Zastanawiacie się co robić w dniach 28-30 czerwca? Na pewno warto postawić na kulturę. Do wyboru są zarówno premiery filmowe, jak i ciekawe wydarzenia. Oto rekomendacje kulturowe na ten weekend.

ELLE MAN – kultura na weekend: FILMY

  • Polaroid”

Nie ma praktycznie weekendu bez jakiegoś horroru w kinie. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć „Polaroid”. Nastolatka Bird Fitcher kupuje w antykwariacie tajemniczy aparat. Niedługo potem osoby uwiecznione na zdjęciach zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach.

  • Anna”

Luc Besson to specjalista od filmowych silnych kobiet. Wystarczy przypomnieć filmy „Lucy” czy „Nikitę”. W nowym filmie obserwujemy w akcji Annę, która jeszcze niedawno była narkomanką w moskiewskim półświatku, a dziś jest topową modelką w największych paryskich domach mody. Nikt nie wie kim jest naprawdę. Bohaterka uwikłana jest w walkę dwóch największych światowych potęg wywiadowczych. Anna zdaje sobie sprawę, że dla swoich mocodaw­ców warta jest tyle, ile skrywane przez nią sekrety. Dzięki nim, gdy przyjdzie czas, będzie musiała zmienić zasady gry, w której stawką okaże się jej życie.

  • Świadkowie Putina”

Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu reżyser Witalij Manski tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji. To bez wątpienia fascynująca rzecz.

ELLE MAN – kultura na weekend: KSIĄŻKI

  • Ale o co ci chodzi?” – Marcin Świetlicki

„Ale o co ci chodzi?” to nie tylko tytuł najnowszej książki poetyckiej Marcina Świetlickiego, ale także fundamentalne pytanie, które wyjątkowo często zadajemy sobie i bliźnim.

Czterdzieści cztery wiersze spotykają się tu ze znakomitymi rysunkami Marcina Maciejowskiego. Przeglądają się w nich również sami autorzy, ich rozmowy, pytania, ale też – co szczególnie intrygujące – historia powstania samej książki.

Trzynasta książka poetycka Świetlickiego – osobista i dotkliwa – demaskuje, prowokuje, niepokoi. Skupia się na tym, co codzienne i bliskie – bez ucieczki w pustą doraźność, ale też bez sięgania po wielkie pojęcia. Jej akcja rozgrywa się tu i teraz, w Polsce ostatnich lat.

W najnowszych utworach poety pojawiają się znane z jego wcześniejszej twórczości motywy i wątki, znajdują tu jednak nowe barwy, nowe ujęcia. To, co prywatne, intymne zderza się z nadętym światem zewnętrznym – polityką, instytucjami, mediami.

Świetlicki jest zdecydowanie czujnym obserwatorem codzienności, który przetwarza drobne zdarzenia – zauważone gesty, podsłuchane rozmowy – w ciężar wiersza. Bo pytania o sens i potrzebę zapisu, o to, co prywatne i publiczne, o nasze wzajemne relacje to również ważne tematy tej książki.

  • Pokój z widokiem. Lato 1939” – Marcin Wilk

Współczesne lato to przede wszystkim wakacje. W przedwojennej Polsce lato odróżniało się od innych pór roku tylko tym, że było cieplej.

Podróżowali oczywiście artyści, literaci, dziennikarze, a kurorty z roku na rok stawały się coraz nowocześniejsze (tak jak modernizowała się Polska). Ale nie wszędzie było tak kolorowo. Na wsi o wakacjach się nie marzyło. Krucho z marzeniami było także w województwach wschodnich, dziś określanych mianem Kresów.

Opisując ostatnie przedwojenne lato, Marcin Wilk zajrzał do Zakopanego, spędził trochę czasu w Gdyni, przyjrzał się Zaleszczykom, ale przede wszystkim zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju.

Obrazy pamięci wzbogacone wycinkami z prasy i dokumentami epoki złożyły się w mozaikę o codzienności na moment przed apokalipsą.

ELLE MAN – kultura na weekend: SZTUKA

  • W nieporządku – wystawa towarzysząca Triennale Rysunku Wrocław 2019 (28 czerwca-26 lipca)

Wystawa „W nieporządku” ma charakter autorski oraz wybitnie site specific. Sześć wrocławskich artystek wspólnie  tworzy rizomatyczny (kłączowy) rysunek na powierzchniach ścian i podłogi Galerii Entropia, zachowując przy tym ten zapisany wcześniej przez samo życie. Rysunek przerasta w instalację.

Kształt tej wystawy nie jest czymś znanym z góry, podobnie jak nie jest znana pogoda w dniu jej otwarcia. Stanowi to pewien kłopot w aktualnych warunkach i okolicznościach produkcji wystaw, sztuki i czegokolwiek... Tymczasem w kontekście entropii (i Entropii) może pozostać zagadnieniem otwartym i nieprzewidywalnym efektem twórczego spotkania.

Jak przy poprzednich wystawach, artystki obywają się bez kuratora. Tym, co je najbardziej interesuje, jest otwarcie się na ruch myśli i skojarzeń prowadzące ku odkryciu pytania, na które chcą odpowiedzieć swoją artystyczną pracą. Jako grupie artystek nie przyświeca im żadna ideologia. Łączy je przyjaźń i chęć wspólnego działania, które daje wiele przyjemności.

Wystawa jest rozszerzona o projekt mailartowy. Autorki rozsyłają do zaprzyjaźnionych artystek i artystów kartoniki o formacie DL  z zaproszeniem do narysowania kłącza. Nadesłane prace będą również prezentowane na wystawie tworząc jej kolejne odgałęzienia.

(Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4 50-129 Wrocław)

  • 19. Festiwal Ogrody Muzyczne w Warszawie (30 czerwca-28 lipca 2019)

Festiwal Ogrody Muzyczne jest realizowany w Warszawie od 2001 r. Program każdego festiwalu wypełniają koncerty live oraz retransmisje oper i baletów z renomowanych teatrów i festiwali muzycznych: z The Metropolitan Opera, Teatru Bolszoj i Festiwalu w Salzburgu na czele, a także filmy muzyczne i sfilmowane koncerty. 

Od początku festiwal odbywa się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, pod wielkim, klimatyzowanym namiotem, mogącym pomieścić 1000-osobową publiczność. Co roku, widownia wszystkich wydarzeń łącznie, zbliża się do 30 tys. widzów. W większości wiernych, towarzyszących Ogrodom Muzycznym od pierwszego festiwalu. Media obwołały go Warszawskim Letnim Salonem Muzycznym. Pod tym adresem znajdziecie więcej informacji.

ELLE MAN – kultura na weekend: MUZYKA

  • The Black Keys – „Let’s Rock”

Dziewiąty studyjny album The Black Keys, „Let’s Rock,” jest powrotem do bezpośredniego rocka tworzonego przez wokalistę/gitarzystę Dana Auerbacha i perkusistę Patricka Carneya we wczesnych latach zespołu. Auerbach mówi, „Kiedy jesteśmy razem – jesteśmy The Black Keys, zespołem, w którym znajduje się prawdziwa magia, i zawsze tam była, odkąd mieliśmy 16 lat”.

  • The Raconteurs – „Help Us Stranger”

Po ośmioletniej przerwie The Raconteurs powracają z albumem „Help us Stranger”. Zespół w składzie: Jack White, Brendan Benson, Jack Lawrence oraz Patrick Keeler ponownie stworzył materiał, który mógł wyjść tylko po połączeniu talentów tego składu. Nowy album grupy to połączenie rock’n’rolla z siłą bluesa, psychodelicznej energii, funku z Detroit i ducha Nashville.