Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin Miguela de Cervantesa, czyli wybitnego autora powieści „Don Kichot”. Data jednak nie była pewna, stąd ostatecznie zdecydowano się na 23 kwietnia. Nie bez przyczyny. To właśnie tego dnia 1616 roku zmarli Cervantes i William Shakespeare, choć w obu przypadkach trzeba wspomnieć o pewnych zawiłościach. Cervantes tak naprawdę zmarł 22 kwietnia, ale powszechnie czci się jego pamięć dzień później (23 kwietnia został pochowany), zaś datę śmierci angielskiego mistrza podaje się według kalendarza juliańskiego.

Za to wiadomo, że na pewno 23 kwietnia urodzili się tacy pisarze jak Maurice Druon, Halldor Kilkan Laxness, Manuel Mejia Vallejo czy Wasyl Zemlak. Najwcześniej Dzień Książki i Praw Autorskich zaczęto obchodzić w Hiszpanii, bo już w 1930 roku. Co ciekawe, w tym kraju do każdej zakupionej książki dana osoba dostaje czerwoną różę.

Od 1964 roku świętuje się ten dzień we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, zaś od 1995 roku na całym świecie. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został wpisany na listę międzynarodowych dni i tygodni ONZ. W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało, był Madryt. 24 czerwca 2014 tytuł ten otrzymał Wrocław. 

Obchody dnia książki przybierają różne formy. Na całym świecie organizowane są eventy, wykłady i prelekcje, których celem jest pokazanie, jak ważne jest czytelnictwo. Tak przynajmniej było do 2020 roku. 

25-lecie Światowego Dnia Książki – skorzystaj z rabatu

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z dwóch powodów – jeden jest pozytywny, drugi negatywny. Ten pierwszy związany jest z faktem, że Światowy Dzień Książki obchodzimy już po raz 25. Niestety to świętowanie musi odbywać się w inny sposób niż w przeszłości. Z powodu pandemii koronawirusa i związanymi z tym ograniczeniami wszystko przeniosło się do internetu. To w mediach społecznościowych odbywają się premiery książek, spotkania autorskie czy rozmowy o literaturze.

Choć teraz mamy więcej czasu na czytanie w domu, to jednak możemy nie zdawać sobie sprawy, jak branża wydawnicza mocno odczuwa kryzys wywołany przez COVID-19. W ankiecie przeprowadzonej przez PIK pod koniec marca br. wśród niemal 200 przedstawicieli rynku książki wyszło, że ponad 70 proc. badanych odczuło dramatyczny spadek sprzedaży po wprowadzeniu stanu pandemii w Polsce. Jeśli sytuacja nie wyklaruje się do czerwca, to aż 64 proc. przewiduje zwolnienia w przypadku utrzymania stanu epidemii do końca czerwca, a 27 proc. zapowiada nawet likwidację firm. Stąd obecnie kładzie się nacisk na sprzedaż internetową i aktywność w mediach społecznościowych. Teraz możemy mieć nadzieję, że wszystko wróci do normy jak najszybciej. 

Na koniec dodam, że z okazji Światowego Dnia Książki możecie skorzystać z rabatów do -65 proc. na kultowy.pl! Promocja dotyczy wybranych tytułów i obowiązuje od 22.04 do godz. 23:59 dnia 26.04.2020r. Rabat jest naliczany od ceny okładkowej.