Słuchawki nauszne od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Wynika to z faktu, że są wygodne w użytkowaniu i mają szereg różnych zastosowań. Są dostępne w wielu wersjach, oferują wysoką jakość dźwięku i na pewno wypadają mniej szkodliwe niż modele dokanałowe. Jendak szeroka gama typów dostępnych w sklepach sprawia, że zakup nie jest najłatwiejszy. Na szczęście istnieje kilka wskazówek, które mogą nam w tym pomóc.

Słuchawki nauszne – zastosowanie

Postawienie na słuchawki nauszne sprawdza się w szczególności u tych osób, które lubią słuchać muzyki i oglądać filmy. W przypadku słuchania muzyki w ten sposób możemy usłyszeć brzmienia, które mogą do nas nie dotrzeć podczas słuchania muzyki z kolumn. Co więcej, ta praktyka pozwala też mocniej się skupić na samej muzyce. Słuchanie „The Dark Side of the Moon” Pink Floydów czy „Aja” Steely Dan na słuchawkach nausznych brzmią trochę inaczej, co tylko podbija ich atrakcyjność.

Słuchawki nauszne świetnie nadają się także dla graczy – są wygodne i dostarczają konkretne wrażenia dźwiękowe. A gdy gramy np. w remake „Resident Evil 2” to zdecydowanie powinniśmy słyszeć każdy dźwięk, który buduje klimat i w odpowiednim momencie nas przeraża. Ten gadżet może być też nieodzowny w pracy – szczególnie jeśli robimy coś związanego z montażem lub po prostu chcemy się odciąć od otoczenia i skupić na swoich zadaniach, słuchając ulubionej muzyki.

Słuchawki nauszne – zalety

Ten rodzaj słuchawek jest mniejszy i lżejszy od wokółusznych. Jest łatwiejszy do przenoszenia. Spokojnie zmieścimy go w plecaku, małej torbie czy nawet trochę większej kieszeni. Niejeden model można zresztą złożyć, co tylko ułatwia poruszanie się z nim. Dużą zaletą słuchawek nausznych jest to, że niektóre warianty są np. przeznaczone bezpośrednio do użytkowników smartfonów i wyposażone w mikrofon. To sprawia, że stają się pełnoprawnym zestawem słuchawkowym, dzięki któremu możemy prowadzić rozmowy, zmieniać głośność i sterować muzyką.

Dogodną sprawą jest także bezprzewodowa opcja Bluetooth. Takie słuchawki są bardzo mobilne i wielofunkcyjne, choć niestety mogą się rozładować w najmniej oczekiwanym momencie. Ten rodzaj wypada najlepiej podczas uprawiania jakiejś aktywności sportowej na zewnątrz – w szczególności biegania.

Słuchawki nauszne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

W przypadku słuchawek nausznych musimy określić, czy chcemy model o konstrukcji otwartej, zamkniętej czy półotwartej. Ten pierwszy przeznaczony jest do zastosowań domowych, bowiem nie izoluje w pełni od dźwięków otoczenia. Z kolei zamknięte robią to już lepiej, dzięki czemu nadają się do używania zarówno w domu, jak i poza nim. Pewnym problemem jest brak wentylacji uszu. Półotwarte to dobry kompromis pomiędzy swobodnym dźwiękiem a izolacją głosów z zewnątrz. Zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i dobry kontakt z otoczeniem.

Jeśli szukamy słuchawek do muzyki, filmów czy gier, stawiajmy raczej na model, który ma jak najszersze pasmo przenoszenia. Ważna jest regulacja rozmiaru – dzięki temu dopasujemy długość pałąka do wielkości głowy. Aktywna redukcja szumów nie jest konieczna, ale jeśli ktoś chce mieć słuchawki z najwyższej półki (audiofilskie), to powinien postawić na model z tą opcją.

Istotną sprawą jest impedancja, którą określa się w ohmach. Im wyższa jej wartość, tym więcej mocy potrzebują słuchawki. Te z niewielką impedancją nadają się do laptopów czy smartfonów, ale będą brzmieć ciszej. Wyższa impedancja oznacza głośniejsze brzmienie. Podobnie jest z dynamiką, którą określają decybele. Te z wyższą dynamiką będą lepiej odtwarzać różnorodne dźwięki, zaś te z niższą mogą mieć bardziej płaskie brzmienie.

Wspomniane wcześniej zalety jak składana konstrukcja i mikrofon również mogą być decydującym czynnikiem przy wyborze. W końcu chcemy jak najbardziej ułatwić sobie życie. W przypadku designu sprawa jest już indywidualna – albo się nam coś podoba, albo nie.

Koniec końców jedni wybiorą słuchawki nauszne z najlepszą jakością dźwięku, inni będą chcieli coś lekkiego i bezprzewodowego, by poruszać się po mieście. Poniżej macie do wyboru różne warianty. Może któryś przypadnie wam do gustu: