„Euforia”  (Euphoria) to nieszablonowy serial HBO o dorastaniu, który szczerze opowiada o nastoletnim świecie, zaprawianych narkotykami imprezach i towarzyszącym młodym ludziom lęku. Bohaterką serialu jest 17-letnia Rue Bennett (Zendaya). Nastolatka zakończyła niedawno odwyk i zastanawia się nad swoją przyszłością. Jej życie gwałtownie się zmienia, kiedy poznaje Jules Vaughn (Hunter Schafer), transseksualną dziewczynę, która niedawno przeprowadziła się do miasta po rozwodzie swoich rodziców i podobnie jak Rue szuka swojego miejsca na Ziemi.

CZYTAJ TEŻ: „Czarnobyl” to świetny miniserial, który mogło stworzyć jedynie HBO. Netflix może się tylko uczyć

Bliski krąg Rue to jej znajomi z klasy – wysportowany Nate Jacobs, którego wybuchy gniewu maskują niepewność i lęk, Maddy Perez, dziewczyna, z którą Nate schodzi się i rozchodzi, Chris McKay, gwiazda futbolu, która ma problemy z zaaklimatyzowaniem się w szkole, Cassie Howard, którą prześladuje jej erotyczna przeszłość, Lexi Howard, młodsza siostra Cassie i twardo stąpająca po ziemi wieloletnia przyjaciółka Rue, oraz Kat Hernandez, dbająca o figurę nastolatka, która odkrywa swoją seksualność.

Euforia” – kto w obsadzie?

Widzowie mogą kojarzyć Zendayę przede wszystkim z jej roli w „Spider Man: Homecoming”. Poza nią, a także modelką i aktywistką Hunter Shafer, Jacobem Elordim („The Kissing Booth”), Algee Smithem („Nienawiść, którą dajesz”), Alexą Demie („Mid90s”), Maude Apatow (serial HBO „Dziewczyny”), Sydney Sweeney (serial HBO „Ostre przedmioty”) i Barbie Ferreiry (pomysłodawczyni nagrodzonego statuetką Webby serialu internetowego „How to Behave”), w produkcji występują także Angus Cloud jako Fezco – dealer i kumpel Rue, Storm Reid („Pułapka czasu”) jako Gia – siostra Rue, Nika King („Greenleaf”) jako Leslie - matka Rue oraz Eric Dane („Chirurdzy”) jako Cal - ojciec Nate’a, który skrywa niejedną tajemnicę.

Pomysłodawcą i autorem scenariusza wszystkich odcinków serialu jest Sam Levinson, który jest także jego producentem wykonawczym i reżyserem pięciu odcinków. Filmografia Sama Levinsona obejmuje takie tytuły, jak „Assassination Nation”, „Kolejny szczęśliwy dzień” i film HBO „Arcyoszust”. Poza nim obowiązki producentów wykonawczych pełnią także: Drake, Future the Prince, Ravi Nandan i Kevin Turen.

Konsultantem ds. kwestii transpłciowych był Scott Turner Schofield, obowiązki konsultanta pełnił także Jeremy O. Harris. Serial został wyprodukowany we współpracy ze spółką A24 i jest oparty na izraelskiej produkcji o tym samym tytule. Jej pomysłodawcami są Ron Leshem i Daphna Levin ze spółki HOT.

Kontrowersje

 Jeszcze przed swoją premierę, serial wzbudził kontrowersje w Ameryce. Tim Winter z amerykańskiej organizacji Parents Television Council, ostrzegł, że produkcja jest pełna treści dla osób pełnoletnich. I choć HBO właśnie w ten sposób promuje swoje nowe dzieło, Winter uważa, że to „ślepa uliczka”, bo do produkcji dostęp ma każdy, kto wykupi sobie dostęp. Jest pewny, że nawet rodzice będą „przerażeni tym serialem”.

CZYTAJ TEŻ: Keanu Reeves to król kina akcji i Internetu. Oto 10 najlepszych filmów z jego udziałem

Jak pisze Marta Korycka dla „Gazety Wyborczej”, „jeden z zagranicznych dziennikarzy policzył, że w pierwszym odcinku pojawia się blisko 30 penisów. Widzimy filmiki porno; dziewczyny, które nakręcają się wzajemnie na to, by koniecznie stracić dziewictwo; stosunek, podczas którego chłopak zaczyna dusić partnerkę; chłopaków komentujących nagie zdjęcia koleżanek”. W przypadku HBO to jednak nic nowego, bowiem stacja zawsze znana była ze swoje odważny postawy wobec seksu i przemocy.

Euforia” – kiedy premiera?

Premiera serialu HBO „Euforia” odbędzie się w HBO w poniedziałek, 17 czerwca o godzinie 21:10. W serwisie HBO GO pierwszy odcinek jest już dostępny. Premiery kolejnych odcinków będą odbywały się co tydzień w poniedziałki. Czy będzie to hit na miarę „Czarnobyla”? Choć raczej nie ma szans, by stać się najlepiej ocenianym serialem w historii w serwisie IMDb, to jednak może przynajmniej przynieść dobrą oglądalność stacji. A recenzje póki co serial ma przyzwoite.