ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY i SERIALE

  • Laleczka”

Ten horror to nic innego, jak remake klasyka gatunku pod tytułem „Laleczka Chucky”. Tym razem Chucky jest futurystyczną zabawką, która zostaje zhakowana. Głosu antagoniście podłożył Mark Hamill, znany z roli Luke’a Skywalkera z „Gwiezdnych wojen”. Co ciekawe, w filmie głównymi bohaterami są dzieciaki, co nasuwa skojarzenia, że twórcy mierzyli w coś podobnego do „Stranger Things” lub nowego „To”.

  • Oszustki”

Młody milioner stanie się obiektem rywalizacji dwóch oszustek, zarabiających na życie wyłudzaniem pieniędzy od zamożnych mężczyzn. W tej komedii w głównych rolach wystąpiły Anne Hathaway („Diabeł ubiera się u Prady”) oraz Rebel Wilson („Druhny”). Scenarzystka filmu Jac Schaeffer powiedziała: „Mamy tu wiele rodzajów oszustw i dwie mocno zmieniające się bohaterki. Wymyślanie ich metamorfoz, kostiumów, peruk i sposobów zachowania to była prawdziwa radość, zwłaszcza że inspiracją były tak barwne aktorskie osobowości jak Anne i Rebel”.

  • Petra”

A teraz coś bardziej dramatycznego. W filmie Jaimego Rosalesa widz przechodzi przez labirynt, zawiłej, rodzinnej historii, w której kryją się zdumiewające sekrety. Petra po śmierci matki wyrusza w podróż, aby odkryć tożsamość swojego ojca, która była przed nią ukrywana przez całe życie. Ciekawie sfotografowany obraz Rosalesa łączy w sobie klimaty rodem z antycznej tragedii z rozwiązaniami typowymi dla rasowej telenoweli. I ten mikst się udaje.

  • Dark” – 2. sezon na Netfliksie

Pierwszy sezon niemieckiego serialu pojawił się na Netfliksie 1 grudnia 2017 roku. Wielu recenzentów słusznie zauważyło, że „Dark” wygląda jak mroczniejsza wersja „Stranger Things”, z bardziej poplątaną fabułą, która nawet mocniej skręca w rejony science fiction. Serial spodobał się widzom i szybko podjęto decyzję o nakręceniu kontynuacji.

Co zaś będzie działo się w drugim sezonie? Jonas trafił do przyszłości i desperacko chce wrócić do 2020 r. W międzyczasie jego przyjaciele – Martha, Magnus i Franziska – próbują odkryć w jaki sposób Bartosz jest związany z tajemniczymi zjawiskami, które dzieją się w miasteczku Winden. Coraz więcej osób jest wciągniętych w wydarzenia sterowane przez tajemniczą postać, która zdaje się być połączona ze wszystkimi strefami czasowymi.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI

  • Po Piśmie” – Jacek Dukaj

Koniec pisma i człowiek tracący podmiotowość w nowym dziele Jacka Dukaja. „Po piśmie” to intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia „ja”. Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W „Po piśmie” Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć– od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego „ja”.

„Mechanizm «wyzwalania z pisma» napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję”.

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem. Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego „ja” zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.

  • Nóż” – Jo Nesbo

A tu dla odmiany coś z literatury gatunku, a mówiąc ściślej, z kryminału. „Nóż” to już dwunasta powieść z cyklu z Harrym Hole. W nowej odsłonie bohater wrócił do punktu wyjścia: znowu pije, Rakel wyrzuciła go z domu, ponownie mieszka przy Sofies gate. Pewnego dnia budzi się z obezwładniającym kacem, a na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem spostrzega ślady krwi. Kompletnie nic nie pamięta z minionej nocy. Harry wiele przeżył, ale nawet on nie jest gotowy na koszmar, jaki zgotował mu los. Policjant musi zmierzyć się nie tylko ze starym, śmiertelnym wrogiem, ale i ze swoim osobistym piekłem.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA

  • Big Book Festival w dniach 21-23 czerwca w Warszawie (różne lokalizacje)

„Rzuć wszystko i grzesz czytaniem” – w taki sposób zachęcają organizatorzy siódmej edycji festiwalu Big Book Festival, który odbywać się będzie od 21 do 23 czerwca w Warszawie. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Skok w bok”.

Podczas siódmej edycji Big Book Festival organizatorzy zapewniają, że nie będą dzielić książek na lepsze i gorsze. „Zapominamy o kategoriach literackich, a z tysięcy tytułów wybieramy to, co nam się podoba” – napisali organizatorzy.

W trakcie festiwalu zaplanowano ok. 50 wydarzeń. W programie znajdziemy performance, pokazy, spektakle oraz happeningi. Wśród festiwalowych gości będą m.in. Jamie Bartlett, którego wystąpienia o demokracji w dobie nowych technologii w TED oglądają miliony, Ayobami Adebayo – nowa sensacja literatury nigeryjskiej oraz Katahrina von der Gathen – edukatorka seksualna z Niemiec.

Na zaproszenie Big Book Festival przyjadą także powieściopisarze, ale także badacze i eksperci, którzy pomagają zrozumieć dynamicznie zmieniający się świat i proponują nowe sposoby myślenia o przyszłości. Wśród autorów, którzy między 21 a 23 czerwca wystąpią na Starym Mokotowie (siódma edycja wędrującego festiwalu odbywa się w Big Book Cafe, Centrum Łowicka oraz willi i muzeum Władysława Broniewskiego – przy ul. Jarosława Dąbrowskiego), są m.in. Włoch Alessandro Barrico oraz Sarah Moss z Anglii.

Tu możecie przeczytać więcej na temat wszystkich wydarzeń – bigbookfestival.pl

  • KISSPRINT 2019 – Wystawa Grafiki Artystycznej w Warszawie (21-23 czerwca)

Czym jest KISSPRINT? Jak piszą organizatorzy, „szalonym działaniem młodych twórców ku zderzeniu piękna grafiki artystycznej ze światem ciekawych jej odbiorców. W miejscu wystawy spotykamy się i nawiązujemy relację za pośrednictwem prezentowanych dzieł studentów, absolwentów i doktorantów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest to niecodzienne wydarzenie w zgiełku miejskiej codzienności. Kieruje nami chęć pokazania nie tylko talentów, ale przede wszystkim myśli, postaw i wrażliwości na otaczającą rzeczywistość. Wspólnymi siłami podpartymi doświadczeniem i zaangażowaniem naszych profesorów, organizujemy wystawę wykraczającą poza mury uczelni. Obecna różnorodność form ekspresji pozwala odnaleźć się każdemu przybyłemu nań widzowi.

KISSPRINT stał się już niemal naszą studencką tradycją. Pełni zapału i wizji wkraczamy w nowy kontekst jakim jest ekspozycja sztuki w nietypowej przestrzeni. Gramy preludium pod naszą przyszłość na szeroko rozumianej scenie artystycznej, pełni wiary w wartość grafiki artystycznej”.

Tegoroczna, piąta edycja Wystawy Grafiki Artystycznej – KISSPRINT 2019 odbędzie się w nowo powstałym budynku należącym do Elektrowni Powiśle (Zajęcza 2b), w sercu miasta, tuż nad Wisłą. Tu strona wydarzenia

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

  • Bruce Springsteen – „Western Stars”

Od premiery debiutanckiego albumu Bruce’a Springsteena minęło już 46 lat, ale artysta wciąż poszukuje nowych inspiracji. Tym razem padło na popowe albumy artystów z południowej Kalifornii wydane w latach 60-tych i 70-tych. Płyta Springsteena powstawała głównie w jego domowym studio nagraniowym w New Jersey. Dziewiętnasty album artysty zatytułowany „Western Stars”.

„Ta płyta to swego rodzaju powrót do moich albumów opartych na historiach ciekawych postaci i kinowych, orkiestrowych aranżacjach” – mówi sam Bruce Springsteen.

13 piosenek, które znajdą się na „Western Stars”, to opowieści pełne typowo amerykańskich odniesień, dotyczące izolacji i wspólnoty, tęsknoty za domem i nadziei, rozgrywające się na autostradach i pustynnych obszarach.

  • Bastille – „Doom Days”

Album Bastille został nagrany w 2018 w należącym do zespołu studiu „One Eyed Jacks”. „Doom Days” pokazuje inną optykę – zachęca, by na chwilę wyłączyć się i uciec od otaczającej nas apokalipsy.

Bastille na trzecim albumie prezentują najbardziej prowokujące, życiowe i bezkompromisowe teksty w dotychczasowej karierze. Zespół zanurza się w lękach całego świata, jak również dotyka problemów na intymnym poziomie. Wielokrotnie podczas odsłuchu „Doom Days” usłyszymy o rzeczach, z którymi możemy się utożsamić. Brytyjski kwartet wypracował filmowe brzmienie, które sprawia, że nawet popowy kawałek może poruszać istotne tematy.

Podobnie jak w przypadku poprzednich albumów, Bastille nie przejmują się etykietami gatunkowymi i na „Doom Days” wciąż eksperymentują z brzmieniem. Usłyszymy na nim nawet gospel, house czy R&B. „Million Pieces” czy „Nocturnal Creatures” odwołują się do popularnych w latach 90. brzmieniach breakbeat i UK garage. Wszędobylskie nawiązania do popkultury sprawiają, że na „Doom Days” znajdziemy wiele smaczków i ukrytych skarbów.