W całej Polsce mają miejsce protesty przeciw czwartkowemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który zakazał aborcji w przypadku trwałych i nieodwracalnych wad płodu. Sprzeciw na tę decyzję od samego początku wyrażają artyści i artystki. Wśród nich jest pochodzący z Gdyni grafik Jarek Kubicki.

O Kubickim zrobiło się głośno w kwietniu tego roku, gdy na jego Facebooku pojawiły się przerobione obrazy mistrzów malarskich jak Muncha czy Moneta. Twórca domalował w nich policjantów wypisujących mandaty. W ostatnich dniach Kubicki udostępnił kolejny cykl grafik, który również odwołuje się do rzeczywistości.

Tym razem metamorfozie uległ plakat Solidarności z 1989 roku. Zamiast Gary Coopera z filmu „W samo południe” widzimy na plakatach ikoniczne bohaterki kina akcji jak Ellen Ripley z „Obcego” (a właściwie drugiej części, gdzie była najbardziej bad-assowa), Sarah Connor z „Terminatora 2”, Pannę Młodą z „Kill Billa”, Furiosę z „Mad Maxa: Na drodze gniewu” oraz Larę Croft z „Tomb Raidera”.

„W roli bohaterek - kobiety, które znamy z ról w których, gdy mówią słowo "wypierdalać!", to szykujesz się do dalekiej wyprawy nawet, jeśli jesteś napakowanym koksem. Albo księdzem. Albo prawicowym politykiem. Albo innym zjebem, któremu marzy się zabierania innym ich praw” – napisał artysta na Facebooku.

Pamiętacie plakat Solidarności z 1989 r? Ten "W samo południe"? Jak nie, wrzucę go w komentarzu. Pomyślałem, że fajnie...

Opublikowany przez Jarka Kubickiego artista Niedziela, 25 października 2020