ELLE MAN – kultura na weekend: FILM


„Judy”

Zima 1968 roku. Ciesząca się ogromną popularnością Judy Garland przybywa do Londynu na serię koncertów. W przypadku tego filmu wiele się mówi o szansach oscarowych Renee Zellweger. Aktorka jest mocno chwalona za swoją kreację słynnej aktorki i piosenkarki. Co więcej, film ogniskuje się na newralgicznym momencie w życiu Garland, która zmarła tragicznie w 1969 roku.

„Deerskin”

Obsesja mężczyzny na punkcie swojej kurtki z jeleniej skóry powoduje, że pozbywa się on swoich oszczędności i staje się przestępcą. Reżyser Quentin Dupieux znany jest ze swoich absurdalnych czarnych komedii, stąd zawsze warto sprawdzać jego kolejne filmy. W „Deerskin” w główną rolę wcielił się Jean Dujardin, czyli zdobywca Oscara za rolę w filmie „Artysta”. Jego reakcja i sam film są powszechnie chwalone, więc nie możemy się doczekać, co tym razem wymyślił Dupieux.

„The Grudge. Klątwa”

Są takie domy, do których nie powinniśmy wchodzić. Warto wsłuchać się w podszept instynktu mówiącego nam „Nie idź tam”, warto zawrócić z progu. Bo jeśli raz tam wejdziesz, duch tego domu nie opuści cię nigdy… Kiedy ktoś zginie z ręki szaleńca, rodzi się klątwa. Producent Sam Raimi przedstawia nową odsłonę kultowego horroru. Film w reżyserii Nicolasa Pesce’a.

„Koty”

Laureat Oscara Tom Hooper („Les Misérables. Nędznicy”, „Dziewczyna z portretu”, „Jak zostać królem”) przedstawia filmową wersję kultowego musicalu Andrew Lloyda Webbera. W filmie zobaczymy m.in.: Jamesa Cordena, Judi Dench, Jasona Derulo, Idrisa Elbę, Jennifer Hudson, Iana McKellena, Taylor Swift oraz Rebel Wilson.

Tutaj nie ma żadnej dyskusji. Ten film na pewno będzie bardzo zły, ale prawdopodobnie to jest w nim najciekawsze. Już zwiastuny udowadniały, że Hollywood dawno nie wypuściło takiego dziwactwa. Recenzenci pisali o CGI’owym koszmarze, który wywołuje u widza poczucie zażenowania. Nie spodziewajcie się nawet żadnego guilty pleasure, ale podejrzewamy, że pójdziemy do kina dla śmiechu lub z pobudek masochistycznych.

„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”

Historia najniebezpieczniejszego gangstera w Polsce, dla którego władza, bycie ponad stan i pieniądze stanowią priorytet. Film Macieja Kawulskiego, który w zeszłym roku nakręcił „Underdoga”. W obsadzie mamy dobrych aktorów (Jana Frycza, Janusza Chabiora), jak i… Piotra Roguckiego i Natalię Siwiec. To może być zabawne.

„Sokół z masłem orzechowym”

Zak jest wyjątkowym chłopakiem i zrobi wszystko, by spełnić swoje niezwykłe marzenie – chce podbić świat amerykańskiego wrestlingu. Na swojej drodze przypadkiem spotyka Tylera, drobnego złodziejaszka o wielkim sercu, który decyduje się mu pomóc. W roli głównej Shia LaBeouf. 

Seria przygód Jasona Bourne’a na Netflix

Pierwsze trzy filmy z Mattem Damonem w roli Jasona Boune’a to kawał dobrego kina akcji (w szczególności „Krucjata Bourne’a” i najlepsze z serii „Ultimatum Bourne’a”). Oprócz nich jest jeszcze „Dziedzictwo Bourne’a”.

„Azyl” na Netflix

Do domu Meg wkraczają złodzieje. Kobieta wraz z córką chroni się przed nimi w małym pomieszczeniu zamykanym od wewnątrz. Ceniony thriller Davida Finchera z 2002 roku z Jodie Foster, Forestem Whitakerem, Jaredem Leto i Kristen Stewart w rolach głównych.

„Fargo” na HBO GO

Jerry Lundegaard (William H. Macy) jest safandułowatym sprzedawcą samochodów, któremu grozi bankructwo. Aby szybko zdobyć pieniądze, postanawia upozorować porwanie żony (Kristin Rudrüd) i wyłudzić okup od bogatego teścia (Harve Presnell). Wynajmuje zbirów, którzy mają się podjąć tego zadania (Steve Buscemi i Peter Stormare), jednak akcja się nie udaje. Gdy zaczynają ginąć kolejne osoby, śledztwo przejmuje ciężarna policjantka Marge Gunderson (Frances McDormand).

Brawurowe połączenie filmu kryminalnego, dramatu i czarnej komedii to dzieło mistrzowskiego duetu – braci Joela i Ethana Coenów, twórców między innymi „Tajne przez poufne” czy „To nie jest kraj dla starych ludzi”. Obraz wzbudził zachwyt zarówno krytyków, jak i publiczności. Jego atutami są inteligentnie skonstruowana fabuła, sugestywny klimat, błyskotliwe dialogi oraz wyraziste aktorstwo. Osadzona na amerykańskiej prowincji historia wciąga, ale i skłania do refleksji nad naturą zła.

Film otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz i najlepszą rolę kobiecą (Frances McDormand – U progu sławy, Tajne przez poufne), był również nominowany do tej nagrody w pięciu innych kategoriach. Oprócz McDormand niezapomniane kreacje stworzyli w nim William H. Macy (Magnolia, Sesje), Steve Buscemi (Big Lebowski, serial HBO Zakazane imperium) oraz Peter Stormare (Tańcząc w ciemnościach, serial Skazany na śmierć). W 2014 roku powstał nawiązujący do filmu Coenów serial pod tym samym tytułem.

„Narodziny gwiazdy” na HBO GO

Jackson Maine (Bradley Cooper) był niegdyś wielką gwiazdą muzyki country, teraz jego kariera przygasa. Pewnego dnia mężczyzna poznaje utalentowaną piosenkarkę Ally (Lady Gaga) i postanawia pomóc jej wspiąć się na szczyt. Między parą rodzi się płomienne uczucie. Kiedy kariera Ally szybko nabiera tempa, Jacksonowi coraz trudniej jest pogodzić się z własną porażką.

Obsypany nagrodami dramat muzyczny, który jest debiutem reżyserskim uznanego aktora Bradleya Coopera (siedem nominacji do Oscara – w tym za American Hustle i Poradnik pozytywnego myślenia). Artysta wciela się również w postać głównego bohatera. Partneruje mu nominowana za stworzoną przez siebie kreację do Nagrody Akademii debiutantka Lady Gaga. Para wypada razem dobrze zarówno w intymnych, kameralnych scenach jak i podczas występów scenicznych. Pokazująca blaski i cienie show biznesu produkcja zdobyła statuetkę Oscara i siedem nominacji do tej prestiżowej nagrody.

ELLE MAN – kultura na weekend: SERIALE

„Drakula” na Netflix (od 4 stycznia)

„Dracula” to mini-serial przygotowywany przez Stevena Moffata i Marka Gattisa – twórców „Sherlocka”. Podobnie do tamtego dzieła, „Dracula” składać się będzie z trzech półtoragodzinnych odcinków. Akcja rozpocznie się w 1897 roku w Transylwanii i skupi się na krwawym planie hrabiego Drakuli dotyczącym przejęcia Londynu.

„Mesjasz” na Netflix

Agentka CIA Eva Geller (Michelle Monaghan) prowadzi śledztwo służące ustaleniu pochodzenia człowieka (Mehdi Dehbi), który przyciąga międzynarodową uwagę efektownymi zakłóceniami porządku publicznego. To charyzmatyczna postać, która zyskuje popularność w światowych mediach i gromadzi coraz liczniejszych wyznawców opisujących dokonywane przez niego cuda. Geller ściga się z czasem, próbując stwierdzić, czy ten człowiek naprawdę jest mesjaszem, czy tylko oszustem, którego działania zagrażają globalnemu porządkowi.

Rozwijająca się fabuła prezentowana jest z różnych przeplatających się perspektyw. Oglądamy tę historię oczami m.in. izraelskiego oficera wywiadu (Tomer Sisley), teksańskiego kaznodziei (John Ortiz) i jego córki (Stefania LaVie Owen), palestyńskiego uchodźcy (Sayyid El Alami) oraz dziennikarki (Jane Adams) opisującej sprawę w mediach.

„Leśni złodzieje” na Netflix

Flandria, XVIII wiek. Charyzmatyczny bandyta Jan de Lichte staje na czele buntu ciemiężonych i uciskanych przeciwko zdeprawowanej arystokracji.