Mimo iż mamy do czynienia z konceptem zaprojektowanym i wyrenderowanym w 3D, to trzeba przyznać, że robi on wielkie wrażenie. Sam architekt zapewnia, że jest w stanie przygotować pełen projekt, który będzie można przekazać inżynierom i konstruktorom.

Inspiracją dla Ameya były starożytne grobowce, które miał okazję zobaczyć w Mada’in Saleh w Arabii Saudyjskiej. Stanowisko archeologiczne w tym miejscu zostało w 2008 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na powierzchni ok. 10 km znajdują się liczne studnie oraz kompleks 111 (pozostałość z pierwotnych 131) monumentalnych grobowców królewskich, datowanych na okres między I wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Jest to świadectwo umiejętności i kunsztu Nabatejczyków đ semickiego plemienia. Większość grobowców posiada bogato zdobione fasady.

Architekt zastosował w „House Inside A Rock” dawną metodę drążenia w skale, ale w nowoczesnej obróbce. W ten sposób powstał projekt z siecią tuneli skrytych pod warstwą skały, z której wybijają się geometryczne betonowe bryły. Na nich oparto tarasy, wysunięte pomieszczenia, basen lub świetliki wpuszczające światło do wnętrza.

Biorąc pod uwagę wizualną złożoność skał w Mada’in Saleh, konieczne było użycie prostych płaszczyzn i kostek, aby osiągnąć równowagę optyczną. Zacząłem tworzyć skały w oprogramowaniu 3D, co samo w sobie było procesem przypominającym rzeźbienie. Później, wkładając dom w te skały, starałem się, aby jego wizualny wpływ z poziomu oczu był minimalny. Dopiero gdy obserwujemy go z lotu ptaka, możemy ujrzeć rzeczywisty zakres interwencji – powiedział architekt.

Projekt Ameya może być zaaranżowany zarówno jako solidnych rozmiarów dom jednorodzinny, jak i luksusowy hotel. Jak sam napisał na swoim Instagramie: „Czy jakiś miliarder jest zainteresowany zbudowaniem takiego projektu?” Patrząc na niego, można spokojnie zakładać, że znajdą się takie osoby. Jak nic nadaje się jako dom superłotra rodem z filmów Jamesa Bonda.