Na początku byłam pewna, że chodzi przede wszystkim o penisa. Oczywiście, myślenie schematyczne. We wczesnej młodości przeczytałam, pewnie u Grahama Mastertona, że faceci usuwają włosy łonowe, by optycznie powiększyć członka. Cóż, okazało się, że żaden jeszcze w ten sposób nie uzasadnił chodzenia na boyzilian (depilacja intymna dla mężczyzn, od ang. „boy” i „brazilian”). - Panowie doceniają przede wszystkim higienę, jaką daje ten zabieg -  tłumaczy Magda Bakuła z salonu Lycon w warszawskiej Elektrowni Powiśle. 

Boyzilian - co to takiego?

 - Usunięte włosy nie pojawiają się przez trzy tygodnie, skóra jest gładka, czysta i zadbana. Depilację dla mężczyzn na świecie znaleźć można pod różnymi nazwami, min. Manscaping, BSC, manzilian, men’s intimate waxing, the male Brazilian, Sunga, Brozilian, Boyzilian, Guyzilian, Boykini, male Hollywood waxing, Californian waxing. U nas nazywamy to Boyzilian. Zabieg polega na całkowitym usunięciu owłosienia z okolic intymnych z możliwością częściowego pozostawienia według życzenia klienta. Najczęściej klienci usuwają wszystkie włosy z tych okolic, w przeciwieństwie do kobiet, którym zdarza się zostawiać paseczek lub nawet rozmaite wzorki - uśmiecha się Magda Bakuła. Do depilacji wrażliwych okolic stosuje się oczywiście specjalne australijskie woski, które pozwalają zredukować bolesność zabiegu do minimum i cieszyć się gładką skórą przez długi czas.

Depilacja Boyzilian trwa około 30 minut. Usuwane są całe włosy wraz z cebulkami, aby jak najdłużej skóra była gładka. - Przed wykonaniem zabiegu przeprowadzam wywiad z klientem, czy istnieją przeciwskazania do wykonania depilacji, takie jak cukrzyca, drobne rany, świeże blizny, egzema lub czy przyjmowanie niektórych leków. Następnie klient przebiera się do zabiegu, używając jednorazowej bielizny. Zwykle panowie pytają czy muszą koniecznie jej używać. Wolą bez. Na zakończenie zabiegu skóra jest dezynfekowana oraz nakłada się łagodzący balsam. Mężczyźni mogą mieć depilację intymną tymi samymi woskami co kobiety, ale zawsze wybierają raczej ciemne kolory. Różowy raczej do nich nie przemawia.

Jak namówić faceta na depilację?

Po pierwszej wizycie klienci są zwykle zaskoczeni niską bolesnością zabiegu oraz komfortem po wykonaniu depilacji. Wstyd przed depilacją okolic intymnych znika bardzo szybko. Pozostaje wygoda i higiena. Skóra pozostaje gładka na długi czas, odrastające włosy są słabsze, a każdy kolejny zabieg jest mniej bolesny. To właśnie dyscyplinuje mężczyzn do regularnych odwiedzin w salonach depilacji. Co jeszcze? Panowie naprawdę zaczęli masowo uprawiać sport. Często jest to wysiłkowy crossfit, tabata, biegi. Co za tym idzie – bardziej się pocą… Nie tylko pod pachami. A depilacja pozwala utrzymać higienę ciała nieporównywalnie lepiej.

Skoro już o pachach… Mężczyźni zwykle zaczynają od twarzy, potem schodzą do pach, a następnie niżej. - Zwykle klient oswaja się z zabiegiem usuwając włosy z nosa lub regulując brwi albo linię brody. Depilacja nosa to hit! Brak wystających z nosa włosów to efekt odmłodzenia o kilka lat. Bo, nie bójmy się tego powiedzieć, włosy w nosie mają starsi mężczyźni. A kto nie chce być tak postrzegany, powinien sprawić, że włosy te znikną -  tłumaczy Magda Bakuła. Podobnie wygląda odmładzanie twarzy dzięki regulacji brwi. Najczęściej panowie proszą o naturalny, uporządkowany wygląd. W wielu przypadkach wystarczy tylko wymodelować kształt, usuwając zbędne włoski, ale coraz częściej podczas stylizacji męskiej panowie proszą o przyciemnienie brwi lub zmianę ich koloru.

Nie tylko pachy i nos

Zabieg zwykle zaczyna się od usunięcia niechcianych włosków z okolicy między brwiami. Rozdzielenie brwi dla niektórych panów jest na początek zmianą wystarczającą. Kolejny etap to usunięcie zbędnych włosków z powieki, skroni i okolicy nad brwiami. Jeśli brwi wymagają przyciemnienia, używa się do tego farbki lub henny.

Zdarza się, że klienci mają bardzo słabe i cienkie włoski na brwiach. Pomagają tu odżywki, które pobudzają wzrost brwi, odżywiają je i poprawiają ich kondycję. Należy je regularnie nakładać przez kilku miesięcy. To szkoła cierpliwości, ale w zamian brwi stają się mocniejsze i bardziej gęste. I kto jak kto, ale mężczyźni są zdyscyplinowani i jeśli powie się im, że powinni tego produktu używać – robią to. - Panowie mają też taką fajną cechę, że cieszą się, kiedy dostają od nas z salonu SMS z przypomnieniem, że minął miesiąc lub półtorej i pora zapisać się na zabieg. Odczytują to jako troskę o nich. Zwykle też, jeśli mężczyzna robi depilację miejsc intymnych, nie chce zmieniać kosmetyczki. Jest oswojony i przyzwyczajony. Potrafi powiedzieć, że na pewno nie pójdzie do innego salonu. Kobiety są inne. Często nie ma dla nich znaczenia, kto robi zabieg. Byle były zadowolone. Nawet jeśli to depilacja intymna -  dodaje Magda Bakuła.

Pomiędzy boyzilian a brwiami jest jeszcze klatka piersiowa i plecy. Coraz więcej klientów depiluje włosy na plecach i klatce. Pozwala im to higienę, sprawia, że ładnie się opalają a latem jest im chłodniej. Niektórzy mężczyźni mają tak intensywne owłosienie, że koszula odstaje im od ciała. Tacy panowie z ulgą odkrywają depilację. Nie jest bolesna, można ją powtarzać nieco rzadziej, a ciało wygląda zupełnie inaczej. To jak? Przekonani? Spróbujecie?

---------

Magda Bakuła - kosmetolog z 10-letnim doświadczeniem, obecnie manager Salonu Flagowego Lycon. Przez 4 lata pracowała w Spearside w hotelu Hilton (spa dla mężczyzn). Wykwalifikowana masażystka.

ZOBACZ: Regulacja brwi u mężczyzn: jak przycinać, regulować i dbać o brwi pincetą, trymerem i maszynką do golenia?

CZYTAJ DALEJ: Masz wysokie czoło i zakola? Te 3 męskie fryzury dodadzą ci pewności siebie

WIĘCEJ W TEMACIE: Gładko poszło, czyli męska depilacja. Z jakich zabiegów korzystać?