Szybki rozwój konsol sprawia, że producenci telewizorów zaczęli dostosowywać swoje produkty do wciąż rosnących wymagań gier. W ostatnich latach można zauważyć trend, który wskazuje, że w kontekście oglądania filmów coraz bardziej stawiamy na wygodę korzystania i wszechstronność sprzętu, a w przypadku gier wideo zdecydowany nacisk kładziemy na możliwie najlepszą jakość obrazu i wyrazistość szczegółów. Do tego niezbędny jest telewizor najwyższej jakości. Który model powinniśmy wybrać? Uwagę zwracają modele LG OLED.

Który telewizor wybrać?

To jedno z pierwszych pytań, które pojawiają się w głowie osoby zainteresowanej telewizorem nowej generacji. Podobnie jak w przypadku wielu innych dziedzin naszego życia, nie ma jednego idealnego rozwiązania. Podstawą dokonania satysfakcjonującego zakupu jest dobranie ekranu dopasowanego do swoich potrzeb.

Jeśli poszukujemy telewizora, którego podstawową rolą będą rozgrywki w gry wideo, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na technologię OLED. Tego rodzaju ekran nie tylko doskonale sprawdza się podczas wymagających rozgrywek, ale też dzięki temu, że jest bardzo smukły świetnie prezentuje się w nowoczesnym mieszkaniu. Dobrym przykładem jest model LG OLED Gallery Design, którego grubość wynosi 2 centymetry. Potwierdzeniem wyjątkowego designu produktów z serii LG OLED Gallery Design jest fakt, że model LG OLED 65GX został w 2020 roku wyróżniony nagrodą Red Dot Award. 

Czym jest OLED?

OLED jest nowoczesną technologią ekranów, której działanie opiera się na samoświecących pikselach. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych matryc LCD wykorzystujących tylne podświetlenie, tutaj każdy z milionów pikseli w ekranie jest w stanie niezależnie zapalać się lub gasić, odpowiednio reagując na wyświetlane treści. W praktyce przekłada się to na głęboką czerń i nieskończony kontrast, co doskonale widać przy ciemnych scenach rozgwieżdżonego nieba i jasnych detalach.

Liderem produkcji telewizorów OLED jest marka LG, na której produktach świetnie widać kolejną zaletę tych popularnych wyświetlaczy. Polega ona na braku zniekształceń i degradacji kolorów niezależnie od kąta patrzenia na ekran. Oznacza to, że widzowie siedzący na wprost ekranu będą widzieli dokładnie te same kolory i detale, jak ci, którzy siedzą nieznacznie z boku. 

Zalety telewizorów LG OLED dla graczy

Wspomnieliśmy o zaletach technologii OLED w przypadku zaawansowanych gier komputerowych, ale czas na konkretne przykłady cech, które wyróżniają te telewizory na tle konkurencji. Jako przykład posłużą nam telewizory marki LG z serii Gallery, które dzięki specyfikacji stworzonej z myślą o graczach, są rekomendowane jako sprzęt do flagowej konsoli Xbox Series X.

Łączność

To jeden z elementów, które są najczęściej zaniedbywane przy produkcji telewizorów z najwyższej półki. W przypadku LG OLED jest inaczej. Wszystkie modele wchodzące w skład serii OLED Gallery zostały wyposażone w interfejs HDMI 2.1, co umożliwia wyświetlanie treści 4K z prędkością 120 klatek na sekundę. Dzięki temu w telewizorach LG OLED można cieszyć się idealną płynnością gier w najwyższej jakości, zarówno na konsoli, jak i na PC. Do tego dochodzi tryb ALLM (Automatic Low Latency Mode), który zapewnia szybsze przedstawianie ruchu i płynną rozgrywkę przy najwyższej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania (do 120 klatek na sekundę).

Szybkość reakcji

Najlepsi gracze doskonale zdają sobie sprawę, że o zwycięstwie lub porażce mogą w ich przypadku decydować ułamki sekund. Dokładnie tak jak w przypadku klasycznych aktywności sportowych, często wystarczy jeden błąd lub niedociągnięcie, by stracić szansę na podium. Właśnie dlatego grając na telewizorach LG OLED, gracze naturalnie zyskują przewagę nad konkurencją. Modele LG charakteryzują się niezwykłą szybkością reakcji, dzięki niskiemu input lagowi (minimalnie opóźnienie sygnału wyjściowego) na poziomie poniżej 13 ms.

Ostrość obrazu

To jedna z najbardziej oczywistych cech dobrego telewizora do gier wideo. W rywalizacji na najwyższym poziomie każdy szczegół ma znaczenie. Od tego jak wyraźny będzie element rozgrywki na ekranie, może zależeć nie tylko szybkość naszej reakcji, ale też dokładność wydanej komendy. Wbudowany w telewizory LG tryb HGiG (HDR Gaming Interest Group), czyli de facto HDR dla gier, pozwala graczom na dostrzeżenie większej liczby szczegółów. Przykład? Jadąc samochodem w kierunku zachodzącego słońca, dostrzeżemy dokładnie drogę, a także wszystkie szczegóły krajobrazu, ponieważ scena nie zostanie „przysłonięta” promieniami słońca.

Przestrzenny dźwięk

Nic nie buduje klimatu gry komputerowej tak, jak odpowiednia grafika wspomagana dźwiękiem najwyższej jakości. W związku z tym producenci LG zadbali także o odpowiednie nagłośnienie w swoich urządzeniach. Dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji (AI Acoustic Tuning) telewizory LG OLED dostosowują dźwięk do pomieszczenia, w którym się gra, tak by był on jak najbardziej realistyczny i umożliwiał usłyszenie nawet najdrobniejszych akustycznych szczegółów. Z kolei wsparcie dla eARC, czyli wzmocnionego kanału audio, dodatkowo podbija wrażenia, pogłębiając efekt „zanurzenia się” w grze.

Niska emisja niebieskiego światła

Kto choć raz spędził kilka godzin na emocjonującej rozgrywce, doskonale wie, jak może być to męczące dla wzroku. Wiele ekranów telewizorów emituje sporo niebieskiego światła, które w dużej dawce wysusza oczy oraz powoduje rozdrażnienie. Telewizory LG OLED emitują tylko 29% niebieskiego światła. Dla porównania, wartość ta dla tradycyjnych ekranów jest prawie dwa razy większa. Wniosek? Mniej zmęczenia oczu to więcej rozrywki. 

Telewizory LG OLED z rabatem na konsolę XBOX

Teraz, dzięki ofercie przygotowanej przez markę LG specjalnie dla największych fanów gier wideo w doskonałej jakości, telewizor z serii OLED Gallery można kupić w zestawie ze zniżką na konsolę - w zależności od modelu telewizora możemy uzyskać nawet 100 proc. rabatu na zakup samej konsoli Xbox Series X lub zestawu z dodatkami.