Gry planszowe: Nowy Wspaniały Świat

Kilka tygodni temu mieliśmy okazję przetestować nową grę o wydawnictwa Fox Games, a tekst z jej największymi zaletami i wadami możecie łatwo znaleźć na naszej stronie. Rozgrywka opiera się na idei wznoszenia i rozbudowywania imperium, które z każdą rundą będzie coraz lepiej funkcjonować. Tak jak pisaliśmy w recenzji – gra będzie niezłym pomostem pomiędzy prostymi planszówkami, a cięższymi tytułami dla bardziej zaawansowanych graczy. Mechanika jest w niej prosta, a rozgrywkę umilają efektowne ilustracje na kartach. Co prawda w pudełku poza kartami znajdują się także kolorowe znaczniki i niewielka plansza, ale ich zadaniem jest tylko poprawianie czytelności podczas gry. 

Gry planszowe: Star Realms

To prawdziwy klasyk wśród karcianych gier opartych na mechanice budowania talii (ang. deckbuildingu). Jej twórcami są autorzy ikonicznej gry Magic: the Gathering, która dla osób wychowanych w latach 90. znaczyła naprawdę wiele. Zestaw do gry dla dwóch osób składa się z 128 kart, ale by przyłączyć do rozgrywki więcej osób wystarczy połączyć ze sobą kilka podstawowych zestawów. Nie bez powodu piszę „podstawowych" – „Star Realms" można klasyfikować jako serię gier, bo powstało do niej wiele dodatków. Pod względem walorów wizualnych znów wracamy do lat 90. i ówczesnej nieco przerysowanej stylistyce science fiction. Co istotne, karty zostały bardzo dobrze zaprojektowane, więc rozpoczęcie pierwszej rozgrywki zajmuje dosłownie kilka minut, a z każdym kolejnym ruchem widzimy, ile możliwości pozostawia ta niepozorna planszówka. 

 

Gry planszowe: seria Dominion

Wielu miłośników planszówek słysząc hasło „budowanie talii", oczami widzi „Dominion". Na przestrzeni lat, ta gra stała się w zasadzie synonimem tej mechaniki. Jeśli lubicie planowanie i obserwowanie, jak wasze działania dają wymierne efekty, ten tytuł jest w sam raz dla was. Twórcy zadbali także, żeby gra szybko się nie nudziła. Na rynku dostępnych jest kilka dodatków, które wprowadzają nowe karty do rozgrywki. W grze wcielamy się w książęta, które widząc zmierzch władania swoich rodziców starają się jak najszybciej rozszerzyć swoje wpływy. Gra pozwala na bardzo sprawne budowanie „silniczka", który będzie nas napędzał w kolejnych rundach. Uwaga, w trakcie gry mogą się pojawić nieprzyjazne uczucia wobec współgraczy! Należy je zdławić w zarodku! 

Gry planszowe: Szeryf z Nottingham

Ta gra wymaga niemałej zręczności w...kłamaniu! Kulturalni nazwą to blefem, ale wszyscy dobrze wiemy, o co chodzi. Gracze po kolei będą wcielać się w groźnego szeryfa, który będzie kontrolował kupców (innych graczy), czy nie wjeżdżają do miasta z zakazanymi towarami. Oczywiście czujne oko szeryfa też ma swoją cenę i za odpowiednio ciężką sakiewkę jest gotowy spojrzeć w inną stronę. Całe piękno tej gry polega na wyczuciu momentu, w którym szeryf nie ma pojęcia co znajduje się w waszym transporcie. To wtedy opłaca się przewieźć kontrabandę, która przyniesie wam dużo pieniędzy z handlu. 

CZYTAJ: Piękno małych złośliwości, czyli 4 gry planszowe, które pokochacie za negatywną interakcję

ZOBACZ TEŻ: Weekend na działce? Oto 4 planszówki, które nie zajmą dużo miejsca w bagażu i dostarczą sporo rozrywki

ELLE MAN POLECA: Zbliża się długi weekend, czas na dłuższe planszówki. Oto 5 gier, które wciągną was na kilka godzin