu jest rejestrowana przez narząd lemieszowo-nosowy. Co ciekawe, badania naukowe dowiodły, że występuje on także u ludzi, ale nie u wszystkich. W tym miejscu warto przytoczyć wyniki badań przeprowadzonych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. W 2007 roku przebadano 634 pacjentów Kliniki Otolaryngologii. Narząd umożliwiający wyczucie feromonów występował u 312 osób.

Nie jest to nowe odkrycie. Już w XVIII wieku Frederick Ruysch – holenderski lekarz – zaobserwował, że natura wyposażyła niektóre osoby w narząd lemieszowo-nosowy. Należy zatem przyjąć, że na działanie feromonów nie są wrażliwe wyłącznie zwierzęta.

Jako naturalne środki, feromony służą przekazywaniu niewerbalnych komunikatów, m.in. na temat dojrzałości, gotowości do rozmnażania i stanu seksualnego. Taką samą funkcję pełnią środki syntetyczne, oferowane jako feromony dla mężczyzn mają podnieść atrakcyjność użytkownika w oczach kobiet.  

Najlepsze feromony męskie – jakie wybrać?

Środki dostępne w sprzedaży występują jako perfumy męskie z feromonami lub substancje bezwonne. Naturalne feromony męskie charakteryzują się dość łagodnym działaniem. Większą skutecznością w skupianiu uwagi kobiet charakteryzują się feromony syntetyczne. Takie specyfiki (oferowane w formie aerozoli, sztyftów, perfum lub żeli pod prysznic) najczęściej zawierają jedną z trzech substancji:

  • androsteron – jego zadaniem jest podkreślenie męskiej dominacji,
  • andostenol – służy wpływaniu na nastrój i zachowanie kobiet poprzez wywoływanie pobudzenia seksualnego,
  • androstadienon – wywiera wpływ na ośrodek oddechowy poprzez zwiększenie częstotliwości oddechów.

Najlepsze feromony stanowią mieszankę poszczególnych substancji. Może się jednak zdarzyć, że zastosowanie nawet takiego środka nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jak to możliwe? To proste – nawet skuteczne feromony męskie wykazują działanie osobnicze, co oznacza, że niektóre panie pozostają obojętne na ich wpływ. W tym miejscu należy powrócić do kwestii narządu lemieszowo-nosowego. To właśnie w tym obszarze umiejscowione są receptory, które odpowiadają wyłącznie za wyczuwanie feromonów. Skoro nie każda kobieta jest wyposażona w taki narząd, wybiórcze działanie tego typu środków jest całkowicie zrozumiałe.  

Feromony męskie – jak je stosować?

Aby wzmocnić efekt działania feromonów, należy je umiejętnie stosować. Prawdą jest, że substancja rozpylona na ubranie utrzymuje się dłużej, jednak zaaplikowana na skórę wykazuje silniejsze działanie. 

Feromony należy nanieść/rozpylić na 10-15 minut przed założeniem ubrania, najlepiej na szyję, nadgarstki i wewnętrzną szczęść stawów kolanowych i łokciowych. Substancja lepiej utrzymuje się na skórze nawilżonej niż suchej, zatem panowie chcący stosować feromony powinni dbać o ciało stosując odpowiednie balsamy. W odpowiednich warunkach można liczyć nawet na 6-godzinne działanie feromonów, minimalny czas to natomiast ok. 4 godziny. Jeżeli twój wybór padł na feromony bezwonne, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby równolegle użyć ulubionych perfum lub dezodorantu.

Ważne! W przypadku feromonów w spreju lub aerozolu, naniesionej substancji nie należy wcierać i rozcierać na skórze.  

ZOBACZ: Zostań współczesnym Casanovą, czyli jak uwieść kobietę gestem i czynem?

CZYTAJ TEŻ: Męski punkt G: gdzie jest i jak go stymulować?

WIĘCEJ O SEKSIE: Rodzaje prezerwatyw: jak wybrać prezerwatywę i jak ją poprawnie założyć?