Bacardi – historia

Bacardi to firma, która istnieje do 1862 roku. Jej założycielem był Hiszpan Don Facundo Bacardi Masso. W pierwszych latach działalności firmy Facundo opracował recepturę, dzięki której na bazie dwóch różnych destylatów stworzył biały rum o niezwykłym smaku i subtelnym zapachu.

Na przestrzeni kolejnych dekad popularność tego alkoholu tylko rosła, ale nie obyło się bez poważnych perturbacji – rodzina Bacardich w pewnym momencie stała się wrogiem publicznym reżimu Fidela Castro na Kubie (marka nie tylko zaczęła swój żywot właśnie w tym państwie, ale była z nim bardzo długo związana). Majątek potentatów alkoholowych skonfiskowano i członkowie rodziny zostali zmuszeni do emigracji.

Jednak w tamtym okresie Bacardi było już firmą o takiej sile, że nic nie mogło przeszkodzić w jej dynamicznym rozwoju. Pierwotnie znana z białego rumu o tej samej nazwie, dziś ma w swoim portfolio ponad 200 marek i zatrudnia ok. 6 tys. pracowników. Sprzedaje ponad 200 milionów butelek rocznie w blisko 100 krajach. I co najważniejsze – wciąż jest w rękach rodziny Bacardich.

Drinki z Bacardi

Bacardi nie cieszyłoby się tak niezmienną popularnością, gdyby nie fakt, że fantastycznie komponuje się z bardzo różnymi smakami. Jest to rum o sporej zawartości alkoholu (37 proc.), więc przy okazji sprawia, że koktajle z nim mają odczuwalną moc. Możliwości wykorzystywania tego trunku jest bez liku. W najprostszej postaci możemy pić Bacardi ze Spritem, z Pepsi i limonką, z wodą gazowaną, czy nawet z mlekiem i kostkami lodu. Do tego ostatniego, skądinąd mocno nietypowego połączenia, dobrze jest dorzucić np. likier kokosowy czy czekoladowy. Każdy, kto lubi eksperymenty, na pewno szybko zauważy, że ten słynny rum nadaje się niemal do wszystkiego.

A jeśli akurat chcecie pić konkretne drinki, to rzecz jasna do wyboru jest sporo opcji. Skupmy się na tych najważniejszych.

Drinki z Bacardi – Pina Colada

Trudno nie zacząć od Pina Colady, bardzo popularnego drinku podczas lata. Przepis na niego jest prosty. Potrzebujemy Bacardi, czyli białego rumu (30 ml), mleczka kokosowego (30 ml), soku ananasowego (90 ml) i kostek lodu. Do miksera wrzucamy lód oraz wlewamy wszystkie składniki. Miksujemy do momentu aż lód będzie dobrze skruszony. Przelewamy wszystko do szklanki i dekorujemy np. listkiem z owocu ananasa. Warto wspomnieć, że brzegi szklanki przed napełnieniem można zwilżyć sokiem z limonki i obsypać wiórkami kokosowymi.

Drinki z Bacardi – Cuba libre

To kolejny szalenie popularny drink. Potrzebujemy 50 ml białego rumu, 100 ml coli, limonki oraz lodu. Limonkę kroimy na ćwiartki. Przed wrzuceniem do szklanki lekko je wyciskamy. Dodajemy lód, wlewamy rum i dopełniamy colą. Wedle uznania można udekorować plasterkiem limonki. Jak widać nie jest to szczególnie wymagający przepis.

Drinki z Bacardi – Mojito

Któż nie lubi Mojito? Żeby je zrobić, musimy mieć 40 ml białego rumu, 20 ml soku cytrynowego, 10 ml syropu cukrowego, wody gazowanej, 0,5 limonki oraz kilka listków świeżej mięty. Sok cytrynowy, syrop cukrowy oraz miętę ugniatamy w szklance typu old fashioned. Następnie zasypujemy kruszonym lodem i zalewamy rumem. Uzupełniamy wodą gazowaną. W ramach dekoracji dodajemy kawałek limonki i gałązkę świeżej mięty. Mojito najlepiej smakuje w upalne dni.

Drinki z Bacardi – Daiquiri

Aby zrobić ten drink musimy mieć 40 ml białego rumu, 5 ml syropu cukrowego, 20 ml soku z limonki oraz kostek lodu. Do shakera wrzucamy lód, wlewamy rum, sok z cytryny i syrop cukrowy. Mieszamy wszystko. Przecedzamy do kieliszka koktajlowego. Możemy dodać plasterek cytryny.

Drinki z Bacardi i Malibu

Malibu z Bacardi to zestawienie, który może przypaść wam do gustu. Aby stworzyć taki drink, potrzebujemy 30 ml białego rumu, 30 ml malibu, 50 ml soku ananasowego, 50 ml soku pomarańczowego oraz kostek lodu. Do blendera wlewamy wszystkie składniki i dodajemy kostki lodu. Miksujemy do chwili, aż lód będzie porządnie skruszony i powstanie piana. Następnie wszystko przelewamy do szklanki. Możemy ozdobić kawałkiem pomarańczy.

Bacardi z tonikiem

Jeśli poszukujecie orzeźwiającego, a przy tym banalnego do zrobienia koktajlu na lato, to to połączenie może być w sam raz. Potrzebujemy 60 ml rumu Bacardi Carta Blanca lub Gold oraz 90 ml toniku. Wlewamy wszystko do dużej szklanki typu tumbler. Na koniec dodajemy kostki lodu i dekorujemy plasterkiem cytryny. I tyle z naszej roboty.

Drinki z Bacardi – opcja z czerwonym winem

Ciekawe wygląda drink, w którym dodatkowym alkoholem jest czerwone wino. Jeśli chcecie czegoś takiego spróbować, to potrzebujecie 30 ml białego rumu, 60 ml czerwonego wina, 15 ml syropu cukrowego, 10 ml soku z cytryny, 10 ml soku pomarańczowego, wody gazowanej oraz plasterka pomarańczy. W shakerze mieszamy rum, sok pomarańczowy, sok z cytryny, wino, syrop z kostkami lodu. Przelewamy do szklanki, którą uzupełniamy wodą gazowaną. Dekorujemy plasterkiem pomarańczy.

Na koniec możecie spróbować jeszcze koktajlu, w którym wlewamy 40 ml Bacardi, 30 ml grenadyny i 30 ml soku z cytryny do shakera. Dodajemy pokruszony lód i mieszamy. Smak może was pozytywnie zaskoczyć.

Jak widać Bacardi można wykorzystać na tak wiele sposobów, że nie sposób znudzić się tym rumem.

ZOBACZ: Dlaczego mojito to najlepszy napój na lato? Przepisy na idealny drink: klasyczny i smakowy

CZYTAJ TEŻ: Drinki na lato: najlepsze drinki z Campari [PRZEPISY ELLE MAN]