Nawet jeśli ktoś nie interesuje się muzyką hip-hopową ani nie śledzi regularnie wpisów na portalach plotkarskich, to musiał choć raz w życiu słyszeć o Kanye Weście. Urodzony w 1977 roku w Atlancie West to prawdziwy człowiek-instytucja: zdobył uznanie jako raper, wokalista i producent muzyczny (między innymi zdobył 21 nagród Grammy) i projektant mody (o sygnowane jego nazwiskiem buty, będące efektem współpracy z Adidasem i Nike walczą kolekcjonerzy z całego świata). Z powodu związku z celebrytką Kim Kardashian na temat jego życia prywatnego od lat rozpisują się tabloidy na całym świecie, a sam Kanye bynajmniej nie ucieka od zainteresowania mediów i regularnie je podsyca – w 2020 roku postanowił kandydować na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Kanye West – film dokumentalny

Życiorys kogoś takiego jak Kanye West to praktycznie gotowy materiał na film dokumentalny. I taki rzeczywiście powstał – za jego stworzenie odpowiada duet Coodie i Chike, czyli Clarence Simmons i Chike Ozah. To wieloletni współpracownicy Kanyego, którzy między innymi współreżyserowali teledyski do utworów „Through the Wire” and „Jesus Walks”. Lata współpracy z Kanye zaowocowały powstaniem wielu zakulisowych materiałów, które nigdy wcześniej nie były publikowane. To właśnie z nich w dużej mierze ma składać się film, który opowie o początkach Westa zarówno w branży muzycznej, jak i modowej, a także poruszy wiele wątków z życia prywatnego artysty, takich jak śmierć jego matki, rozwód z Kim Kardashian czy też start w wyborach prezydenckich.

Netflix płaci fortunę

Nietuzinkowość bohatera filmu oraz unikatowość składających się na film materiałów archiwalnych sprawiły, że dzieło Coodiego i Chike’a zostało wycenione bardzo wysoko. Prawa do umieszczenia filmu w swojej bibliotece zostały zakupione przez, a jakże, Netfliksa. Popularny serwis streamingowy musiał wyłożyć na stół 30 milionów dolarów. Suma mniejsza niż ta, którą przeznaczono na dwa sequele „Na noże”, ale nadal imponująca.

Dokument został wyprodukowany przez Creative Control iTIME Studios. Nie posiada jeszcze oficjalnego tytułu ani daty premiery, ale ta ma podobno nastąpić w drugiej połowie 2021 roku.